Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde admin » Mie Sep 21, 2011 11:14 am

Nikon prezinta o categorie cu totul noua de aparate foto cu obiective interschimbabile, Nikon 1, care cuprinde doua modele: Nikon 1 V1 si Nikon 1 J1.

Categoria de aparate cu obiectiv interschimbabil Nikon 1, denumita generic A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens) a fost proiectata si construita de la zero si ofera in premiera functii uimitoare atat pentru fotografiere, cat si pentru filmare. Nikon 1 V1 si Nikon 1 J1 sunt cele mai rapide aparate foto din lume, mai rapide de cel putin 3 ori decat orice DSLR profesional, cu o rata de procesare de 600 megapixeli pe secunda, adica pana la 60 de cadre pe secunda la rezolutie maxima. Aceasta rapiditate de declansare este dublata de sistemul revolutionar de focalizare, care ofera un maximum de 73 de puncte AF, si o combinatie perfecta a sistemelor AF detectie de faza si AF detectie de contrast pentru o focalizare extrem de rapida si precisa chiar si in timpul filmarii.


Viteza incredibila a noului sistem de procesare EXPEED 3 prezent pe modelele Nikon 1 permite doua moduri cu totul noi de fotografiere: Instantaneu in Miscare si Selector Inteligent de Fotografie. Pentru realizarea unui Instantaneu in Miscare, aparatele Nikon 1 surprind atat momentele dinaintea apasarii declansatorului, precum si cele imediat dupa eliberarea acestuia, scena fiind redata sub forma unui film cu incetinitorul si a unei fotografii la rezolutie maxima. Selectorul Inteligent de Fotografie realizeaza 20 de fotografii in succesiune rapida la rezolutie maxima, din care le inregistreaza pe cele mai bune cinci si sugereaza pe cea mai bine incadrata si focalizata dintre ele. In cazul in care utilizatorul doreste alegerea altei fotografii, are la indemana unul dintre celelalte patru cadre din care poate alege.


Nikon 1 V1 a fost proiectat pentru fotografii entuziasti care sunt interesati de cele mai noi tehnologii din industria foto. Fiind echipat cu un vizor electronic si un port multifunctional pentru accesorii, aparatul permite urmarirea momentul potrivit si surprinderea rapida a elementelor neasteptate. Vizorul electronic luminos, cu o rezolutie de 1440k, asigura o imagine clara, stabila si o acoperire 100% a cadrului. Aparatul foto are o carcasa rezistenta, cu un panou din aliaj de magneziu in partea de sus si in fata, iar portul multifunctional pentru accesorii permite extinderea sistemul prin intermediul gamei de accesorii, precum blit dedicat si modul GPS. Aparatul foto Nikon 1 V1 este disponibil in culorile negru si alb.



Nikon 1 J1 are un design minimalist, dimensiuni foarte mici, este disponibil intr-o gama de patru culori cu obiective compacte 1 NIKKOR asortate si dispune de un blit integrat care ofera luminozitate suplimentara atunci când este necesar. Aparatul foto este foarte simplu de utilizat astfel ca tot ceea ce trebuie sa faca utilizatorul este sa decida ce sa fotografieze. Nikon 1 J1 este disponibil in culorile alb, negru, rosu, argintiu.


Cele doua aparate Nikon 1 dispun de un nou senzor CMOS, in format CX, cu o dimensiune de 1 inch si factor de crop 2,7, ce se adauga formatelor actuale folsite de Nikon: DX si FX. Aceasta noua dimensiune a permis realizarea unei noi monturi, Montura-1, pentru obiective mult mai compacte si mai usoare. Noile obiective pentru sistemul Nikon 1 se numesc 1 NIKKOR. Cu ajutorul unui adaptor, pe noile aparate pot fi atasate orice obiective cu montura F, cu pastrarea functiilor VR, AF si a diafragmei maxime. Odata cu cele doua aparate, sunt lansate 4 noi obiective: 1 NIKKOR VR 10-30 mm, ce va fi disponibil in kit impreuna cu aparatele, 1 NIKKOR VR 30-110 mm, 1 NIKKOR 10 mm si 1 NIKKOR VR 10-100 mm PD-ZOOM, proiectat special pentru filmare, cu zoom power-drive asemanator camerelor de filmat.

Noile aparate din categoria Nikon 1 vor fi disponibile in Romania, ca si in restul lumii, din data de 20 octombrie.

Pentru detalii suplimentare si specificatii tehnice va invitam sa cititi microsite-ul Nikon 1.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde indigo » Mie Sep 21, 2011 12:34 pm

le-am "vizionat' - deocamdata doar "on line" :lol: - minimaliste gadget-uri :D
indigo
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Sep 06, 2011 1:33 pm

Re: Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde RRS » Mie Sep 21, 2011 3:03 pm

daca apar si FX cu ISO ridicat si expeed 3 va fi laudabil, putem pune D3s-urile pe raft :))
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde c6t9 » Mie Sep 21, 2011 11:14 pm

Nikon 1 V1 + Nikkor VR 10-30mm + Nikkor VR 30-110mm probabil va fi ~ 5.000 de lei la noi. Nu-i tocmai o jucărie ieftină.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde Metall » Joi Sep 22, 2011 1:17 pm

Casio EXILIM Pro EX-F1 are 60 fps de prin 2008
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde cristiansergiu » Dum Sep 25, 2011 3:36 pm

carui public tinta sunt destinate aceste aparate?
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde A.Dragos » Dum Sep 25, 2011 5:08 pm

Scrie chiar în articol, oficial, apartele sunt dedicate fotografilor entuziaști. Sunt convins însă că unii fotografi profesioniști s-ar putea să își dorească un aparat în genul pentru ocaziile în care nu sunt la job sau vor să se relaxeze și în același timp să evite kilogramele de aparatură. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde Maniac » Lun Sep 26, 2011 8:33 am

A.Dragos scrie:Scrie chiar în articol, oficial, apartele sunt dedicate fotografilor entuziaști.


Daca e sa ne uitam la reclame si al ce lipseste de pe rotita de programe, o sa observam ca Nikon 1 nu se adeseaza entuziastilor...
Mai degraba celor care vor foto cu cat mai putine complicatii la calitate cat mai buna (aka: amatorii absoluti).
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde pai mei » Vin Ian 13, 2012 1:02 pm

Ma bag eu sa dau sfaturi (roman priceput la toate :D ). Nikon 1 e prea scump, complicat -sa incepi de la 0 un model nou etc. Puteau sa ia D3100 sa scoata oglinda, poate ii atasau un vizor, sau fara vizor, sau cu vizor optional - si obtineau un mirorless, mult mai subtire, mai usor, si cu senzor DX - calitate imagine. Si teoretic mai ieftin decat D3100 care e destul de ieftin.

Obtineau o super camera si cu multi fps. Competitia (micro 4/3) ramanea cu 10 ani in urma. Daca exista D5100 - mirorless, doar cu imagine pe ecran - mai ieftin si mai mic decat D5100 dar cu acelasi senzor - eu pe ala il luam.
Da, imi si imaginez ca cineva de la Nikon citeste asta, si transmite la marele sef Nikon din Japonia, care e uimit de idee si o pune in aplicare :D
pai mei
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 - cele mai rapide aparate foto din lume

Mesajde Semper » Vin Ian 13, 2012 1:43 pm

Tocmai de aia nu au facut cum spui. Pentru ca ai fi ales Nikon 1 in loc de D3100 sau D5100. Ideea a fost sa nu isi canibalizeze vanzarile pe DSLR-uri entry-level. Interesul este sa vanda mai multe aparate, nu sa vanda Nikon 1 in locul lui D3100.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron