Acum este Vin Mar 29, 2024 12:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozescu

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde joitalucian » Lun Dec 17, 2012 4:11 pm

Radu_Grozescu scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:Parca e si putin machiat ... un ruj de buze cam "tare"?
Altfel o prezentare si o initiativa foarte buna; sper sa nu existe sincope in serial pentru ca incepatorii se vor impacienta.
Mult succes in continuare!


Nici un fel de make-up :-)

Nici sincope nu vor fi, nici o grija.

O intalnire si cu avansati pentru schimb de experienta? sunteti interesati....eu as participa cu placere daca sunteti de acord! mai ales daca este si pe tema fotografiei de nunta
joitalucian
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 01, 2012 1:59 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Dec 17, 2012 4:24 pm

joitalucian scrie:O intalnire si cu avansati pentru schimb de experienta? sunteti interesati....eu as participa cu placere daca sunteti de acord! mai ales daca este si pe tema fotografiei de nunta


Pai am vazut că există deja: Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii:
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde cotea razvan » Lun Dec 17, 2012 7:59 pm

armageddon scrie:Lampa de asistenta AF nu poate acoperi toate punctele de focus. Daca setezi focalizarea pe single point si selectezi punctul central se va aprinde si lampa de asistenta de fiecare data.


Multumesc pt informatie. Intre timp am vazut ca nu se aprinde decat pe punctul central.Ce ma facut confuz a fost faptul ca pe auto se aprindea pe mai multe puncte de focus...chiar si din extreme....dar in toate situatile era si punctul central pe langa restul.
Nikon D7000/D3100 Nikon 35 mm 1.8/ 50 mm 1.8 /18-105 3.5-5.6 /Tokina 12-24mm f/4 AT-X124 PRO DX II /Nikon AF-S DX NIKKOR 18-105mm /Nikon Speedlight SB-700 /Metz 44 AF-1 TTL etc...

https://www.cotearazvan.ro/cabina-foto
cotea razvan
 
Mesaje: 114
Membru din: Dum Ian 01, 2012 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde rodman_5252 » Mie Dec 19, 2012 12:46 pm

Buna ziua!
De o luna sunt si eu fericitul posesor al unui Nikon d5100 cu obiectivul kit 18-55mm...am parcurs cap-coada cursul dvs si m-am familiarizat cat de cat cu tot ce ati explicat acolo...si de ceva timp fotografiez numai pe modul manual...
Fiind incepator am intampinat o problema si nu stiu cu ce gresesc.
Cand vreau sa fac o fotografie de portret, in interior, pe timp de noapte, cu blitul incorporat, in lumina artificiala la o persoana ce este imbracata in negru, am observat ca negrul are o tenta de mov sau uneori pete cu tenta de mov...la fel se intampla daca am in cadru obiecte de culoare neagra.

Va multumesc!
rodman_5252
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 19, 2012 12:21 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Cristi.J » Lun Dec 30, 2013 9:52 pm

D-le Radu tineti cursuri si in tara, daca da aveti un orar unde sa ne uitam ?

va multumesc
Cristi.J
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 07, 2013 9:15 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Dec 30, 2013 10:17 pm

Cristi.J scrie:D-le Radu tineti cursuri si in tara, daca da aveti un orar unde sa ne uitam ?


Din păcate nu.

Au fost niste idei de seminarii în 2013, dar nu s-au concretizat.

Cine stie, poate în 2014.

Problema este că în deplasare sunt cheltuielile mai mari si participarea mai redusă, deci de obicei este nevoie de sponsorizare.

Cum a fost acum ceva vreme Canon EOS Academy prin tara :-)

P.S.

Vedeti că în „header” sunt popularizate scolile partenere Nikon, atât din Bucuresti cât si din alte orase.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Cristi.J » Mar Dec 31, 2013 4:51 pm

speram ca se va dezvolta si segmentul asta de piata cu oameni cu o foarta buna pregatire
Cristi.J
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 07, 2013 9:15 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Alyn85 » Dum Feb 09, 2014 3:17 pm

Buna ziua domnilor si mi de scuze ca va deranjez, as avea si eu o intrebare cum pot sa fac instantanee cu un Nikon D5100 deoarece cand apas pe butonul de poza poza care mi se reproduce pe ecran este mai inatarziata decat aceea pe care o doream eu, este cumva o setare in aparat care trebuia facuta sau aparatul are un defect?
Alyn85
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:44 pm
Localitate: Bucuresti sector.4

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 09, 2014 5:43 pm

Alyn85 scrie:Buna ziua domnilor si mi de scuze ca va deranjez, as avea si eu o intrebare cum pot sa fac instantanee cu un Nikon D5100 deoarece cand apas pe butonul de poza poza care mi se reproduce pe ecran este mai inatarziata decat aceea pe care o doream eu, este cumva o setare in aparat care trebuia facuta sau aparatul are un defect?


Folositi Live-View sau vizorul ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Alyn85 » Lun Feb 10, 2014 9:03 pm

Radu_Grozescu scrie:
Alyn85 scrie:Buna ziua domnilor si mi de scuze ca va deranjez, as avea si eu o intrebare cum pot sa fac instantanee cu un Nikon D5100 deoarece cand apas pe butonul de poza poza care mi se reproduce pe ecran este mai inatarziata decat aceea pe care o doream eu, este cumva o setare in aparat care trebuia facuta sau aparatul are un defect?


Folositi Live-View sau vizorul ?



Folosesc vizorul
Alyn85
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:44 pm
Localitate: Bucuresti sector.4

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori