Acum este Joi Mar 28, 2024 2:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mar Feb 19, 2013 12:18 pm

SKIN, unic importator Nikon in Romania, anunta ca a lansat programul Nikon Professional Services (NPS), primul serviciu din tara noastra dedicat fotografilor profesionisti care folosesc echipamente Nikon si care le ofera acestora o serie de avantaje suplimentare.

Mai multe detalii aici.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde vali23 » Mar Feb 19, 2013 12:23 pm

Foarte interesante detaliile!
Multumesc mult!
vali23
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 19, 2013 12:19 pm
Localitate: Bacova

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde glumetu » Mar Feb 19, 2013 12:45 pm

reparatii gratuite in afara garantiei (cu exceptia costului pieselor)

va rog eu frumos spuneti-mi ca nu e vorba de celebrul service din Germania :shock:
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ionutsimion » Mar Feb 19, 2013 1:58 pm

Pacat ca D600 nu intra in lista aparatelor acceptate. Nu inteleg de ce este mai prejos decat D300 (la viteza si D800 este mai prejos).
Avatar utilizator
ionutsimion
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Dec 01, 2011 3:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Vostok » Mar Feb 19, 2013 3:21 pm

http://www.europe-nikon.com/en_GB/pro/Pro_NPU.page?

Se pare ca la altii conditiile nu sunt asa de draconice.... Sau pentru unii muma si pentru altii ciuma?
Ca de, acolo nivelul de trai e mai scazut...
Vostok
 
Mesaje: 102
Membru din: Lun Oct 01, 2012 12:42 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mar Feb 19, 2013 4:07 pm

Asa cum se poate vedea si aici, D600 intra in categoria consumer. Nu este considerat body pro, chiar daca are senzor full-frame. Pana la urma, un aparat foto nu este definit doar de senzor.

Vostok, conditiile de aderare NPS variaza de la tara la tara. Nu sunt fixe. Sunt mai multi factori care dicteaza aceasta alegere.

Nu cred ca se poate aduce nivelul de trai din Romania in orice discutie :). De altfel, un paradox legat de nivelul de trai ar fi cum de in Romania exista atatea masini scumpe si telefoane smartphone de varf, dar si un procent coplesitor de WC-uri in fundul curtii?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ionutsimion » Mar Feb 19, 2013 4:36 pm

Stiu ca, declarativ, D600 intra in categoria Consumer, dar consider ca este absurd, avand in vedere specificatiile, performantele si pretul (apropos, si pe pagina UK este tot Consumer; nu sunt de acord nici cu ei). Daca este Consumer, ar trebui sa se incadreze la categoria de costuri Consumer si la operatiunile de service, si nu la categoria PRO.
In fine, sunt niste frustari ale mele, utilizator de D600, aparat cu senzor mai bun (dupa DxOMark) decat al lui D800 la sensibilitate ridicata (al doilea dupa D3s, de fapt) si al doilea dupa D800/E la calitatea imaginii si cu ergonomie foarte asemanatoare acestuia din urma. Nu mi se pare corect si am vrut sa va transmit acest lucru. Alt aparat PRO nu am, deocamdata (...nu am niciunul, de fapt), si nici obiective PRO asa ca nu ma afecteaza imediat...

O zi buna!
Avatar utilizator
ionutsimion
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Dec 01, 2011 3:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Vostok » Mar Feb 19, 2013 4:50 pm

@ Tudor_dx: OK, conditile difera, asta si incercam sa spun.... Problema este ca difera f mult. In Ro trebuie sa ai mai mult decat dublul aparatelor si obiectivelor pro decat un omolog din UK. Stiu ca este un privilegiu si nu un drept, dar discriminare este!

PS: 50mm 1.4G si 60mm f/2.8G AF-S ED Micro nu sunt considerate lentile pro... :( Bineinteles, asta in Romania, ca pe alte meleaguri sunt in lista, cum este si normal.
Sa inteleg ca in Ro criteriile sunt masinile scumpe si telefoanele smartphone de varf ? De ce nu ar fi WC-urile din fundul curtilor?
Ultima oară modificat de Vostok pe Mar Feb 19, 2013 4:59 pm, modificat de 2 ori în total.
Vostok
 
Mesaje: 102
Membru din: Lun Oct 01, 2012 12:42 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mar Feb 19, 2013 4:57 pm

Separarea intre pro si consumer este universala la Nikon, nu o alege fiecare tara in parte. :) Inteleg totusi nemultumirea legata de service.

Pe de alta parte, asa cum spui si tu, impartirea intre pro si consumer nu afecteaza calitatea imaginii care este foarte buna la D600.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde vanezu » Mar Feb 19, 2013 5:16 pm

Salut,
In conditiile in care am un D4, un D800, un D700, (in decursul timpului din romania am mai luat 2 x d300), iar ca sticle un 24-70mm, un 50mm 1.4G, 85mm 1.4G, 60mm nano, 16mm fisheye si un 70-200mm vr1, 4x SB700, iar pe tele nu am factura, fiind singurul achizitionat sh (celelalte sunt luat din .ro, cu factura si tot tacamul, de noi)... surprinzator (pentru investiile facute), se pare ca nu ma calific in acest program.
DEZAMAGITOR
Apreciez ca se incearca ceva, se incearca oferirea unui serviciu dedicat profesionistilor, dar e dezamagitoare modalitatea de aplicare. Pacat
vanezu
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Mar 13, 2012 3:08 pm

Următorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori