Acum este Mar Apr 16, 2024 6:17 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ikraft » Sâm Mar 09, 2013 6:56 am

Radu_Grozescu scrie:
ikraft scrie:SUA, se cere in plus sa demonstrezi ca iti castigi macar partial salariul din fotografie si sa fii recomandat de un membru NPS existent.


Atunci mă întreb cum a apărut la ei primul membru NPS :-)


Cine stie, or fi avut membri fondatori, pe baza de invitatii de la nikon. De ex :)
Asa ar trebui sa fie si la noi, iar cel care recomanda isi pune obrazul pt noul membru. Ar creste legatura dintre nikonisti, ceea ce iar exaspera la culme pe canonistii inscrisi aici :lol:
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mar 09, 2013 8:40 am

ikraft scrie:Asa ar trebui sa fie si la noi, iar cel care recomanda isi pune obrazul pt noul membru. Ar creste legatura dintre nikonisti, ceea ce iar exaspera la culme pe canonistii inscrisi aici :lol:


Este pe undeva o pagina dedicata NPS ?

Sunt doar curios cam cati membri sunt până acum.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde photolover » Sâm Mar 09, 2013 9:54 am

Radu_Grozescu scrie:Atunci mă întreb cum a apărut la ei primul membru NPS :-)

Sau poate era ruda (unchi, nepot, var de-al doilea) cu patronul de la Nikon... :lol: :lol:
Tudor_dx scrie:Ca urmare a observatiilor voastre, a fost modificata lista echipamentului necesar devenirii membru NPS prin adaugarea urmatoarelor obiective...

Foarte buna completarea, pacat ca obiectivul Fish-eye a fost scos din fabricatie (dar s-ar putea sa apara o versiune AF-S)
Si chiar ma intrebam de ce Micro Nikkor 60 mm f/2.8 nu era incadrat la categoria PRO...
Ultima observatie: in regulament se spune "detinerea a 3 obiective Nikkor, de modele diferite"- adica daca am 2 identice, de ex. AF-S 50 f/1.4, montate pe 2 aparate, nu se ia in considerare decat unul singur...
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ikraft » Sâm Mar 09, 2013 7:05 pm

Radu_Grozescu scrie:
ikraft scrie:Asa ar trebui sa fie si la noi, iar cel care recomanda isi pune obrazul pt noul membru. Ar creste legatura dintre nikonisti, ceea ce iar exaspera la culme pe canonistii inscrisi aici :lol:


Este pe undeva o pagina dedicata NPS ?

Sunt doar curios cam cati membri sunt până acum.


numarul de membri e probabil cunoscut numai de cei de la nikon. La noi, cei de la skin ar putea sa va dea poate informatia. Dupa o cautare google pe web, ar rezulta ca in SUA nu e deloc usor sa ajungi membru. Conditiile tehnice (tipul de corpuri si obiective) sint mult mai permisive decit cele draconice de la noi. Multi probabil le indeplinesc, dar e greu de gasit o recomandare pt cei din afara breslei, care vor doar sa beneficieze de avantajele materiale. Cei din breasla se intilnesc la diferite evenimente, imi inchipui, si probabil ca se recomanda pe baza de incredere si experienta.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mar 09, 2013 7:18 pm

ikraft scrie:numarul de membri e probabil cunoscut numai de cei de la nikon. La noi, cei de la skin ar putea sa va dea poate informatia


Eu de Romania eram interesat :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mar Mar 12, 2013 11:24 am

Da, obiectivele trebuie sa fie diferite.


photolover scrie:
Radu_Grozescu scrie:Atunci mă întreb cum a apărut la ei primul membru NPS :-)

Sau poate era ruda (unchi, nepot, var de-al doilea) cu patronul de la Nikon... :lol: :lol:
Tudor_dx scrie:Ca urmare a observatiilor voastre, a fost modificata lista echipamentului necesar devenirii membru NPS prin adaugarea urmatoarelor obiective...

Foarte buna completarea, pacat ca obiectivul Fish-eye a fost scos din fabricatie (dar s-ar putea sa apara o versiune AF-S)
Si chiar ma intrebam de ce Micro Nikkor 60 mm f/2.8 nu era incadrat la categoria PRO...
Ultima observatie: in regulament se spune "detinerea a 3 obiective Nikkor, de modele diferite"- adica daca am 2 identice, de ex. AF-S 50 f/1.4, montate pe 2 aparate, nu se ia in considerare decat unul singur...
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Mihai.Olaru » Mar Mar 12, 2013 12:05 pm

Radu_Grozescu scrie:
ikraft scrie:Asa ar trebui sa fie si la noi, iar cel care recomanda isi pune obrazul pt noul membru. Ar creste legatura dintre nikonisti, ceea ce iar exaspera la culme pe canonistii inscrisi aici :lol:


Este pe undeva o pagina dedicata NPS ?

Sunt doar curios cam cati membri sunt până acum.



Puteti gasi informatii despre NPS Romania: http://www.nikonisti.ro/nps
Ne puteti gasi si pe facebook: NPS Romania.
Cu stima
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
Mihai.Olaru
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iun 21, 2011 11:03 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mar 12, 2013 12:12 pm

Mihai.Olaru scrie:Puteti gasi informatii despre NPS Romania: http://www.nikonisti.ro/nps
Ne puteti gasi si pe facebook: NPS Romania.


Multumesc mult.

Dar tot nu am aflat numarul de membri NPS din România :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde vanezu » Joi Mar 21, 2013 8:27 pm

Tudor_dx scrie:Ca urmare a observatiilor voastre, a fost modificata lista echipamentului necesar devenirii membru NPS prin adaugarea urmatoarelor obiective: NIKKOR AF-S 50mm f/1.4G AS, NIKKOR Micro AF-S 60mm f/2.8G si NIKKOR Fisheye AF 16mm f/2.8D.


Ma bucur sa vad ca ceea ce am comentat a contat si a fost luat in serios. Multumesc Tudor, datorita tie am primit cardul NPS si celelalte cadouri
vanezu
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Mar 13, 2012 3:08 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Joi Mar 28, 2013 2:47 pm

Cu placere. Si eu iti multumesc pentru sugestii. Au fost binevenite.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori