Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:42 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mar Feb 19, 2013 5:30 pm

E adevarat ca in UK sunt alte conditii, nimic de spus. Pe de alta parte, in alte tari, trebuie sa dovedesti ca esti fotograf profesionist si ca iti castigi existenta din foto. Nu este suficient sa ai echipamentul.

vanezu, inteleg nemultumirea. Aparatele sunt luate din Romania?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ionutsimion » Mar Feb 19, 2013 5:46 pm

Intr-adevar, conditiile referitoare la echipament sunt asemanatoare celor din SUA.
Avatar utilizator
ionutsimion
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Dec 01, 2011 3:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde StefanSC » Mar Feb 19, 2013 5:52 pm

Vostok scrie:Se pare ca la altii conditiile nu sunt asa de draconice.... Sau pentru unii muma si pentru altii ciuma?
Ca de, acolo nivelul de trai e mai scazut...


Va atrag atentia ca lipseste conditia esentiala: fotograful in cauza (doritor sa se inscrie la NPS) sa poata dovedi ca este fotograf profesionist (isi castiga principalele venituri din fotografie).

In fine, sunt niste frustari ale mele, utilizator de D600, aparat cu senzor mai bun (dupa DxOMark) decat al lui D800 la sensibilitate ridicata (al doilea dupa D3s, de fapt) si al doilea dupa D800/E la calitatea imaginii si cu ergonomie foarte asemanatoare acestuia din urma.


Nu vreau sa par rau, dar ergonomia lui D600 nu prea are de-a face cu cea a lui D800.
Iar in ceea ce priveste apartenenta la respectivul grup (aparate pro), exista cateva lucruri care toate aparatele respective le au in comun iar D600 nu le are:
Toate au doar PASM ca moduri de expunere.
Toate folosesc o varianta a CAM3500.
Toate acepta carduri CF.
Toate sunt imbracate in magneziu.
Toate folosesc telecomanda cu 10 pini si au pc-sync.
si lista poate continua...
Stiu ca e o lista arbitrara, dar daca arata ca o rata, merge ca o rata si macane ca o rata, atunci e o rata.
Iar in cazul de fata, D600 nu e rata care trebuie.

@tudor_dx:
Am vazut ca s-au strecurat doua erori in PDF-ul respectiv, referitor la obiectivele de 24 si 45 PC-E care nu sunt denumite astfel.

Singurul comentariu subiectiv:
Lista de obiective e putin arbitrara (prezenta lui 24-120, absenta catorva obiective rapide).
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde vanezu » Mar Feb 19, 2013 5:59 pm

Si inca ceva, poate ar fi bine sa se scrie nu ca trebuie sa detii obiective profesionale, ci doar sa coste peste 4000 ron. Daca cineva nu imi impartaseste parerea as dori sa imi spuna ce alt obiectiv profesional fix ofera Nikon-ul in gama 50mm, in afara de cel actual 1.4G care nu intra in promotie. Asta neluand in calcul ca un fisheye costa 3400ron sau faptul ca 60mm 2.8G ar fi ideal pentru formatul crop ca obiectiv de macro (P.S. 50mm cat si 60mm micro sunt ambele listate ca obiective care intra in NPS in alte tari)
vanezu
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Mar 13, 2012 3:08 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde vanezu » Mar Feb 19, 2013 6:04 pm

Tudor_dx scrie:vanezu, inteleg nemultumirea. Aparatele sunt luate din Romania?


da, toate sunt luate din romania (cu exceptia 70-200-ului care este luat de pe bh). primul utilizator, prima mana, toate actele de provenienta care sunt deja incarcate pe nikonisti la "aparatura mea"

si da, sunt fotograf profesionist, in sensul in care tot venitul meu din ultimii 7 ani este strict din fotografie
vanezu
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Mar 13, 2012 3:08 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mar Feb 19, 2013 6:10 pm

Stefan, mersi de observati. Le voi trimite mai departe.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ionutsimion » Mar Feb 19, 2013 6:31 pm

Stefan, esti primul care mi-a raspuns credibil la intrebarea: de ce este considerat Consumer/Entry-level. Ai dreptate si nu am o problema cu asta. Problema este in categoria aceasta doar cand este vorba de beneficii, nu si de costuri (service), dar aceasta este o discutie ce nu-si are rostul aici :).
Totusi, legat de PC-sync, este nevoie? Din cate stiu eu, PC-sync este necesar pentru aparatele/flash-urile care nu suporta sincronizare de mare viteza prin patina. D600 si SB910 suporta. Repet, nu stiu sigur daca la asta foloseste, dar combinatia de care spun eu nu necesita cablu de sincronizare. Este adevarat, trebuie o investitie in plus.
Revenind la subiect: dupa criteriile (corecte) enumerate de tine, intr-adevar, D600 nu isi are locul printre celelalte aparate din lista.
Probabil ca Nikon UK (de exemplu) incearca sa atraga mai multi clienti cu acele conditii "foarte lejere", incluzand D600 si cateva obiective mai "ieftine", si cred ca va reusi. Pe mine m-ar atrage, daca nu as fi convins daca sa iau Nikon sau altceva.
Avatar utilizator
ionutsimion
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Dec 01, 2011 3:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ikraft » Mar Feb 19, 2013 7:23 pm

Tudor_dx scrie:Separarea intre pro si consumer este universala la Nikon, nu o alege fiecare tara in parte. :)


pe situl din SUA (nikonusa.com) sau pe cel global (.com) nu exista asemenea separari. Daca ma insel, as aprecia sa vad adresele paginilor web. Multumesc!
http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/index.htm
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Skytalker » Mar Feb 19, 2013 9:13 pm

Parerea mea este sa va bucurati de ceea ce aveti. Conditiile din RO sint foarte permisive.
La noi la Nikon BeLux, trebuie sa dovedesti ca esti fotograf profesionist cu carnetul de presa la zi si ca ai 2 scule pro, din care D300 nu face parte, plus 3 obiective pro.
Pour pouvoir devenir membre du système NPS vous devez tout d'abord être un photographe professionnel "full-time" et également pouvoir prouver ceci.

Ensuite vous utilisez au minimum 2 caméras professionnelles récentes ainsi que 3 optiques professionnels avec focale fixe (voir liste ci-dessous).
http://www.nikon.be/fr_BE/pro/pro_nps_main.page?lid=2&lidsub1=0&lidsub2=0&lidsub3=0&lidsub4=0&sParamValueLbl=&sParamValue=&dcr=
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mar Feb 19, 2013 9:16 pm

Uite aici Nikon Uk

Nikon Germania

Cum spuneam, aceste categorii sunt universale, cel putin pentru Europa.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron