Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:02 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ionutsimion » Mar Feb 19, 2013 9:48 pm

Ma bucur foarte mult de ce am :) . Nu am nicio problema cu faptul ca aparatul nu este considerat PRO, dar consider ca ar fi corect ca si service-ul sa considere D600-le Entry-level. Poate ar trebui sa continuam discutia pe un alt thread.
Acest serviciu este un bonus, iar eu sunt foarte departe de a ma incadra, chiar daca D600 ar fi printre aparatele acceptate, dar as vrea putina consecventa :) .
Avatar utilizator
ionutsimion
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Dec 01, 2011 3:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Merlin » Mar Feb 19, 2013 9:59 pm

Domnilor, voi fi franc! De cand cantitatea si calitatea aparaturii detinute te face face automat si profesionist? Daca eu as avea in garaj un Lamborghini si un Ferari, basca un Porsche sau Jaguar inseamna ca pot emite pretentii fara drept de apel la Pole position in F1 direct la prima participare?? .... Hmm .. sunt dezgustat desi ideea in principiu este faina!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ikraft » Mar Feb 19, 2013 11:07 pm

Tudor_dx scrie:Uite aici Nikon Uk

Nikon Germania

Cum spuneam, aceste categorii sunt universale, cel putin pentru Europa.


foarte frumos. Eu vroiam numai sa atrag atentia ca nu e universala, o fi europeana. Dar faptul ca exista o distinctie, de ce nu? foarte bine. Aparatul nu conteaza atit de mult. Dar distinctia probabil face separarea intre cei cu bani pe masura si cei fara. Si asta o inteleg si sint de acord, pina la urma totul e business :)
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde ikraft » Mie Feb 20, 2013 5:19 am

Este publicata pe undeva lista oficiala de obiective pro nikkor??
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mie Feb 20, 2013 9:54 am

Regulamentul ce contine si lista de obiective este aici.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde CTz » Mie Feb 20, 2013 11:04 am

1. "Detinerea a cel putin 2 aparate foto PRO Nikon si 3 obiective PRO NIKKOR"
Asta m-a distrat. Cum demonstrez ca am trei obiective "pro" ? Vin cu ele , sau cu facturile lor ? Altfel "In momentul in care un membru NPS nu mai indeplineste conditiile prevazute la art.3, cardul de membru NPS isi pierde valabilitatea, cardul putand fi reactivat doarin momentul in care detinatorul indeplineste cumulativ conditiile de la art.3"
Ok, vand doua din ele si nu le sterg din lista de produse. Cf. regulamentului "In cazul operatiunilor de vanzare a unuia sau mai multor aparat/aparate, respectiv obiectiv/obiective prevazute la art.3, vechiul proprietar este obligat sa isi actualizeze datele la rubrica ”Produsele mele” in maxim 10 zile de la vanzarea respectivului echipament."
No kidding :D Da' ce, sunt ale voastre si eu le-am inchiriat ? Nu era mai simplu sa te duci cu un aparat din clasa amintita si sa fie de ajuns ? (bineinteles cu factura aferenta)


2. "Aparatura achizitionata din Romania de la unul din partenerii oficiali Nikon"
Pai parca garantia era internationala (cu cateva limitari). Daca ma duc in Germania (de ex.) si imi cumpar un D4, si vin cu el in .ro si vreau sa beneficiez de acest program, or sa spuna cei de la Skin "nu se poate" ? Pai li-l fac guler ...

3. "Curatare gratuita a echipamentelor foto (o data pe an)"
Asta este atat de gresit incat as vrea sa detaliez un pic. Sa zicem ca am un d800. Si trag in regim pro, 10-20.000 de cadre pe luna, si, na, mai intra praf. Nikon spune ca nu ai voie sa cureti tu senzorul, ca se duce de suflet garantia. Nu, trebuie sa te duci la ei, si sa le platesti o operatiune pe care , cu putin atentie, o poti face si tu. Nu era mai simplu sa se faca gratuit si gata ? Dai aprox aprox 3000 EUR pe un body(nu mai vb de obiective pro), si mai dai 50-100 eur de fiecare data cand il cureti ?
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mie Feb 20, 2013 11:17 am

CTz, garantia e garantie, NPS e altceva. :) Trebuie privite separat.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde Tudor_dx » Mie Feb 20, 2013 11:27 am

Vanezu, din pacate, bliturile nu intra la echipament necesar, si din ce obiective vad ca ai, momentan iti lipseste un al treilea obiectiv pro (asa cum apare in lista NPS). Totusi, este posibil ca lista sa se mai ajusteze in timp.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde vanezu » Mie Feb 20, 2013 11:49 am

Tudor_dx scrie:Vanezu, din pacate, bliturile nu intra la echipament necesar, si din ce obiective vad ca ai, momentan iti lipseste un al treilea obiectiv pro (asa cum apare in lista NPS). Totusi, este posibil ca lista sa se mai ajusteze in timp.


Stiu ca bliturile nu sunt pro, inteleg de asemenea ca un fisheye nu este pro (desi in vest pe lista este acceptat un 10.5mm crop), dar ma uimeste faptul ca 50-ul 1.4G cat si 60 micro G nu sunt trecute in lista, pt ca sa fim seriosi, 24, 35, 85 sunt pro, dar 50-ul nu... ceea ce nu mi se pare corect (de asemenea in vest sunt si ele trecute pe lista).

Iar faptul ca mi se pare (un pic prost) implementatat programul este legat strict de nivelul de investitie, pt ca la urma urmei Nikon face un business si daca sa spunem luam 2 potentiali clienti, unul care are 2 x D300 si 17-55, 24-120 si 85.... si un al doilea client care isi ia un D4, un D7000 de backup, un 600mm si un 400mm ... care surpriza.... desi a investit de ±8-10x mai mult nu se califica in program, fata de primul care este acceptat.

Si da, binenteles ca prima conditie esentiala sa fie cea de a putea dovedi ca esti profesionist.
vanezu
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Mar 13, 2012 3:08 pm

Re: Nikon Professional Services a fost lansat in Romania

Mesajde CTz » Mie Feb 20, 2013 12:30 pm

Eu personal as fi interesat de ce sunt diferente intre "reprezentante". Care sunt criteriile ? Pentru ca , sincer, daca aceste diferente sunt calculate in functie de nr. de Ferrari si Q7 de pe strazi, este dezamagitor (in 99% din cazuri, proprietarii de astfel de bunuri nu au nici o legatura cu un aparat foto PRO).

In general, in tarile mai dezvoltate, conditiile acestea sau modalitatea de rezolvare a unor probleme, sunt mai "civilizate"...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: manishapandey şi 24 vizitatori