Acum este Mie Apr 24, 2024 10:50 am

Articole Nikonisti.ro

Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde Tudor_dx » Mie Mar 13, 2013 5:50 pm

Va asteptam in perioada 22-24 martie 2013, in cadrul Hotelului Pullman Bucuresti, la cel mai important eveniment foto monobrand si cel mai mare eveniment al unei comunitati foto din Romania, Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a.

Cele 3 zile vor fi un maraton de workshop-uri teoretice si practice, discursuri si dezbateri foto si video, testare de echipamente Nikon si expozitii foto.

Mai multe detalii aici si aici.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mar 23, 2013 7:18 pm

Fost, vazut, ... dezamagit!

O simpla prezentare a aparaturii din portofoliu pe muzica de Sting (nice choice!); sponsor Red-Bull (adus/impus probabil de Pedrag?). Organizarea buna in ansamblu, standuri furnizate de firma KaustiK, prezenta agreabila si discreta a Dl. Camil Perian (&Co.), modele frumoase si zimbitoare (furnizate de ...?). OK!

Imagini(e) de la seminarul (clasic de banalitati) sustinut de Bogdan Panait in "aula magna", adica in cupola WTC/Pullman, intr-un colt (de Bucuresti ;) ), preluate cu noul si total dezamagitorul/puturosul - pentru mine - D7100+24-85/3.5-4.5VR aflat in zona de testare (imagine redimensionata la cerintele forumului si crop 100% pe punctul de focus, toate NR/ADL/High ISO NR puse pe OFF si singurul exemplar expus publicului - se asteapta la coada testarea lui).
Nikon Coolpix A a lipsit de la testare (era promis dupa ora 12, dupa ce termina Bogdan Panait seminarul; LE: la ora 13,15 nu se terminase nici seminarul si nici Coolpix A nu aparuse la testare, iar la ora 14, se terminase seminarul, dar Coolpixu' A tot nu aparuse ;) ... probabil ca va putea fi testat la urmatoarea editie a weekendului nikonistilor); o varianta plauzibila ar fi ca se astepta apusul (alegerea Udrei? de peste gard) pentru testarea capabilitatilor senzorului cu high ISO si lumina compusa.

Concluzia mea: 80% succes / 20% failure (cam ca profitul ;) ). Cine a fost in/pe 23, poate sta linistit la gratar pe/in 24!

PS: Intrucat in spatele hotelului se va desfasura si maine conventia/congresul PSD, POLITIA este comasata in numar masiv in zona si "ciupeste" soferii NEpurtatori de centura de siguranta!
PURTATI CENTURA DE SIGURANTA !!!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde Aidept » Sâm Mar 23, 2013 11:22 pm

Nikon Coolpix A was there (photo #3) at 16:00 PM: http://alveraphoto.blogspot.ro/2013/03/nikon-weekend-in-bucharest.html
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde laurentiu.ilie » Dum Mar 24, 2013 12:30 am

Am fost la trei workshopuri in prima zi, de la 10:00 la 17:30 si am apreciat organizarea. Felicitari Skin!

Mai jos, o prima fotografie de la eveniment - Nikon D5000 + 50mm AF-D, focalizare manuala.

Mai multe fotografii: album Nikonisti pe FB.
Fişiere ataşate
 786_WE_Nikonisti_0091_DSC_0402.jpeg
Weekendul Nikonistilor - prima zi
Fb: Larentiu Ilie
Web: Laurentiu Ilie.ro
Caut fotograf colaborator / asociat in firma - fotografie in studio / fashion.
Avatar utilizator
laurentiu.ilie
 
Mesaje: 316
Membru din: Mar Noi 10, 2009 12:37 am
Localitate: Bucuresti

Re: Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde Aidept » Lun Mar 25, 2013 12:01 am

Fotografii facute cu un celular Nokia dus in mijlocul monstrilor Nikon pentru a fi facut de ras :mrgreen: Decideti voi daca i-a pasat de asta :) (lentila Carl Zeiss Tessar 2.8/5.4).
Aici: http://alveraphoto.blogspot.ro/2013/03/nikon-weekend-in-bucharest.html
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde Tudor_dx » Lun Mar 25, 2013 11:01 am

Bogdan, COOLPIX A a fost foarte disponibil pentru testare, doar sambata a lipsit pentru cateva ore de la stand. Cat despre test, nu prea imi dau seama ce concluzii ar trebui sa tragi din JPG-ul subexpus de pe forum (care e si in spatiul AdobeRGB). :D
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 25, 2013 1:29 pm

Tudor_dx scrie:Bogdan, COOLPIX A a fost foarte disponibil pentru testare, doar sambata a lipsit pentru cateva ore de la stand. Cat despre test, nu prea imi dau seama ce concluzii ar trebui sa tragi din JPG-ul subexpus de pe forum (care e si in spatiul AdobeRGB). :D


Exact: a lipsit in cele 2,5 ore (11-13,30) cit a durat prezenta mea acolo (fusese promis dupa terminarea expunerii lui Bogdan Panait - care n-a avut nicio legatura cu A-ul - , dupa ora 12; cred ca am fost destul de indulgent cat am asteptat peste ora promisa ;) )

Eu mi-am facut citeva impresii: sistemul de masurare nu "rupe-gura-tirgului" (masurarea a fost pe matrix, fara compensare, iar ISO pe AUTO cu limita superioara Hi2); zgomotul este mare daca se dezactiveaza NR din aparat (eu am dezactivat si ADL-ul, pe linga highISO NR si long exposure NR) ... practic am incercat sa simulez o comportare uzuala (am ales modul P, pentru a lasa aparatul sa arate ce poate singur, fara interventia mea), fara influentele software ale aparatului.
Cadrele au fost facute in intervalul orar 11-11,30 si toate sunt subexpuse; cauzele pot fi multiple si nu ma incumet sa gasesc acum explicatii (va fi timp destul), dar eu am o vaga banuiala ca de vina e ori aparatul, ori obiectivul (strict examplarele puse la dispozitie acolo, la ora respectiva, in ziua respectiva).

Altfel un aparat bine construit, dar extrem de lent la scrierea pe card (problema deja discutata cu bufferul foarte mic si semnalata de toti).

Nu inteleg insa cu ce deranjeaza spatiul de culoare AdobeRGB ales sau care ar fi leagatura cu calitatea slaba a cadrelor facute? Eu l-am ales tocmai pentru a nu-i vaduvi pe posesorii de monitoare foarte bune.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde Tudor_dx » Lun Mar 25, 2013 3:44 pm

Gasiti in articolul de pe nikonisti castigatorii tombolei de la standul NPS.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 25, 2013 6:18 pm

Tudor_dx scrie:Gasiti in articolul de pe nikonisti castigatorii tombolei de la standul NPS.


Acum trebuie sa fac rost de un aparat ce are nevoie de curatarea gratuita ... ca al meu nu are nevoie :lol:
Daca stiam ca am noroc in weekendul nikonistilor, trebuia sa fi jucat la loto ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Weekend-ul Nikonistilor, editia a IV-a

Mesajde valimunteanu » Lun Mar 25, 2013 6:42 pm

Eu eram cu mina pe telefon ... vroiam sa te sun sa-ti fac "cadou" D7000-ul meu :D

Ce iti e si cu norocul asta ... cine n-are nevoie, cistiga! :lol:
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Următorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori