Acum este Mar Mar 19, 2024 11:46 am

Articole Nikonisti.ro

1 Nikkor 32mm f/1.2

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde photolover » Vin Mai 17, 2013 10:24 am

ikraft scrie:@tudor
Stii cumva de ce nu exista AF pe 50mm?

Despre care 50 mm vorbesti? cel cu f/1.2 ? Posibil ca pretul sa devina astronomic... :mrgreen: mai ales ca sunt destinate segmentului profesionist...
, dar uite ca pe Nikon Rumors a aparut chiar azi o stire despre un patent de obiectiv AF-S 58 mmf/1.2 (desi in ultimele luni au mai aparut astfel de patente, pentru 50 f/1.2 - 55 f/1.4 - chiar inca unul 58 f/1.2, pana acum nu a aparut nici unul pe piata...)

In afara de 50 mm f/1.2 manual focus, care inca este in fabricatie, in trecut au mai fost obiective 55 mm f/1.2 sau 58 mm f/1.2 (celebrul NOCT-Nikkor)
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde ikraft » Vin Mai 17, 2013 2:43 pm

Interesant, poate 58mm e focala minima la care se poate pune AF, la f1.2, cine stie.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 17, 2013 3:57 pm

Parerea mea este ca DOF-ul foarte ingust, corelat cu tolerantele fizice ale angrenajelor (electro)mecanice implicate in sistemul de AF nu face posibil includerea unui astfel de mecanism in aceste obiective extrem de luminoase, iar exemplul cel mai concludent este dat de Zeiss, recunoscuta pentru calitatea si precizia constructiei, care nu a inclus mecanisme de AF nici in obiective f/2.
Probabil ca un efort (considerabil) se poate face in acest sens, dar costurile de productie ar fi extrem de mari ca sa justifice o astfel de investitie (materiale deosebite utilizate si extrem de scumpe care sa aiba coeficienti de dilatare foarte mici, tolerante extrem de mici in constructie, etc.); orice mica variatie/joc in angrenajul de AF si un DOF de ordinul mm va conduce la pierderea preciziei AF-ului... ca sa nu mai pomenim de alte vibratii induse in preluarea unui cadru de oglinda, shutter, trepied ... hand-held-ul va fi cu desavirsire interzis.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde ikraft » Vin Mai 17, 2013 4:36 pm

totusi canon are un 50mm f1.2, f. scump ce-i drept. Probabil ca rotatia angrenajului de focus poate fi facuta pe o plaja larga unghiulara. Dar astea inseamna focus mult incetinit. E exact diferenta dintre 50mm f1.4 si f1.8. La f1.4 AF e de vreo 3 ori mai incet decat la f1.8, tocmai pt a fi precis. La f1.2 probabil ca ar fi si mai si. Totusi canon au, ma intreb cat de rapid e AF la al lor.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde photolover » Vin Mai 17, 2013 5:48 pm

ikraft scrie:totusi canon are un 50mm f1.2, f. scump ce-i drept.

Da, costa "doar" 7.000 lei... Si mai au si un 85 mm tot cu f/1.2... (9.400 lei !)
Nu stiu cat de rapid sau lent este AF-ul, dar referindu-ne la pret, nu stiu cati ar fi dispusi sa dea sume exorbitante pe un obiectiv care la urma-urmei este doar cu 1/2 treapta mai luminos decat cel de f/1.4 (plus ca pot apare, datorita deschiderii mari, aberatii optice si imagine care sa nu fie sharp pe toata suprafata, etc- astfel ca s-ar putea folosi deschis la f/1.2 mai mult pentru vizare, pentru fotografierea propriu-zisa fiind necesara o diafragma mai mica...)

PS. referitor la preturile de mai sus, astea pot parea "glume" fata de,,, 10.000 USD (cat am citit ca ar costa) cel mai LUMINOS obiectiv care "se egzista" si anume LEICA NOCTILUX cu f/0.95 si 50 mm !!! (si nu este nici AF, si nici pentru (D)SLR, ci pentru LEICA M, aparat rangefinder...
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 17, 2013 6:31 pm

ikraft scrie:totusi canon are un 50mm f1.2, f. scump ce-i drept. Probabil ca rotatia angrenajului de focus poate fi facuta pe o plaja larga unghiulara. Dar astea inseamna focus mult incetinit. E exact diferenta dintre 50mm f1.4 si f1.8. La f1.4 AF e de vreo 3 ori mai incet decat la f1.8, tocmai pt a fi precis. La f1.2 probabil ca ar fi si mai si. Totusi canon au, ma intreb cat de rapid e AF la al lor.


Ken Rockwell (canonist convins ... de nu stiu cine?) are parerile impartite, dar in legatura cu precizia focalizarii automate e in concordanta cu logica ce face referire la DOF-ul foarte mic.
Lasindu-l pe KR in "boii lui", se prea poate ca noul 32mm f/1.2 sa nu fie chiar f/1.2-ul stiut (si masurat exact si fara interpretari) de la obiectivele FX/DX, dar probabil ca in combinatie cu sistemul 1 de la Nikon sa faca o treaba mai mult decat buna.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde ikraft » Vin Mai 17, 2013 6:48 pm

Bogdan Dulgheru scrie: se prea poate ca noul 32mm f/1.2 sa nu fie chiar f/1.2-ul stiut ...


sint absolut convins ca nu falsifica datele Nikon, e ceva usor de verificat si nu se face. E doar faptul ca la senzori mici e mai usor de avut cifre f-stop reduse. Se imparte focala la diametrul pupilei de intrare, iar la senzor mic si pupila necesara e mai mica.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde StefanSC » Dum Mai 19, 2013 1:08 am

Interesant, poate 58mm e focala minima la care se poate pune AF, la f1.2, cine stie.


Nope. Doar ca Nikon au avut faimosul Noct-Nikkor de 58mm f1.2. Ajuta la marketing sa scoti ceva similar.

Parerea mea este ca DOF-ul foarte ingust, corelat cu tolerantele fizice ale angrenajelor (electro)mecanice implicate in sistemul de AF nu face posibil includerea unui astfel de mecanism in aceste obiective extrem de luminoase, iar exemplul cel mai concludent este dat de Zeiss, recunoscuta pentru calitatea si precizia constructiei, care nu a inclus mecanisme de AF nici in obiective f/2.


Carl Zeiss face obiective AF pe montura F ?
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde photolover » Dum Iun 09, 2013 2:44 pm

StefanSC scrie:
Interesant, poate 58mm e focala minima la care se poate pune AF, la f1.2, cine stie.

Nope. Doar ca Nikon au avut faimosul Noct-Nikkor de 58mm f1.2. Ajuta la marketing sa scoti ceva similar.

Iata ca a existat si un obiectiv AF de 50 mm cu f/1.0 !!! (singurul din lume... celelalte erau manual focus) dar s-a fabricat doar intre 1989-2000.
http://www.youtube.com/watch?v=x8hKVmDuPtM
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 1 Nikkor 32mm f/1.2

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iun 09, 2013 8:09 pm

exemplul cel mai concludent este dat de Zeiss, recunoscuta pentru calitatea si precizia constructiei, care nu a inclus mecanisme de AF nici in obiective f/2.



Dacă ne referim la AF-urile Zeiss făcute pentru Sony, există 85/1.4 si 135/1.8

Dacă ne referim la mirrorless, Touit 32/1.8
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori