Acum este Mar Mar 19, 2024 9:00 am

Articole Nikonisti.ro

Noul site nikon.ro

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Noul site nikon.ro

Mesajde Tudor_dx » Lun Iun 03, 2013 4:47 pm

A fost lansat noul site nikon.ro. Mai multe detalii aici.

Cum vi se pare fata de cel vechi?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul site nikon.ro

Mesajde Semper » Lun Iun 03, 2013 8:50 pm

Arata bine, similar cu site-urile Nikon din afara. Am vazut ca exista posibilitatea de a inregistra produsele. Care este diferenta intre inregistrarea pe nikon.ro si cea de pe nikonisti.ro?
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul site nikon.ro

Mesajde Skytalker » Lun Iun 03, 2013 9:54 pm

Arata super bine, cu nimic mai prejos decit alte site-uri Nikon nationale. In plus deschizand optiunea nikonisti.ro dai de foarte multe informatii, pe care noi Nikon BNL de exemplu, nu le avem.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Noul site nikon.ro

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 04, 2013 7:48 am

Mie imi pare (doar) o copie mai bine tradusa/adaptata a site-ului Nikon B.V. (www.nikon.nl); exista si ceva detalii specifice RO totusi ...

Functionalitatea este totusi buna si aspectul placut.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul site nikon.ro

Mesajde Tudor_dx » Mar Iun 04, 2013 9:57 am

Nu este o copie, este chiar acelasi site, adaptat pentru fiecare tara. Acest lucru este realizat de catre Nikon Europe. :)

Skytalker, intr-adevar, cateva link-uri din nikon.ro duc in nikonisti.ro, cum a fi si partea NPS. :)

Daca iti inregistrezi produsele pe nikon.ro, primesti notificari si alerte si intri in baza de date, dar nu exista alte beneficii.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul site nikon.ro

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 04, 2013 12:59 pm

Tudor_dx scrie:Nu este o copie, este chiar acelasi site, adaptat pentru fiecare tara. Acest lucru este realizat de catre Nikon Europe. :)

Skytalker, intr-adevar, cateva link-uri din nikon.ro duc in nikonisti.ro, cum a fi si partea NPS. :)

Daca iti inregistrezi produsele pe nikon.ro, primesti notificari si alerte si intri in baza de date, dar nu exista alte beneficii.


Asta inseamna ca totusi cultura mea vizuala e un pic mai isteata/vigilenta decat cea din B(N)L si ca sa fiu mai exact: Belgia ;) [tab-ul are inscriptionata originea site-ului: Nikon Europe B.V, identic cu cel al nikon.nl]
[Semper era totusi cel interesat de functionalitatea inregistrarii de aparatura Nikon]

Tradurecerea/adaptarea este mult mai buna decat cea oferita de Google Translate!
Poate totusi faceti o sugestie catre Nikon Europe pentru personalizarea macar a imaginii de "home", cu una specific romaneasca sau macar realizata de un fotograf cu punct de lucru in Romania. (alegerea o poate face chiar Nikon Europe din materialul furnizat de Nikon.RO).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul site nikon.ro

Mesajde dorin.iulian » Mar Iun 04, 2013 4:49 pm

Eu sunt putin confuz. Se va continua si cu nikon.ro ca site al Nikon Europe si cu nikonisti.ro ca site al reprezentantei nationale? Unde ar trebui inregistrate produsele de acum inainte mai ales pentru anul suplimentar de garatie?
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

Re: Noul site nikon.ro

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 04, 2013 7:05 pm

Probabil ca pina la unificarea bazei de date Nikon Europe cu cea Nikon Romania, noile produse se vor inregistra pe nikonisti.ro (va dura ceva verificarea corespondentei si eu sper sa nu apara erori ... legate in primul rind de anul suplimentar de garantie oferit, care a fost inregistrat numai pe nikonisti.ro).
La o simpla verificare: contul de pe nikonisti.ro a fost preluat corect in noul site, dar produsele inregistrate sunt cele anterioare datei la care a fost creat site-ul romanesc; produsele inregistrate pe nikonisti.ro nu se regasesc in noul site nikon.ro, iar formularul de inregistrare este cel vechi si original furnizat de Nikon Europe. Probabil ca fiecare user va trebui sa-si reverifice aparatura inregistrata deja si sa faca ceva corectii dupa fuziunea celor 2 baze de date.
Se prea poate ca in urmatoarea perioada sa asistam la migrarea (eu sper sa fie INTREG, inclusiv articolele si lectiile Dl. Grozescu) continutului de pe nikonisti.ro pe noul site oficial (nikon.ro).

Va fi greu/nesigur pentru cei care vor achizitiona produse Nikon in aceasta perioada ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul site nikon.ro

Mesajde Tudor_dx » Mie Iun 05, 2013 10:53 am

Bogdan Dulgheru scrie:Probabil ca pina la unificarea bazei de date Nikon Europe cu cea Nikon Romania, noile produse se vor inregistra pe nikonisti.ro (va dura ceva verificarea corespondentei si eu sper sa nu apara erori ... legate in primul rind de anul suplimentar de garantie oferit, care a fost inregistrat numai pe nikonisti.ro).
La o simpla verificare: contul de pe nikonisti.ro a fost preluat corect in noul site, dar produsele inregistrate sunt cele anterioare datei la care a fost creat site-ul romanesc; produsele inregistrate pe nikonisti.ro nu se regasesc in noul site nikon.ro, iar formularul de inregistrare este cel vechi si original furnizat de Nikon Europe. Probabil ca fiecare user va trebui sa-si reverifice aparatura inregistrata deja si sa faca ceva corectii dupa fuziunea celor 2 baze de date.
Se prea poate ca in urmatoarea perioada sa asistam la migrarea (eu sper sa fie INTREG, inclusiv articolele si lectiile Dl. Grozescu) continutului de pe nikonisti.ro pe noul site oficial (nikon.ro).

Va fi greu/nesigur pentru cei care vor achizitiona produse Nikon in aceasta perioada ...


Continutul va ramane pe nikonisti.ro, pentru ca asa cum spuneam, nikon.ro (ca toate site-urile Nikon din Europa) este administrat de Nikon Europe, nu de catre noi.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul site nikon.ro

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 05, 2013 12:04 pm

Tudor_dx scrie:Continutul va ramane pe nikonisti.ro, pentru ca asa cum spuneam, nikon.ro (ca toate site-urile Nikon din Europa) este administrat de Nikon Europe, nu de catre noi.


Chiar si sectiunea NPS este în continuare pe Nikonisti.ro, nu pe Nikon.ro, deci este supusă reglementărilor nationale, nu celor internationale Nikon ...
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron