Acum este Mar Mar 19, 2024 11:37 am

Articole Nikonisti.ro

80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: 80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 18, 2013 7:04 pm

StefanSC scrie:Ca sa va faceti o idee, Canon au anuntat pe 29 mai anul curent ca au produs 90 milioane de obiective EF. Pentru cine nu stie, montura EF a aparut in 1987, iar montura Nikon F a aparut in 1959.

Am totusi vaga impresie ca cei de la Canon au facut o mica magarie in calcule si anume au considerat obiectivele EF-S ca fiind tot EF (nu exista compatibilitate EF-S la EF, doar EF la EF-S).


Nu e nicio magarie: au creat obiective speciale pentru aparatele fara motor propriu de focalizare; in rest tot Canon scrie pe ele si tot de ei sunt produse; daca Nikon ar fi procedat la fel au AF si AF-S ... mi-e greu sa anticipez situatia, dar o simpla impresie ar fi ca ar fi esuat total, iar acest topic ar fi luat o alta turnura.

Revenind la Nikon: cresterea pare impresionanta la o prima apreciere (ca timp trecut intre anuntul cei de-al 75.000.000 obiectiv si cel de-al 80.000.000-lea; a se vedea data publicarii anunturilor pe nikonisti.ro); la o analiza mai "atenta" se poate observa ca intre aceste momente de timp a fost introdus sistemul 1, iar obiectivele dedicate intra si ele in aceast numar (80M) [ la fel si Canon a scos montura EOS-M ;) ].

Sa aruncam cu niste cifre in aer e ... extrem de usor (dupa cum se vede); sa facem/publicam o evidenta exacta (chiar si pe o perioada mai recenta, desi sunt sigur ca ea exista la orice producator inca de la infiintarea respectivei firme) se pare ca nu este chiar asa de "economica". Personal, cred ca cel care va arunca primul piatra va avea numai de cistigat din publicarea unei astfel de statistici.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: 80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Mesajde ikraft » Mar Iun 18, 2013 7:55 pm

nr de milioane da o tenta istorica si atunci ma intreb oare cite milioane or fi vandut firmele germane. Pina la urma, si nikon si canon, au inceput optica in baza patentelor date gratis de nemti.
cit despre Nikkor, ca sa mai complicam povestea epica :), softurile lor sint de la germanii Nik Software unde sint partneri majoritari (sau erau majoritari, s-a bagat si google). In plus, grupul Nikon e parte a conglomeratului Mitsubishi Keiretsu, un fel de grup de companii destul de independente dar unde totusi Mitsubishi are un cuvint greu de spus.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: 80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 18, 2013 8:28 pm

ikraft scrie:nr de milioane da o tenta istorica si atunci ma intreb oare cite milioane or fi vandut firmele germane.


Aici ar fi "si mai si" :D
Ar fi extrem de interesant sa comparam volumul, calitatea, pretul/valoarea ... cred ca-i putem include si pe rusii de la Industar aici ...
Nu inteleg de ce istoria exprimata in cifre este (si se pare ca ramine in continuare) un tabu pentru majoritatea :?: ( e drept ca speculatii cu privire la autorii morali sau modul de preluare a patentelor, vor deschide rani adinci, ce aparent au fost inchise demult timp, dar ... istoria trebuie prezentata asa cum s-a petrecut; macar sa stim ca aceste informatii sunt secretizate "for ever" ;) )
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: 80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Mesajde photolover » Mie Iun 19, 2013 1:27 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
StefanSC scrie:Ca sa va faceti o idee, Canon au anuntat pe 29 mai anul curent ca au produs 90 milioane de obiective EF. Pentru cine nu stie, montura EF a aparut in 1987, iar montura Nikon F a aparut in 1959.

Am totusi vaga impresie ca cei de la Canon au facut o mica magarie in calcule si anume au considerat obiectivele EF-S ca fiind tot EF (nu exista compatibilitate EF-S la EF, doar EF la EF-S).


Nu e nicio magarie: au creat obiective speciale pentru aparatele fara motor propriu de focalizare; in rest tot Canon scrie pe ele si tot de ei sunt produse; daca Nikon ar fi procedat la fel au AF si AF-S ...

(Fara suparare) pe aici circula niste mici inexactitati: obiectivele EF-S sunt tot cu motor de focalizare intern, ca si EF; deosebirea este ca sunt destinate aparatelor Canon pe crop (APS-C 1,6x) similar cu cele DX de la Nikon. Toate aparatele EOS au doar contacte electrice pe montura (n-o sa vedeti vreun surub de antrenare pentru focus, ca la obiectivele Nikon non-AF-S...)
Si unde este "magaria" daca sunt numarate impreuna cele EF cu cele EF-S? si la Nikon obiectivele DX sunt tot Nikkor, ba chiar si cele CX (destinate sistemului Nikon 1).

Mai INTERESANT este si faptul ca primele aparate Canon (inca din 1938 !!) aveau obiective... NIKKOR !
http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/RF-Nikkor/Canon_RF/canonRFoldieHansa2.htm
doar ca nu este vorba de obiective interschimbabile, ci fixe; la fel si aparatele Nikon rangefinder (copiate dupa celebra LEICA M) aveau tot Nikkor, dar pe montura S
http://www.kenrockwell.com/nikon/rangefinder/index.htm
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Mesajde StefanSC » Mie Iun 19, 2013 3:32 pm

Si unde este "magaria" daca sunt numarate impreuna cele EF cu cele EF-S?


Pt ca dpdv functional, EF nu este aceeasi montura cu EF-S.
Mai precis, nu poti monta un obiectiv EF-S pe un DSLR cu montura EF (dar poti monta un obiectiv EF pe un dslr pentru EF-S). (cam la fel cum unele obiective pre-AI Nikkor se pot monta pe unele Pentax-uri).
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: 80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Mesajde photolover » Joi Iun 20, 2013 9:50 am

StefanSC scrie:
Si unde este "magaria" daca sunt numarate impreuna cele EF cu cele EF-S?


Pt ca dpdv functional, EF nu este aceeasi montura cu EF-S.
Mai precis, nu poti monta un obiectiv EF-S pe un DSLR cu montura EF (dar poti monta un obiectiv EF pe un dslr pentru EF-S).

Functional nu, dar constructiv, da... fiindca altfel nu ai putea monta obiective FF (EF) pe aparate crop...
Oricum, treaba asta cu numaratul obiectivelor (in afara de tenta de reclama) mi se pare ca seamana izbitor cu... numaratul steagurilor lui Ghita Pristanda :lol:
Revenind la Nikon, care obiective sunt totusi incluse in cele 80 de milioane??? Nikkor pentru toate aparatele cu obiective interschimbabile (SLR, DSLR, Nikon 1, rangefinder, etc) sau doar cele pentru aparate REFLEX cu obiective intershimbabile (SLR, DSLR)? - pentru ca se face referire la NIKON F si montura F (aparute in 1959); sau 80 milioane, incepand din 1933 (cand a fost introdus primul obiectiv Nikkor?

Aveam inca o curiozitate: care a fost PRIMUL-PRIMUL aparat foto construit de NIKON? si am descoperit: se numea NIKON ONE si a aparut in 1947 sau 1948 (se pare copiat dupa Zeiss Contax); detalii aici
http://www.cameraquest.com/NRFOne.htm
Interesant ca la baza aparatului, scrie "Made in OCCUPIED Japan" ! :D
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Mesajde Tudor_dx » Joi Iun 20, 2013 12:21 pm

Da, asa este. Nikon 1 era un aparat de tip rangefinder. Fiind vorba de obiective NIKKOR, se iau in considerare toate, de la primul lansat in 1932.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: 80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Mesajde photolover » Joi Iun 20, 2013 1:33 pm

Multumim de informatie, Tudor_dx; si inca una: stiati ca au existat si obiective Nikon care NU SE NUMEAU Nikkor ? Este vorba de obiectivele NIKON E-Series (cu preturi mai accesibile amatorilor) si cu o constructie optica simplificata...
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/emfgfg20/eserieslenses/index.htm
la fel au existat si aparate care se numeau NIKKORMAT in loc de NIKON (iar in Japonia aveau denumirea de NIKOMAT...)
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 80 de milioane de obiective NIKKOR produse

Mesajde Tudor_dx » Vin Iun 21, 2013 2:43 pm

Da, bune si informatiile cu seria E si Nikkormat .
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Anterior

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator