Acum este Mar Mar 19, 2024 5:04 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon 1 AW1 - primul aparat subacvatic cu obiective

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Nikon 1 AW1 - primul aparat subacvatic cu obiective

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 19, 2013 9:05 am

http://www.dpreview.com/files/news/1220286254/CFN6000_OR_AW1_WH.jpg
Toti asteapta urmasul lui D600 si D300s ... iar Nikon lanseaza AW1 si 2 obiective speciale pentru el!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 AW1 - underwater mirrorles

Mesajde Tudor_dx » Joi Sep 19, 2013 10:35 am

Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon 1 AW1 - underwater mirrorles

Mesajde StefanSC » Joi Sep 19, 2013 11:12 am

Tudor_dx scrie:Putin entuziasm totusi. :)



Nikon lanseaza inca o camera neinteresanta in seria 1 :D. Ce zici de entuziasmul asta.

Uite o idee: ce se intampla cu elementul frontal al obiectivelor? Apa sarata si tratamentele de sticla din cate tin minte nu prea se impaca.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Nikon 1 AW1 - primul aparat subacvatic cu obiective

Mesajde mumus » Joi Sep 19, 2013 12:41 pm

reclama e sufletul comertului, Cat de buna va fi aceasta camera, vom afla de la viitorii proprietari dupa 1-2 ani de folosire...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Nikon 1 AW1 - underwater mirrorles

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 19, 2013 2:12 pm

Tudor_dx scrie:Putin entuziasm totusi. :)


Aparatul arata relativ bine, ca aspect; copiaza trendul actual deschis de Fuji si pare destul de robust la o prima impresie (http://www.engadget.com/2013/09/19/nikon-aw1/).
In rest este o simpla adaptare a J3-ului cu ceva etansari (sper ca si blitzul sa fie etansat pentru a putea fi folosit underwater ;) pina la aparitia prin 2014 a celui dedicat activitatilor subacvatice); probabil ca cea mai deosebita specificatie (unica in lume !) este posibilitatea schimbarii obiectivelor ... underwater :lol:

Cat despre tratamentul lentilei frontale: nu are rost sa ne ingrijoram de efectele mediului acvatic - marin in special - cat timp probabil nu este aplicat niciun fel de tratament pe acea suprafata; probabil ca acoperirile Nano sau de orice alta natura vor fi aplicate pe suprafata interioara si pe lentilele din corpul obiectivului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 AW1 - primul aparat subacvatic cu obiective

Mesajde Tudor_dx » Joi Sep 19, 2013 4:31 pm

Blitul este subacvatic. :) Obiectivele au un element de sticla protector, astfel incat elementele speciale sunt protejate.

Mi se pare unul dintre cele mai interesante modele din gama. La noi, nu este foarte apreciat pentru ca fotografia subacvatica nu este foarte populara, dar pe dpreview, am vazut ca erau destul de entuziasmati.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon 1 AW1 - primul aparat subacvatic cu obiective

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 19, 2013 6:11 pm

Tudor_dx scrie:Blitul este subacvatic. :) Obiectivele au un element de sticla protector, astfel incat elementele speciale sunt protejate.

Mi se pare unul dintre cele mai interesante modele din gama. La noi, nu este foarte apreciat pentru ca fotografia subacvatica nu este foarte populara, dar pe dpreview, am vazut ca erau destul de entuziasmati.


Sigur: orice ciudatenie este interesanta! :)
Fotografia subacvatica nu este populara pentru ca la inundatii, toti incearca sa salveze frigiderul si porcul, in loc sa foloseasca Nikon 1 AW1 :)
In general orice idee noua produce (un oarecare) entuziasm; practica este cea care se opune; sper ca aparatul se fie prevazut totusi cu un sistem de impiedicare a posibilitatii de schimbare a obiectivelor sub apa, macar si accidental (am vaga banuiala ca multi dintre "entuziastii"de pe dpreview la asta s-au gindit si au jubilat :lol: ).

Personal as fi preferat inlocuirea senzorului de 1" cu unul APS-C (macar) si includerea husei de protectie cauciucate in pachet (extrem de utila si cu un aspect placut).
Astept cu infrigurare testele de calitate a imaginii in mod "overwater""/ "in air" :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 AW1 - primul aparat subacvatic cu obiective

Mesajde emp » Vin Sep 20, 2013 4:50 pm

de unde atata entuziasm la noi? sa pozam peturile si pampersii din apele noastre mizere sau viitoare cianurate pentru un pumn de bani la un mitic?
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Nikon 1 AW1 - primul aparat subacvatic cu obiective

Mesajde ikraft » Lun Sep 23, 2013 7:16 pm

Probabil ca titlul se refera la aparate digitale.
Cu film, Nikon are modelul Nikonos cu AF http://en.wikipedia.org/wiki/Nikonos
iar in digital, este modificarea de la Kodak a unui model Nikonos (tot in aceeasi pagina wiki).

Pt digital cu sensor APS, cel mai bun mi s-ar parea Coolpix A in husa etansa 3rd party. Asta doar daca sint de calitate, altfel nu se merita sa strici fotografia din cauza unui plastic de proasta calitate.


LE: oups, acum am dat click si pe anuntul de pe nikonisti, si vad ca Radu Grozescu deja a postat acolo despre Nikonos. Totusi sa nu uitam ca Nikonos este si in digital, chiar daca nu pt publicul larg.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon 1 AW1 - primul aparat subacvatic cu obiective

Mesajde Tudor_dx » Mar Sep 24, 2013 9:21 am

In 2013, "digital" este implicit. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Următorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori