Acum este Mar Mar 19, 2024 7:08 am

Articole Nikonisti.ro

Primul Black Friday pentru profesionisti

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde amdo » Dum Noi 03, 2013 6:38 pm

Vorbim de doua lucruri diferite. Amazon este comert doar on-line si are alte cheltuieli. Mergeti la Amazon sa vedeti cum merge un aparat sau altul ca sa puteti face o alegere corecta. A, e misto asa, mergem la F64 sau la Yellow store si apoi dupa ce ne orientam hai la Amazon. Frumos ne sade. Eu am intrat intr-un magazin din Nurnberg, ceva de genul Altex, si am gasit aceleasi preturi ca si aici.
FM10-film+35-70, P510, D7000, D7100, Nikon 16-85, 50 1.8D, 80-400 f/4,5-5,6G ED VR, Nissin Di622MarkII, SB-910, Canon EOS-M + 18-55mm IS STM + blitz 90EX, ...
amdo
 
Mesaje: 427
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:10 pm

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde FrateanRazvan » Lun Noi 04, 2013 12:14 am

amdo scrie:Vorbim de doua lucruri diferite. Amazon este comert doar on-line si are alte cheltuieli. Mergeti la Amazon sa vedeti cum merge un aparat sau altul ca sa puteti face o alegere corecta. A, e misto asa, mergem la F64 sau la Yellow store si apoi dupa ce ne orientam hai la Amazon. Frumos ne sade. Eu am intrat intr-un magazin din Nurnberg, ceva de genul Altex, si am gasit aceleasi preturi ca si aici.

Sper sa nu fi inteles eu gresit ceea ce incerci sa explici, referitor la magazin in cazul nostru "f64-le" te referi la faptul ca este ok pretul mai ridicat comparativ cu Amazon avand in vedere ca Amazon este un magazin doar online iar f64 este un magazin(showroom like) care poate fi vizitat si in care produsele pot fi verificate, intrebarea mea este:Oare toti cumparatorii de aparate foto din romania locuiesc in Bucuresti ori in zonele apropiate capitalei pentru a verifica/testa un produs si de a beneficia de aspectul pe care tu il precizezi, tu poti vorbi in numele Bucurestenilor care da pentru ei este ceva ok sa poti intra in magazin sa iti alegi produsul sa il testezi si asa mai departe, dar pentru mine fiind din provincie f64=Amazon eu nu pot testa produsul iar plata o fac la ramburs deci nu ma intereseaza cheltuielile de "showroom" cat eu poate nu am posibilitatea ori timpul necesar pentru a ma deplasa in Bucuresti.
Nu am cumparat de pe Amazon nici un produs pentru a face o comparatie cu un magazin online romanesc dar perspectiva ta din cate pricep eu, sper sa pricep corect nu este una foarte corecta avand in vedere ca mai bine de 60% cu siguranta sunt incasari din afara Bucurestiului in cadrul magazinului f64 in cazul de fata.Stima si daca am inteles eu gresit aluzia ta ignorati topicul si imi cer scuze in acel caz.
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde neica nimeni » Lun Noi 04, 2013 4:19 am

Mi se pare corect sa te informezi de unde poti si sa cumperi de unde e mai ieftin. Problema mea sunt banii mei si nu subzistenta sau falimentul societatilor comerciale. Amazon obliga pe cei care vand prin inermediul sau sa ofere cel mai bun pret. Deci daca cumperi de pe Amazon poti avea pret mai bun ca direct de la Adorama de exemplu. Atata timp cat nikon iti ofera aceeasi garantie, de ce sa nu cumperi de unde e mai ieftin? Doresc democratie pentru banii mei.
neica nimeni
 
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Noi 12, 2011 11:59 pm

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde amdo » Lun Noi 04, 2013 6:52 am

Cumparati de unde vreti si beneficiati de garantia de care beneficiati. Magazinul din Nurnberg nu este si in Berlin. In fond aveti Altex in fiecare oras mare din tara si multe alte magazine de genul asta. Nu tin partea Skin-ului, mai ales ca am acces si stiu care sunt datele lor fiscale si deci am o idee foarte clara asupra adaosurilor practicate. Aici este o alta discutie. Dar sa nu uitam si alte aspecte pe care cred ca nu le consitentizati:
- care este TVA la Amazon si care este in Romania?
- care este impozitul pe castig la Amazon si care in Romania?
- care este impozitul pe dividende la Amazon si care in Romania?
- care sunt toate celelalte taxe fiscale, de transport, asigurari, cazare, etc., etc., in UE si care in Romania?
Daca inteleg eu m-ati acuzat ca am spus sa luati din Romania. NU, luati pe banii vostri si din Honolulul daca vreti, dar nu aruncati cu noroi in Skin fara un motiv intemeiat. Pana la urma "prost e cina da, nu cine cere".
FM10-film+35-70, P510, D7000, D7100, Nikon 16-85, 50 1.8D, 80-400 f/4,5-5,6G ED VR, Nissin Di622MarkII, SB-910, Canon EOS-M + 18-55mm IS STM + blitz 90EX, ...
amdo
 
Mesaje: 427
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:10 pm

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde amdo » Lun Noi 04, 2013 6:55 am

Apropos, nu uitati ca este capitalism si deci aveti ocazia sa va deschideti firme, sa practicati adaosuri comerciale mici si deci in final puteti oferta preturi de la Amazon. :)) De ce nu o faceti? ;)
FM10-film+35-70, P510, D7000, D7100, Nikon 16-85, 50 1.8D, 80-400 f/4,5-5,6G ED VR, Nissin Di622MarkII, SB-910, Canon EOS-M + 18-55mm IS STM + blitz 90EX, ...
amdo
 
Mesaje: 427
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:10 pm

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde Gamezcdr » Lun Noi 04, 2013 7:50 am

Eu am vrut odata sa cumpar de pe amazon niste chitibusuri, chestii obisnuite nu de foto, preturile erau super OK dar la "finalizare" am avut surpriza ca jumate sa nu le livreze in Africa - Romania iar la celelalte taxele de transport erau enorme in raport cu valoarea marfii. S-au mai schimbat lucrurile ?
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde cristijupinu » Lun Noi 04, 2013 9:24 am

Scurt! Referitor la Amazon: am cumparat un D610 de la YS cu 5999lei. Acum am verificat pretul pe Amazon.uk...1499,95£(la oferta). Asta inseamna 7799lei plus transport. Pe Amazon.com pretul este de 1996,95$. In lei inseamna 6986lei plus taxe transport si ce-o mai fi. D800 - Amazon.com 9786lei + trasport. Amazon.uk 9354lei + transport.
De precizat ca nu pupi 3 ani garantie la cele luate de pe Amazon. Deci consider ca a fost foarte bun pretul la noi in acea perioada de discount.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde ultrase » Lun Noi 04, 2013 10:39 am

pai ex asta este si in craiova in electroputere parc nu mai exista YS ...era totu f frumos toti le testau dar de cumparat cumparau probabil din alta parte.
cu d610 asa este pretul a fost fortat pt ca se stia ca o sa vina si reducerile si in loc de 10-15 % este mai misto sa pui 33%...nu exisra nici o logica sa bagi o reducere de 33% la un aparat lansat de 1 luna .
d90/ 18-105 / sb-910
Avatar utilizator
ultrase
 
Mesaje: 185
Membru din: Vin Ian 07, 2011 11:12 am
Localitate: Craiova

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde cristijupinu » Lun Noi 04, 2013 3:11 pm

Curios este ca F64 loveste fara mila in YellowStore. In timp ce la YS black friday pro s-a incheiat conform celor anuntate, F64 prelungeste black friday transformand evenimentul in black monday...si asa mai departe, fapt ce confirma fara exceptie ca exista profit chiar la preturile astea "reduse".
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Primul Black Friday pentru profesionisti

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Noi 04, 2013 4:00 pm

cristijupinu scrie:Curios este ca F64 loveste fara mila in YellowStore. ...


Nu e nimic curios: YS este franciza Nikon, iar F64 este (unic) distribuitor independent al mai multor firme(care face tot ce poate legal sa acapareze clientii; a se vedea politica punctelor acumulate, pe care toti au adoptat-o mai de curand, dar fara mari sanse de izbanda - YS, Fotohobby ...). Odata prins un client in sarabanda punctelor de fidelitate, cu greu mai poate fi scos din acest joc ... [sau altfel spus: baietii destepti se trezesc de diminieata ;) ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori