Acum este Vin Mar 29, 2024 5:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Black Friday - 21 noiembrie

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Black Friday - 21 noiembrie

Mesajde berila_mz » Sâm Noi 21, 2015 9:37 pm

Eu propun de BF sa avem salariile din Vest, si sa nu existe reduceri la obiective.
Ce zici @qwerty1? Cine e de vina ca in Romania sunt salariile mizerabile, f64 sau Guvernul?

P.S. - cei cu salariul de 400euro/luna nu se gandesc la un hobby asa scump cu DSLR full-frame si obiective cu 2.8.
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Black Friday - 21 noiembrie

Mesajde qwerty1 » Sâm Noi 21, 2015 9:59 pm

berila_mz scrie:Eu propun de BF sa avem salariile din Vest, si sa nu existe reduceri la obiective.
Ce zici @qwerty1? Cine e de vina ca in Romania sunt salariile mizerabile, f64 sau Guvernul?

P.S. - cei cu salariul de 400euro/luna nu se gandesc la un hobby asa scump cu DSLR full-frame si obiective cu 2.8.


Eu vorbesc doar pe baza de dovezi. Sa facem o analogie: daca un samsung s5 are un cost de productie de 256 $ (http://playtech.ro/2014/pret-de-productie-samsung-galaxy-s5-aproximativ-256-de-dolari/) iar acum cel mai mic pret de vanzare este 418$ (http://www.grifonul.ro/telefoane/samsung/samsung-galaxy-s5-g900f-alb--g900falb16gb.html) rezulta ca isi permit o reducere de 20-30% fara a afecta in mare masura profitul. De ce nu ar fi la fel si in cazul nikon/canon?
Alt exemplu: acum 15-20 o licenta de office sau windows costa 100$ iar salariul era 70-80 de $ si nici dracu nu avea licenta. Intre timp salariile au crescut iar acum sunt mai multi cei care au licente pentru windows, office, etc.
qwerty1
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Mar 02, 2014 8:34 pm

Re: Black Friday - 21 noiembrie

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 22, 2015 12:36 am

qwerty1 scrie:Alt exemplu: acum 15-20 o licenta de office sau windows costa 100$ iar salariul era 70-80 de $ si nici dracu nu avea licenta. Intre timp salariile au crescut iar acum sunt mai multi cei care au licente pentru windows, office, etc.



Bun exemplu, dar la software nu există decât costuri de R&D și eventual distribuție (iar cea prin download e aproape 0).
Dacă vorbim de Windows și Office, nici prea mult marketing nu mai au de ce să facă :-)

La aparatură, pe lângă R&D, marketing și distribuție mai apar și costurile de producție, care nu sunt mici deloc.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Black Friday - 21 noiembrie

Mesajde toteu75 » Mar Noi 24, 2015 12:31 am

"stau întins și lung și zic”... oare ce legătură să fie între un aparat full frame și salariul mediu pe economie, în orice țară am trăi....???

că eu unul mai fac o poză când mă pălește inspirațiunea (sau prostia) și o fac cu D7100. Pentru că e o pasiune de hobby și chiar un D7100 este mult pentru ce poate ochiul meu artistic, puternic afectat de trecerea timpilor....
Și dacă tot am trăit prin străinătățuri, tare aș vrea să văd neamțul cu salariul mediu pe economia Vaterland-ului scoțând din poșeta proprie un full frame și făcând o poză unei flori de mușețel... Aproape sigur va avea maximum d5xxx cu lentilozaur de kit.
Iar de diferența pâna la d7100 al meu va bea mult mai multă bere.
Iar de diferența față de un full frame va bea la fel de multă bere + își va face 2 concedii în Mallorca sau 1 la Mamaia

Așa că stimate Qw, propun să începeți să depășiți cu mult salariul mediu pe orice ar fi, apoi să vă cumpărați în liniște un full frame de care să vă bucurați lăuntric, pentru că dacă vreți să ajungeți la vârf trebuie și un pic de transpirațiune iar calitatea are -uneori- un preț.
Bine măcar că sunt de acord cu Dvs că salariul mediu nu este încă unul decent (atrăgându-vă lin atenția că se poate și mai rău. Chiar MULT MAI RĂU !!!)

Cu somn pe gene și în suflet
Vlad
toteu75
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 20, 2015 1:40 am

Re: Black Friday - 21 noiembrie

Mesajde cox » Dum Noi 29, 2015 12:57 pm

Nu vreau sa ma repet,
viewtopic.php?f=12&t=46636&start=20
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Anterior

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori