Acum este Vin Mar 29, 2024 5:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Sugestie dslr pentru poze imobiliare

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Sugestie dslr pentru poze imobiliare

Mesajde Memnoch » Joi Oct 29, 2015 1:14 pm

Buna ziua,

Mi-am deschis recent o agentie de imobiliare si vreau sa fac poze mai calitative. Caut un build pentru aparat ca sa pot face poze de calitate si sa arate si bine. Eu ma gandeam la un nikon d7200 cu nikkor 10-24mm, un trepied si un flash desi pe internet spun ca mi-ar trebui mai multe flashuri mici, dar nu prea avem timp sa stam o ora, doua sa facem poze la proprietari.

O alta problema ar fi ca majoritatea siturilor de imobiliare de lasa urci o poze de 8mp cu dimensiunile de 1280x860 sau asa asemanator. Mai conteaza atunci cat de wide e lentila sau cati megapixeli are camera?

De asemenea care ar fi un wide suficient care sa nu faca camerele sa arata super super mari cand faci pozele ca la clienti nu le place cand camera arata mult mai mare in poze, iar cand vin sa vada arata mult mai mica.


Va multumesc de raspunsuri.
Memnoch
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 29, 2015 1:01 pm

Re: Sugestie dslr pentru poze imobiliare

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Oct 29, 2015 6:51 pm

Memnoch scrie:Buna ziua,

Mi-am deschis recent o agentie de imobiliare si vreau sa fac poze mai calitative. Caut un build pentru aparat ca sa pot face poze de calitate si sa arate si bine. Eu ma gandeam la un nikon d7200


Pentru fotografiere de pe trepied e suficient orice model cât de cât contemporan de DSLR, deci D7200 este „overkill”.

Memnoch scrie: cu nikkor 10-24mm, un trepied


Da, o alegere bună. mai sunt și altele, dar nu are rost să căutați prea mult.

Memnoch scrie:O alta problema ar fi ca majoritatea siturilor de imobiliare de lasa urci o poze de 8mp cu dimensiunile de 1280x860 sau asa asemanator. Mai conteaza atunci cat de wide e lentila sau cati megapixeli are camera?


Megapixelii nu, dar focala (respectiv unghiul de acoperire) rămâne importantă.

Memnoch scrie:De asemenea care ar fi un wide suficient care sa nu faca camerele sa arata super super mari cand faci pozele ca la clienti nu le place cand camera arata mult mai mare in poze, iar cand vin sa vada arata mult mai mica.


Aici avem o problemă: dacă includeți mult în cameră folosind un super-wide, camera va arăta mai mare în imagine decât în realitate.

Dacă luați 10-24 puteți fotografia la diverse distanțe focale.

Ideea ar fi să fotografiați cât mai de departe (lucru de obicei imposibil în interior) cu o focală cât mai aproape de, să spunem 18mm, dar în acest caz nu intră mare lucru în cadru.

Cel mai bine e să vedeți la fața locului.

Deci, poate vă orientați la un D5300, 10-24, un trepied cumsecade (cu banii economisiți) și o telecomandă.

Documentați-vă și despre balansul de alb (inclusiv cum se face balansul de alb manual).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestie dslr pentru poze imobiliare

Mesajde mumus » Joi Oct 29, 2015 9:45 pm

Cred ca si un d90 sh cu un 10-24 o sa fie perfect ptr dvs cu un trepied bun bineinteles.
Dupa ce aveti poza, o puteti redimensiona, nu se va face crop la ea, va ramane la fel cum ati fotografiat dvs, doar ca va avea o rezolutie mai mica, deci: daca publicati o poza redimensionata, fa arata la fel ca in momentul in care ati fotografiat(fara crop).
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov


Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori