Acum este Joi Mar 28, 2024 8:30 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon Black Friday 2015

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Array
a:2:{i:0;s:0:"";i:1;s:0:"";}
(0)

 
Voturi totale : 0

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde ikraft » Sâm Noi 28, 2015 5:45 pm

desi preturile la Nikon sint mari, nu fac mult profit din ele. Nu prea e de unde scade, asta-i treaba. Piata e competitiva, cand vine vorba de competitia cu alte branduri si nu pot misca preturile sus-jos cum ar vrea. Preturile sint minimale in general.
De Black Friday, des sint televizoare si uneori computere, la preturi f mici. Sint productii speciale de BF, cu piese de calitate mai joasa. Un brand ca Nikon (sau Canon, si altele) nu poate face asta, si nu vor mai fi variatii mari de preturi.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde cox » Sâm Noi 28, 2015 11:00 pm

,,desi preturile la Nikon sint mari, nu fac mult profit din ele.''
Mie rau, Imi dau lacrimile, maine dimineata la prima ora ma duc sa fac o donatie sa ajut Nikon-ul !
Te rog, ... sa nu fim naivi !

,,[i]Nu prea e de unde scade, asta-i treaba.''[/i]
Chiar asa ??
Astazi se ansambleaza totul in China, Malaezia, Thailandia samd (la costuri evident mult mai mici), dar reduceri la pretul de lista nu am vazut.
Cum e posibil ca pretul de lansare la un D600 facut in China-Malaezia-Thailanda sa fie acelasi cu pretul de lansare pe care l-a avut D700 la vremea lui fabricat integral in Japonia la costuri mari ?

In cazul lui D600 si D750 au taiat masiv inclusiv din costurile de proiectare, au redus duratele de testare dar preturile de lista au ramas la fel de mari, in plus au mai iesit si cu defecte grosolane de fabricatie ... (ulei, flare, shutter, wirelles de c_ _ _ t , samd)

,,Nu prea e de unde scade, asta-i treaba.''
Sa vb de plasticul ieftin si cauciucul de proasta calitate folosit astazi la obiective cat si la corpuri ?
Asta nu implica costuri de productie mai mici ?

,,Piata e competitiva, cand vine vorba de competitia cu alte branduri si nu pot misca preturile sus-jos cum ar vrea. Preturile sint minimale in general.''
Care competitie ? E totul in buna intelegere ...
Piata foto e monopol pe montura nikon-canon, monopol bazat pe traditie de brand si dependenta de numeroasele optici deja lansate cu zeci de ani in urma, ... alte branduri pe foto au procente fff mici din vanzarile totale ...
Preturile in general sunt nesimtit de mari ...

,,De Black Friday, des sint televizoare si uneori computere, la preturi f mici. Sint productii speciale de BF, cu piese de calitate mai joasa. Un brand ca Nikon (sau Canon, si altele) nu poate face asta, si nu vor mai fi variatii mari de preturi.''
Nu exista linii de fabrica speciale pentru BF, producatorii sunt obligati sa respecte specificatiile produselor indiferent in ce perioada a anului sunt vandute ... sunt institutii care urmaresc numai chestia asta.
In Romania un brand ca Nikon (sau Canon, si altele) ar trebui sa aiba pretul de BF tot anul, suntem unici in CE cu preturile astea enorme de lista.

Cine isi cumpara astazi D4S la 270 milioane lei vechi cand D5 sta sa bata la usa ???
Era normal si firesc ca pretul lui D4S sa fie 200 milioane, avand in vedere ca urmeaza sa iasa in cateva luni din fabricatie.

In ciclul de 2-3 ani ,,cat sta in piata'' un DSRL, pretul lui ar fi normal sa scada treptat pe masura ce se aproprie de pensie, cu un pret minim in momentul iesirii din fabricatie ...

Avand in vedere evolutia tehnologica si faptul ca sunt produse de serie mare, preturile de lansare la DSRL-uri trebuiau sa fie la 1/2 din cat sunt astazi pe piata ...

Produc in locatii mult mai ieftine, materiale mai ieftine si mai proaste (cauciuc de tot c_ _ _ _ l care se ,,umfla'' dupa cateva luni de utilizare), folosesc procedeuri de fabricatie mai ieftine bazate pe plasticuri(adio metal la optici), si preturile continua sa fie la fel de mari ca in trecut cand lucrau ca lumea ...

Cum sa nu aiba de unde sa reduca ?

Vor doar sa isi reduca costurile pentru a avea adaosuri mai mari si nu pentru a reduce preturile ...
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde Cristi Nikon » Vin Dec 04, 2015 10:46 pm

O sa mai fie vreo perioada de promotii/reducere, anul asta?

In foarte mare masura sunt de acord cu ce zice @cox mai sus.
In mod evident, principala tinta e profitul. Inainte, clientul, satisfactia lui, mandria de a face un produs bun, erau importante. Acum, profit-profit-profit.
Cand ii mai aud pe unii si cu "crestere economica", iti vine sa o iei razna.
Nikon D750, Nikkor 20mm f1.8G ED, Nikkor 24-120mm f4, Nikkor 50mm f1.8 AF-S, Nikkor 16mm fisheye, Nikkor 70-200mm f2.8 VRII, SB 910.
Avatar utilizator
Cristi Nikon
 
Mesaje: 147
Membru din: Mar Oct 27, 2015 10:08 am

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde cox » Sâm Dec 05, 2015 1:06 am

Anul trecut intre Craciun si Anul Nou a fost ,,lovitura de teatru cu D750'' la 8000 ron...plus reduceri similare cu BF-ul.
Anul acesta dat fiind ca BF-ul a fost mai slab ar fi un motiv in plus ,,sa se repete istoria'' insa ... insa exista un mare ,,?''

Totul depinde de stocuri ... Unul din posibilele motive pentru care BF-ul anul acesta a fost m slab a fost lipsa de stocuri

De ,,Mos Craciun'' ce anume iti doresti la oferta ?

750-ul nu cred ca va mai fi prea curand in oferta pentru ca la 7000 ron de BFP s-a vandut in masa ,,pana la epuizare'' , ... au vrut sa termine stocurile pentru inlocuirea ,,linistita'' cu un ,,760'' care va elimina total problemele de imaturitate, in stil 600-610 .

D4s s-a epuizat de la BFP si nu cred ca va mai fi la vanzare, se va trece direct la D5 ...

Cea mai buna oferta pret/prestatii dpdv strict fotografic a fost 610 (acceptand compromisuri la AF)
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Dec 05, 2015 1:23 am

Ar fi bine daca ar scoate revizie la D750, dar momentan nici nu a fost nici macar zvonuri, deci slim chance.
Also, slabe sanse sa fie promotii cu adevarat promotii, oferte mai bune ca la vinerea neagra poate la anul.
Anul trecut ofertele cu vinerea neagra au durat circa 2 saptamani dupa 21 noiembrie.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde cox » Sâm Dec 05, 2015 1:57 am

Ce anume ti-ai dori cel mai mult sa fie revizionat la 750 ?
Dpmdv as dori wireless in video-REC si o durata mai mare a bateriei (asta pentru ca l-as achizitiona numai pentru video)
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde Cristi Nikon » Sâm Dec 05, 2015 8:46 am

@puscarie, doar ce-a fost scos update de firmware la D750.
Cat despre D760, nu cred ca o sa-l vedem prea curand. Acum lucreaza la D5 iar in 2016, poate, poate spre sfarsit, sa apara zvonurile pentru D760.

Eu nu am cu al meu D750 niciuna din problemele enumerate. Ma refer la probleme de functionare sau constructie. Pur si simplu se misca fara nici cel mai mic repros. Nici macar cu AF-ul cu bateria e sub 50%, nici macar cu alta baterie decat cea originala, adica una care nu e Nikon.
WiFi-ul, pentru mine, e ca si cum nu ar fi. E cah si nu doar la D750 ci si la alte aparate.

@cox, as vrea un obiectiv. Tamronul 70-200 f2.8 cu stabilizare. E singura zona unde nu sunt acoperit.
Nikon D750, Nikkor 20mm f1.8G ED, Nikkor 24-120mm f4, Nikkor 50mm f1.8 AF-S, Nikkor 16mm fisheye, Nikkor 70-200mm f2.8 VRII, SB 910.
Avatar utilizator
Cristi Nikon
 
Mesaje: 147
Membru din: Mar Oct 27, 2015 10:08 am

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde mircea812 » Sâm Dec 05, 2015 10:23 am

Am încercat eu sa-l cumpăr de Bf si nu-l aveau nici măcar pe stoc, nu mai vorbesc de pret redus.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde cox » Sâm Dec 05, 2015 1:41 pm

Cristi Nikon
Mai bine un 80-200 Nikon la SH ? Si asa trebuie sa tragi pe la 1/160 daca subiectul se mai misca.
Am un amic care il foloseste cu mare satisfactie .(nu il vinde )
E de preferat sa fii pe Nikon chiar si mai vechi din motivul algoritmului pentru AF .

mircea812
Au epuizat stocurile de BFP, la 7000 ron a fost fff tentant 750-ul, am vazut inscrise cu sutele in acea perioada,
De BF, daca nu gresesc, era la pret de lista 10500 ron, nu se merita .
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Nikon Black Friday 2015

Mesajde mircea812 » Sâm Dec 05, 2015 5:54 pm

Vorbeam de Tamronul 70-200 2.8 VC pe care il vroia CristiNikon. La 4600 de lei este super obiectiv. Vad ca o sa fie in stoc la f64 pe 10.12. Poate il reduc de Craciun. Din pacate din cate am vazut pe site, anul trecut a fost redus doar de BF nu si de Craciun.

Eu am ramas pe dx dar m-am ales cu Nikon 70-200 VR II la pret de BF . :D
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron