Acum este Joi Mar 28, 2024 10:28 pm

Articole Nikonisti.ro

Deschidem anul in stil profesionist

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde cox » Mie Ian 13, 2016 8:35 pm

De acord ca era mai strategic la Brasov fiind mai in centru,
... dar orasul Iasi nu este ,,cel mai indepartat colt al tarii'' ...

Atunci de Satu Mare sau Baia Mare ce sa mai zicem : ca acolo se pune harta in cui ?

Fiecare oras merita sa gazduiasca pe rand cate ceva ...

Iasul este oras universitar si capitala culturala a unei intregi regiuni insumand o treime din populatia Romaniei.

Nu intamplator unul dintre cele 4 locatii Yellow Store este la Iasi.

Brasovul este un oras foarte frumos care imi place foarte mult, dar e bine sa variem ...

PS
A fost o intalnire a pasionatilor de fotografie, departe de a fi numai nikonisti, cred ca o treime din cei prezenti erau pe Canon, inclusiv Sorin Onisor (pentru care am o deosebita stima chiar daca e pe Canon).
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde raiden » Mie Ian 13, 2016 9:14 pm

zahr29 scrie:
xtl scrie:La multi ani !
Extraordinare cele doua aparate (D5 si D500). O surpriza foarte placuta la inceput de an...mai ales ca preturile sunt Ok.


D500: 10400 ron
D5: 31400 ron


Daca 10000 e pret ok ptr un APS-C nu mai zic nimic.
Avatar utilizator
raiden
 
Mesaje: 68
Membru din: Dum Oct 24, 2010 11:49 am
Localitate: Roman

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde berila_mz » Mie Ian 13, 2016 9:46 pm

Dar si sa dai 7.000 euro pe un body oricat ar fi el de FX, inseamna nebunie curata...
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde cox » Mie Ian 13, 2016 11:23 pm

berila_mz scrie:Dar si sa dai 7.000 euro pe un body oricat ar fi el de FX, inseamna nebunie curata...


Se gaseste acum la cateva zile de la prezentarre cu 29400RON, echivalent 6500EURO.

A fost si D4 (la inceput), de speriat, ... si cu timpul i-a trecut.

De BF D5 va fi 20000-22000ron .

Chestia cu nebunia e relativa, depinde cine plateste, o agentie isi va scoate banii, un amator sigur nu.

Aparte DX-FX, D500 este in alta liga, are corpul de la D750, departe de seria D cu o singura cifra, e si normal sa fie de aproape 1/3 mai ieftin.

Pentru un amator pasionat, D610-750+ceva sticle 1.8 e m mult decat suficient.
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde xtl » Vin Ian 15, 2016 5:31 pm

"Dar si sa dai 7.000 euro pe un body oricat ar fi el de FX, inseamna nebunie curata..."

Sunt aparate profesionale , ptr profesionisti care castiga bani oferind calitate celor care inteleg sa plateasca ptr ea.
Din pacate la noi , 90% din oameni , ptr 50 de euro diferenta, prefera sa angajeze un posesor de 3100 cu obiectivul de chit, in loc de un profesionist cu D5 si 70-200 pe el. In momentul cand am facut afirmatia legata de preturi erau afisate doar cele de la B&H unde D500 costa cam 2000 $. Este totusi un aparat pro !
xtl
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:17 am

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde xtl » Vin Ian 15, 2016 5:32 pm

xtl
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:17 am

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde xtl » Vin Ian 15, 2016 5:43 pm

...si ptr a intelege si mai mult rationamentul meu sa ne gandim la D3 (care a fost o revolutie la vremea lui - iar acum dupa 8 ani este inca mai bun decat oricare aps-c de pe planeta) care s-a vandut cu 15200 lei, apoi la D4 care a sarit la 27000 lei si D4s la 28000 lei. D5 este oferit chiar acum, la lansare, clientilor gold cu 28900 lei - ma asteptam la cel putin 35000 lei.
xtl
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:17 am

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde cox » Vin Ian 15, 2016 10:54 pm

Raționamentul tău din păcate reflectă realitatea din teren ...
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Ian 15, 2016 11:56 pm

D3 e peste orice APS-C insa la isouri ridicate, la iso 100 apsc-urile ofera o calitate absolut fabuloasa.

Se pot face poze bune si cu 3100 daca esti zeu, dar de regula cine e zeu are aparatura profesionista.
Ca exemplu pot da pozele facut de adams sau capa, poze a caror compozitie ma indoiesc ca vor fi intrecute in viitorul apropiat.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde xtl » Sâm Ian 16, 2016 12:28 am

Si-am sa le mai spun ceva celor care nu inteleg ce-l face pe un fotograf sa dea atatia bani pe un aparat si niste obiective pro : pasiunea ptr fotografie si un bun simt , considerat anormal in zilele noastre, bun simt fata de clientii care platesc serviciile fotografice, cu speranta ca vor fi imortalizati in imagini splendide, asa tineri si frumosi , cum niciodata nu vor mai fi. Ma refer la fotografia de eveniment , o industrie pe care o cunosc f bine. Sub protectia anonimatului, pot sa va spun ca marea majoritate a asa zisilor fotografi de nunta , sunt dosr niste excroci lipsiti de pasiune, cunostinte tehnice, inclinatie artistica si bun simt. Desi cer sume mari de bani ptr serviciile lor cel mult mediocre , nu inteleg sa-si
cumpere aparate performante, investitia lor foto depasind rar sume cu trei zerouri. O investitie de 20% din sumele
castigate intr-un an i-ar propulsa in randul detinatorilor de aparatura pro - dar daca banul iese si cu cheltuieli de 1% , de ce sa faca risipa.
Dupa cum ati inteles deja, nutresc un mare dispret fata de acesti fotografi , dar si fata de clientii care-i hranesc luand teapa din vina propriei lor ignorante si meschinarii.
Un alt aspect mai greu de inteles de catre neinitiati, este faptul ca odata ce ai lucrat cu D3,D3s,D4,D4s urmatorul pas este obligatoriu D5. Aceste aparate sunt pur si simplu intr-o alta clasa, iar D7100 iti pare o jucarie ordinara. Da, chiar asta-i realitatea, dar nu poti intelege acest lucru citind si comparand specificatii tehnice.
Mi-as dori si eu preturi accesibile dar privind la recenta lor crestere de aprox 30% la obiectivelor Nikon, nu cred ca vom avea parte de ele in Europa si nu pot decat sa ma bucur ca pretul D5-ului nu a sarit mai mult.
xtl
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:17 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori