Acum este Joi Apr 18, 2024 3:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Pixelul e mai cool cu Nikon Coolpix P100! :)

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Pixelul e mai cool cu Nikon Coolpix P100! :)

Mesajde erwin » Sâm Oct 16, 2010 12:49 pm

Tin sa va anunt ca de azi va voi plictisi cu parerile mele pe acest forum, find recentul si fericitul proprietar al unui aparat foto Nikon Coolpix P100! :)

M-am oprit asupra acestei alegeri, dupa ce vechiul meu aparat (Panasonic DMC-FZ18) a facut cunostinta cu pardoseala de marmura dintr-o biserica din Germania. Poate aveam o datoria acolo sus, cine stie :P .. deci RIP DMC-FZ18!

Cum recenziile de pe mobilissimo.ro nu pot fi facute fara ca telefonul sa fie fotografiat si bineinteles fara o unealta de calitate, am fost nevoit sa sap pe internet dupa un aparat de fotografiat care sa-i fie superior defunctului gadget. Ma repet, "m-am oprit asupra acestei alegeri", dupa ce am comparat "side by side" Nikon Coolpix P100, Nikon Coolpix L110 si Canon PowerShot SX20 IS.

Am renutat la ideea de a comanda Nikon Coolpix L110, in special pentru diferenta mare dintre zoom-ul lui P100 si acesta (11x), L110 ar fi fost un downgrade din acest punct de vedere chiar si fata de Panasonic DMC-FZ18. Deci nu!

Sarind la concurenta, Canon PowerShot SX20 IS a pierdut in fata lui Coolpix P100, cel putin in ceea ce priveste optiunea mea de a-l cumpara, la capitolul display. Nikon-ul are un display LCD de 3" si 460,000 puncte, pe cand LCD-ul Canon-ului este de doar 2,5" si are o rezolutie de 230,000 puncte, deci claritatea cu care se pot vedea fotografiile nu este cea mai buna. Inca odata nu!

Bineinteles sunt si alte motive pentru care am optat pentru acest aparat, dar cele mentionate mai sus au inclinat balanta. Vivat Coolpix P100 deci! :)

Ca de incheiere pentru acest prim post pe forum.nikonisti.ro, permiteti-mi sa salut comunitatea si sa felicit Nikon pentru acest minunat aparat! Parca pixelul e mai cool cu Nikon Coolpix P100! :)
erwin
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 12:14 pm
Localitate: Timisoara, Romania

Re: Pixelul e mai cool cu Nikon Coolpix P100! :)

Mesajde sandu ionut » Lun Oct 18, 2010 9:09 am

bine ai venit pe forum si spor la treaba cu aparatul ;)
Avatar utilizator
sandu ionut
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 26, 2010 11:15 am
Localitate: Roma si Onesti


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron