Acum este Mar Iun 04, 2024 1:35 pm

Articole Nikonisti.ro

sfaturi tamrom 70-200 f2.8

Intrebari si raspunsuri despre obiective

sfaturi tamrom 70-200 f2.8

Mesajde pasparuga neculai » Sâm Oct 10, 2009 9:20 pm

as dori sa achizitionez acest obiectiv dar aud multe comentarii ca are multe rateuri la focalizare ceea ce mi se pare f important la aceasta calsa de obiective.are cineva acest obiectiv?as dori mai multe pareri de la utilizatori si mar interesa si poze facute cu el mai ales in miscare
pasparuga neculai
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 23, 2009 9:24 am

Re: sfaturi tamrom 70-200 f2.8

Mesajde Haf » Dum Oct 11, 2009 9:38 pm

Eu il am, de cateva luni, l-am folosit o vreme pe D300 si pe urma pe D700.

Dupa cum vad eu lucrurile majoritatea obiectivelor Tamron (mai multe modele, nu doar 70-200mm) au o mecanica cel mult modesta si aceasta problema este extinsa si la focalizare si motoare de focalizare.
Este bine ca un asemenea obiectiv sa fie cumparat in deplina cunostinta de cauza.

Ca puncte negative ii gasesc urmatoarele:
  • focalizeaza incet, cursa de la distanta minima de foclaizare si infinit se face lent si nu ai garantia ca avand aparatul setat pe foclaizare minima si vrei sa focalizezi pe urma la distanta pe un obiect la mai multi metri distanta iti iese din prima cursa. Ca sa ne intelegem, focalizarea lenta nu este neaparat un punct negativ in termeni absoluti, dar in acest context un obiectiv de asemenea specificatii cerintele generale ar fi sa focalizeze destul de
  • a nimeri un obiectiv bun mi s-a parut o loterie. Am probat la f64 3 obiective, credeam ca am luat unul bun din ce teste am facut acolo cand m-am uitat de front/back focus, insa realitatea din teren a fost alta - front focus puternic la f/2.8 intre 70 si aprox 120mm. A doua zi l-am schimbat cu altul, insa tot am fost nevoit sa il compensez putin din aparat. In urma unei intamplari oarecum nefericite am reusit sa il supun unui soc care l-a facut sa nu mai focalizeze la infinit, asa ca l-am dus la reparat; dupa ce a fost gata reparatia obiectivul a functionat perfect in ceea ce priveste front/back focus, il tineam pe 0 in aparat (insa in mod evident, minusurile din fabricatie - focus lent etc au ramas, nici nu aveau cum sa dispara).
  • legat de punctul al doilea, dupa ce am trecut la D700 am ajuns la concluzia ca pe D700 imi face iar front focus, asa ca am revenit la testat, ca sa stabilesc marja si cu cat sa-l compensez; frustrare maxima... dar am reusit pana la urma. Mai tarziu dupa ce am mai testat un Tamron 70-200 de la alt fotograf si pe diverse bodyuri am constatat ca se comporta diferit pe diverse bodyuri aceste obiective
  • pe inserate sau in conditii de iluminare artificiala precara da rateuri la foc automat :twisted:
  • constructie proasta, insa nu stiu cat de obiectiv sunt aici, la cat costa era clar ca pe undeva s-au facut mari compromisuri, e totusi cel mai ieftin obiectiv de acest gen de la orice producator

Si acum sa zicem si de partile bune sau de ce l-am cumparat si de ce il folosesc:
  • este excelent din punct de vedere optic, atat pe DX cat si pe FX. Pe FX totusi este mai spectaculos din punctul meu de vedere, 70-200mm si cu f/2.8 constant e o combinatie foarte nimerita si utila
  • dupa ce ai trecut de hopul defectelor de focalizare te poti bucura de o un obiectiv foarte sharp, de niste culori bune si corecte + bokeh excelent (nu joaca in liga primeurilor de portret sau standardelor de top, insa e sus de tot oricum, mult peste alte zoomuri cu pretentii)
  • aberatiile cromatice sunt foarte bine tinute sub control
  • colierul este bine lucrat, se detaseaza foarte usor
  • focalizeaza cel mai aproape si este cel mai usor dintre toate celelalte obiective similare

Inainte sa-l achizitionez m-am gandit si la alte variante:
  • prima Nikkor 70-200mm VR (prima versiune) - taiat primul de pe lista din cauza pretului prea mare pentru nevoile mele, daca as fi pro l-as fi luat cu ochii inchisi, insa nu sunt si nu tin sa am cel mai tare 70-200mm, asa ca prefer sa orientez banii spre alte obiective sau cu totul alte achizitii
  • a doua Nikkor 80-200mm f/2.8 AF-D cu 2 inele - taiat de pe lista si mai furtunos din cauza bokeh-ului submediocru la f/4 si f/2.8, altfel e cu totul si cu totul un obiectiv respectabil
  • Sigma 70-200mm f/2.8 HSM - pret mai mare, mai slab optic la f/2.8. HSM-ul de la Sigma este rapid, insa tot nu imi place ca rateaza si el focusul, inca e departe de Canon si Nikon care pur si simplu functioneaza, oricand, oricum. Calitatea la f/2.8 a fost aici problema #1, daca nu e bun direct de la f/2.8 pentru mine nu inseamna nimic, pentru f/2.8 doar dau banii si imi rup mainile la propriu sa il car pe aparat

Acum depinde de fiecare ce nevoi are si cum apreciaza lucrurile, pentru modul pro de utilizare de anduranta sau unde nevoia unui focus perfect cu sanse mari de reusita este primordiala nu prea merge Tamronul, nici Sigma nu e cine stie ce tot cam aceeasi apa de ploaie e. Pentru mine e suficient Tamronul, il folosesc pe strada pentru candids, detalii urbane, sa comprim perspectiva unde gasesc ceva interesant, in studio pentru portrete stranse.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: sfaturi tamrom 70-200 f2.8

Mesajde dani_L » Joi Oct 15, 2009 10:23 am

intrebare scurta pt Haf, poti compensa AFul din body, automat? (ma refer la front/back focusing problem). Astept sa imi vina si mie Sigma 70-200 si in caz ca o sa am si eu problema, vreau sa stiu daca se poate "repara" din body, vreo setare ceva, sau doar sa treci pe MF? - D90.
dani_L
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Sep 08, 2009 3:48 pm
Localitate: Brasov

Re: sfaturi tamrom 70-200 f2.8

Mesajde dani_L » Joi Oct 15, 2009 11:06 am

mda, si ca sa imi raspund singur...nu se poate face tuning pentru AF pe D90, poate mai e cineva interesat...Pacat, ar fi fost o chestie foarte buna.
dani_L
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Sep 08, 2009 3:48 pm
Localitate: Brasov

Re: sfaturi tamrom 70-200 f2.8

Mesajde Haf » Joi Oct 15, 2009 11:26 am

Nu ai ce sa ii faci din body, cel mult ar putea fi calibrat obiectivul la service-ul Sigma de la noi (focus94 e distribuitor autorizat si poate sa si calibreze obiective Sigma cu HSM).
Din acest motiv multe obiective 3rd party merg bine pe camere mai "pro", ajustarea focusului e un mare castig.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori