Acum este Mie Apr 24, 2024 6:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv wildlife

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Obiectiv wildlife

Mesajde AndreasCristian » Sâm Iul 04, 2015 2:23 am

Salutare Nikonisti :)

De ceva vreme a inceput sa-mi placa fotografia de wildlife si m-am decis sa aprofundez in aceasta categorie. M-am decis ca in viitorul apropriat sa achizitionez un d300s special pentru fotografia de actiune (d7100-le pe care il detin acuma e super enervant si cateodata imi vine sa-l dau de pereti din cauza bufferului mic, dar na, nu le poti avea pe toate) si as avea nevoie de un sfat de la voi in materie de obiective.

Momentan am in gand doua variante :

Teleconvertor pt. 70-200 sau
Nikon AF-S Nikkor 300mm f/4D IF ED (nu are Vr dar asta n-ar fi o problema avand in vedere ca voi trage cu timpi scurti)

Voi ce ati alege?

sau daca aveti alte sugestii de obiective.

Nu am un buget stabilit, dar as prefera sa coste cat mai putin posibil avand in vedere ca scopul este mai mult de a invata fotografia de wildlife.

Numai bine :)
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Obiectiv wildlife

Mesajde CosminD » Sâm Iul 04, 2015 9:03 am

nu vad rostul de a avea un D7100 si un D300S doar pentru wildfile , mai bine ai folosi un D7200 ! Acesta are bufferul la fel ca D300S , iar in rest este clar mai bun la calitatea imaginii , iso etc ( senzorul de exemplu e totusi cu 3 generatii mai nou!) . Cat despre obiectiv ai putea sa te uiti la un Tamron 150-600 vc . Este cam best buy pentru wildlife ;)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Obiectiv wildlife

Mesajde AndreasCristian » Sâm Iul 04, 2015 10:49 am

CosminD scrie:nu vad rostul de a avea un D7100 si un D300S doar pentru wildfile , mai bine ai folosi un D7200 ! Acesta are bufferul la fel ca D300S , iar in rest este clar mai bun la calitatea imaginii , iso etc ( senzorul de exemplu e totusi cu 3 generatii mai nou!) . Cat despre obiectiv ai putea sa te uiti la un Tamron 150-600 vc . Este cam best buy pentru wildlife ;)


Nu prea as cumpara d7200-le din cauza celor 24mpx pe care ii are. Mai multi mpx inseamna ca voi fii obligat sa folosesc un timp de expunere mult mai scurt pentru a nu obtine imagini neclare, asta obligandu-ma sa cresc ISO. Exista si varianta crop 1,3x si-ti scade la 15mpx, dar ma deranjeaza cropul. Planul meu e sa vand d5100-le pe care il am acuma ca si al doilea dlsr, sa mai completez bugetul si sa i-au d300s ca si dslr pentru evenimente mai dinamice (wildlife, diverse sporturi, etc.). A da, si d300s stie 8 fps (cu grip si bateria respectiva).

Cat despre Tamron, pare destul de bun si nici nu are un pret exotic.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Obiectiv wildlife

Mesajde StefanSC » Sâm Iul 04, 2015 4:19 pm

Inainte sa ma apuc sa scriu sa iti explic ce si cum cu fotografia de wildlife, am o singura intrebare:

Ce fel de "wildlife" vrei sa fotografiezi?
Veveritele din parc sau vrei marmotele din Retezat?
Pitiogi din Gradina Botanica sau prigorii la 4 dimineata in mjijlocul nicaieriului?
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Obiectiv wildlife

Mesajde stoica.alex » Sâm Iul 04, 2015 5:10 pm

AndreasCristian scrie:Nu prea as cumpara d7200-le din cauza celor 24mpx pe care ii are. Mai multi mpx inseamna ca voi fii obligat sa folosesc un timp de expunere mult mai scurt pentru a nu obtine imagini neclare, asta obligandu-ma sa cresc ISO.


poti sa detaliezi un pic te rog? de ce influenteaza numarul de MPx expunerea?
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Obiectiv wildlife

Mesajde AndreasCristian » Sâm Iul 04, 2015 5:15 pm

StefanSC scrie:Inainte sa ma apuc sa scriu sa iti explic ce si cum cu fotografia de wildlife, am o singura intrebare:

Ce fel de "wildlife" vrei sa fotografiezi?
Veveritele din parc sau vrei marmotele din Retezat?
Pitiogi din Gradina Botanica sau prigorii la 4 dimineata in mjijlocul nicaieriului?


Pentru inceput, mi-am planuit o mini-vacanta in Loch Garten (e o zona superba in Anglia) in care voi vrea sa fotografiez niste ospreys sau pasari merlin. Si or sa se mai iveasca tot felul de vacante de cateva zile in care voi merge prin diverse parcuri nationale si vreau sa am aparat si un obiectiv capabil sa fotografiez cam ceea ce vreau eu. Nu-s pro, nu trag wildlife de obiecei.

Mai exista varianta cu inchiriatul de obiective, dar e scump rau, de exemplu 600mm f/4 pentru o saptamana e vreo 300 de lire. Si mai exista si riscul sa faci vreo nefacuta si sa produci daune lentilei... Si nu-s vreun seic sa cumpar un 600mm sau vreun 800mm, deci nu prea m-ar incanta.

Momentan am in minte 150-600 de la tamron, pare interesant obiectivul.

Numai bine.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Obiectiv wildlife

Mesajde AndreasCristian » Sâm Iul 04, 2015 5:21 pm

stoica.alex scrie:
AndreasCristian scrie:Nu prea as cumpara d7200-le din cauza celor 24mpx pe care ii are. Mai multi mpx inseamna ca voi fii obligat sa folosesc un timp de expunere mult mai scurt pentru a nu obtine imagini neclare, asta obligandu-ma sa cresc ISO.


poti sa detaliezi un pic te rog? de ce influenteaza numarul de MPx expunerea?


Ti-am trimis pm.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Obiectiv wildlife

Mesajde StefanSC » Dum Iul 05, 2015 10:44 am

AndreasCristian scrie:Pentru inceput, mi-am planuit o mini-vacanta in Loch Garten (e o zona superba in Anglia) in care voi vrea sa fotografiez niste ospreys sau pasari merlin. Si or sa se mai iveasca tot felul de vacante de cateva zile in care voi merge prin diverse parcuri nationale si vreau sa am aparat si un obiectiv capabil sa fotografiez cam ceea ce vreau eu. Nu-s pro, nu trag wildlife de obiecei.

Momentan am in minte 150-600 de la tamron, pare interesant obiectivul.


Mergi linistit pe Tamron 150-600mm, e cel mai bune compromis pentru cineva care doreste doar poze de vacanta cu animale salbatice.
Legat de aparat, nu e nevoie sa iei D300, pentru ce vrei tu D7100 se descurca excelent, cel mult ia doua carduri SD ultra-rapide pentru a ajuta la golirea buffer-ului.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Obiectiv wildlife

Mesajde CRC » Dum Iul 05, 2015 5:48 pm

AndreasCristian scrie:
CosminD scrie:nu vad rostul de a avea un D7100 si un D300S doar pentru wildfile , mai bine ai folosi un D7200 ! Acesta are bufferul la fel ca D300S , iar in rest este clar mai bun la calitatea imaginii , iso etc ( senzorul de exemplu e totusi cu 3 generatii mai nou!) . Cat despre obiectiv ai putea sa te uiti la un Tamron 150-600 vc . Este cam best buy pentru wildlife ;)


Nu prea as cumpara d7200-le din cauza celor 24mpx pe care ii are. Mai multi mpx inseamna ca voi fii obligat sa folosesc un timp de expunere mult mai scurt pentru a nu obtine imagini neclare, asta obligandu-ma sa cresc ISO. Exista si varianta crop 1,3x si-ti scade la 15mpx, dar ma deranjeaza cropul. Planul meu e sa vand d5100-le pe care il am acuma ca si al doilea dlsr, sa mai completez bugetul si sa i-au d300s ca si dslr pentru evenimente mai dinamice (wildlife, diverse sporturi, etc.). A da, si d300s stie 8 fps (cu grip si bateria respectiva).

Cat despre Tamron, pare destul de bun si nici nu are un pret exotic.


Daca dai resize la poza de 24mp nu anulezi "dezavantajele ca sunt 24mp" si obtii aceeasi poza de 12 mp ca cu un aparat de 12mp? Si la nevoie ai si 24mp?
Avatar utilizator
CRC
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Noi 09, 2014 7:56 pm

Re: Obiectiv wildlife

Mesajde amdo » Lun Iul 06, 2015 10:03 am

CosminD scrie: Cat despre obiectiv ai putea sa te uiti la un Tamron 150-600 vc . Este cam best buy pentru wildlife ;)

Nu stiu cat este de best buy, dar cu siguranta este foarte soft de la 400 in sus.
FM10-film+35-70, P510, D7000, D7100, Nikon 16-85, 50 1.8D, 80-400 f/4,5-5,6G ED VR, Nissin Di622MarkII, SB-910, Canon EOS-M + 18-55mm IS STM + blitz 90EX, ...
amdo
 
Mesaje: 427
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:10 pm

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron