Acum este Mar Iun 04, 2024 4:22 pm

Articole Nikonisti.ro

Achizitie tub extensie macro - help

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Achizitie tub extensie macro - help

Mesajde mCostin » Joi Oct 08, 2009 5:54 pm

Mai intai de toate, multumiri tuturor pentru sfaturi.
Am luat la mana linkurile din postari si de aceea am si intarziat cu un raspuns.


Dan Pop scrie:Inainte de a investi citeva sute bune de lei in tuburi de extensie, doar ca sa vezi ca nu sint un substitut pentru un obiectiv macro (merg bine doar impreuna cu obiective macro) citeste articolul de la viewtopic.php?f=27&t=3623.


Cred ca pana una-alta este lucrul cel mai putin costisitor si merita incercat.


VALER scrie:Dupa multe cautari am ajuns la concluzia ca " cel mai bun tub de extensie macro este un obiectiv de macro" ...


Sunt convins ca asa este, insa si preturile sunt pe masura si, dupa cum spuneam la inceputul topicului, nu mai pot bugeta deocamdata un obiectiv atat de scump.

Un set de tuburi Kenko este ~600 ron nou, ~350 SH, iar un singur tub ~200, deci costurile difera simtitor. Nu-mi dau seama insa, si pentru asta am si cerut ajutorul cunoscatorilor, cu cat rezultatul ar fi mai bun vis-a-vis de solutia propusa de d-nul Dan Pop (crop pe o fotografie facuta cu obiectivul standard). Si eventual care combinatie tub/obiectiv ar fi mai buna.


sorinsava scrie:... cea mai ieftina varianta de close-up iese cu 50mm 1.8 + kenko 25mm. ...


Dan Pop scrie: ...Tuburile Kenko au marele avantaj ca aparatul nici nu le "simte", ele transmitind toate comenzile mecanice si electrice intre aparat si obiectiv (inclusiv surubul actionat de motorul de focalizare al aparatului).


Inteleg ca si asta este o varianta de analizat, mai rezonabila ca pret decat un obiectiv macro, dar aici am o intrebare. In cazul folosirii cu tubul Kenko, pe D5000-ul meu e clar nu va exista focalizare automata pentru ca aparatul nu are motor intern, dar macar expunerea se calculeaza? Sau va fi la fel de chior precum burduful din oferta speciala? Pentru ca, sincer sa fiu, intre varianta de tub si burduf as prefera tub dpdv ergonomie la transport.
D600 | 24-120 f/4 | 70-200 f/2.8 VR II | SB600
Avatar utilizator
mCostin
 
Mesaje: 70
Membru din: Mie Sep 16, 2009 8:37 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie tub extensie macro - help

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Oct 08, 2009 6:03 pm

mCostin scrie:Mai intai de toate, multumiri tuturor pentru sfaturi.
Am luat la mana linkurile din postari si de aceea am si intarziat cu un raspuns.


In primul rand nu ai spus ce fel de macrofotografie vrei sa faci.

Pentru utilizare ocazionala pe buget redus, as recomanda sa arunci o privire la:

link magazin online
sau
link magazin online

pentru o eventuala utilizare pe 18-105.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie tub extensie macro - help

Mesajde mCostin » Joi Oct 08, 2009 6:49 pm

Radu_Grozescu scrie:In primul rand nu ai spus ce fel de macrofotografie vrei sa faci.

Pentru utilizare ocazionala pe buget redus, as recomanda sa arunci o privire la:

link magazin online
sau
link magazin online

pentru o eventuala utilizare pe 18-105.


Deocamdata ma gandesc la fotografii in natura - flori, insecte... Nu stiu insa sa va spun daca la 1:1 sau 1:4... sunt incepator si nu-mi dau seama inca ce inseamna o valoare sau alta doar privind o fotografie, stiu insa ca mi-ar place sa pot ajunge la un nivel de detaliu precum cel din atasamentele postate de exemplu in http://www.nikonisti.ro/forum/viewtopic.php?f=27&t=3623
D600 | 24-120 f/4 | 70-200 f/2.8 VR II | SB600
Avatar utilizator
mCostin
 
Mesaje: 70
Membru din: Mie Sep 16, 2009 8:37 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie tub extensie macro - help

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 08, 2009 10:09 pm

mCostin scrie:stiu insa ca mi-ar place sa pot ajunge la un nivel de detaliu precum cel din atasamentele postate de exemplu in http://www.nikonisti.ro/forum/viewtopic.php?f=27&t=3623

Pai toate imaginile alea sint realizate prin tehnica crop-ului, folosind obiective obisnuite si fara nici un fel de accesorii. Scopul acelui thread a fost tocmai sa demonstreze ca, la nivel de amator, se poate face macro si fara obiective sau accesorii macro.

Atit tuburile cit si "filtrele" macro dau imagini bune pe centru si neclare pe margini. Ambele sint relativ incomod de utilizat din cauza plajei de focalizare inguste. Si, la fel ca si in cazul obiectivelor macro normale, profunzimea este suparator de mica pentru majoritatea aplicatiilor. Tehnica crop-ului evita toate aceste neajunsuri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie tub extensie macro - help

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Oct 08, 2009 10:58 pm

Dan Pop scrie:Atit tuburile cit si "filtrele" macro dau imagini bune pe centru si neclare pe margini.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie tub extensie macro - help

Mesajde mCostin » Joi Oct 08, 2009 11:14 pm

Dan Pop scrie:Pai toate imaginile alea sint realizate prin tehnica crop-ului, folosind obiective obisnuite si fara nici un fel de accesorii. Scopul acelui thread a fost tocmai sa demonstreze ca, la nivel de amator, se poate face macro si fara obiective sau accesorii macro.


Da, am inteles scopul acelui thread si faptul ca imaginile sunt obtinute prin crop. Am folosit deja aceasta metoda in cazul unor imagini cu flori, dar ceva mai "moderat", nu atat de "adanc" precum acele fotografii cu insecte, care imi par ca arata foarte prea bine (poate chiar prea bine) pentru o tehnica destul de simpla.
D600 | 24-120 f/4 | 70-200 f/2.8 VR II | SB600
Avatar utilizator
mCostin
 
Mesaje: 70
Membru din: Mie Sep 16, 2009 8:37 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie tub extensie macro - help

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 09, 2009 11:22 am

mCostin scrie:Da, am inteles scopul acelui thread si faptul ca imaginile sunt obtinute prin crop. Am folosit deja aceasta metoda in cazul unor imagini cu flori, dar ceva mai "moderat", nu atat de "adanc" precum acele fotografii cu insecte, care imi par ca arata foarte prea bine (poate chiar prea bine) pentru o tehnica destul de simpla.

Incearca si te vei convinge ca se poate. Gindeste-te ca vid313 a folosit un aparat cu numai 6 Mpix, deci pe jumatate fata de al tau...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori