Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:25 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv pt portrete

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Obiectiv pt portrete

Mesajde radu.c » Joi Iun 11, 2009 10:24 am

Buna ziua tuturor,

Sunt sigur ca acest topic va starni mult interes pentru ca mai toti ne-am intrebat la un moment dat "Ce obiectiv se merita mai bine pentru portrete?" :)
Lansez topicul acesta pentru ca intentionez sa fac o achizitie in curand de acest gen si am nevoie de cel putin cateva pareri.
Optiunile pe care le-am vazut eu pana in prezent sunt:

Tamron AF-S SP 90mm f/28
Sigma 105mm f/2.8 AF EX DG Macro
Tokina AF 100mm f/2.8 AT-XM100 Pro D Macro
Nikon AF Nikkor 85mm f/1.8D

Toate patru sunt cam in acelasi "price range", iar la capitolul decizii (mai ales cand am de ales intre mai mult de 2) sunt foarte nehotarat. Please help, orice parere conteaza!
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde KodiaK » Joi Iun 11, 2009 11:04 am

Nu sunt cam "lungi" pentru portret?
Vad ca ai alocat un buget mult mai mare, dar mie mi se pare Nikon 50mm/1.8D la 400lei foarte potrivit pentru portrete.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 11, 2009 11:12 am

radu.c scrie:"Ce obiectiv se merita mai bine pentru portrete?" :)

Tamron AF-S SP 90mm f/28
Sigma 105mm f/2.8 AF EX DG Macro
Tokina AF 100mm f/2.8 AT-XM100 Pro D Macro
Nikon AF Nikkor 85mm f/1.8D

Daca scopul este doar portretul, as merge pe Nikon pentru ca e cu o treapta si o treime mai luminos decit "concurenta", deci, la nevoie, se pot obtine profunzimi mai mici. In plus, exista riscul ca macrourile, chiar la 2.8, sa fie prea clare pentru portret. Alt avantaj este ca, fiind mult mai compact decit macrourile, scade riscul de a intimida subiectele fotografiate. Nu stiu cum stau celelalte la capitolul bokeh, care e destul de important la portret, dar 85/1.8 e perfect OK si aici. Pina si neamtul de la photozone a fost cucerit de acest obiectiv, concluzia lui fiind:
The Nikkor AF 85mm f/1.8 D was a very boring lens during the tests simply because it showed a exceptional performance in all tested categories. Besides the lab results the lens shows a beautiful bokeh (out-of-focus blur). If I had to name a weakness it may be flare in contra light but it is a minor issue in the otherwise very harmonic package. So if you´re looking for a portrait lens or a similar application where you would like to isolate an object from its environment this is an ideal lens. Highly recommended!

Un "highly recommended" pe photozone este o mentiune extrem de rar acordata...

La D40-D60 mai ramine problema focalizarii automate. E posibil ca unele din alternative sa existe si in versiune motorizata, fapt care poate schimba datele problemei pentru cei dotati cu asemenea aparate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde radu.c » Joi Iun 11, 2009 11:19 am

KodiaK scrie:Nu sunt cam "lungi" pentru portret?
Vad ca ai alocat un buget mult mai mare, dar mie mi se pare Nikon 50mm/1.8D la 400lei foarte potrivit pentru portrete.


Yep. Admit ca si 50mm F/1.8 ar fi un competitor foarte bun. Intr-o vreme am fost afara la facut niste cadre si am tras cu zoom-ul meu numai la focala de 50mm, sa vad cum ma descurc. Acceasi chestie am facut-o alta tura cu zoom-ul "blocat" la 85mm. In ambele cazuri, mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc (aveam tentatia de a modifica focala cand vroiam anumita incadrare in loc sa ma apropiu sau sa ma departez de persoana fotografiata) insa cand mi-a intrat in reflex, a fost foarte distractiv si interactiv cu subiectul.

La ambele focale m-am descurcat chiar bine pentru nivelul meu de dezvoltare (fiind un entuziast si autodidact convins). M-am orientat pentru prime-urile mai lungi pentru ca mi s-a parut putin mai usor de lucrat la focalele acelea, iar cat despre banutzi, acum e un moment chiar bun pt mine sa ma inscriu la un prime de 85mm.

Merci mult de idee KodiaK. :mrgreen:
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 11, 2009 11:32 am

radu.c scrie:
KodiaK scrie:Nu sunt cam "lungi" pentru portret?
Vad ca ai alocat un buget mult mai mare, dar mie mi se pare Nikon 50mm/1.8D la 400lei foarte potrivit pentru portrete.

Yep. Admit ca si 50mm F/1.8 ar fi un competitor foarte bun. Intr-o vreme am fost afara la facut niste cadre si am tras cu zoom-ul meu numai la focala de 50mm, sa vad cum ma descurc. Acceasi chestie am facut-o alta tura cu zoom-ul "blocat" la 85mm. In ambele cazuri, mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc (aveam tentatia de a modifica focala cand vroiam anumita incadrare in loc sa ma apropiu sau sa ma departez de persoana fotografiata) insa cand mi-a intrat in reflex, a fost foarte distractiv si interactiv cu subiectul.

In principiu, la portret e bine sa pastrezi o distanta cit mai mare fata de subiect, astfel incit persoana fotografului si sculele lui sa nu-i creeze o senzatie de jena/intimidare. Nu intimplator, pe vremuri, cind mergeai la fotograf pentru un portret (fie el si poza de buletin sau alt document), acesta statea, cu aparatul lui imens de lemn cu cirpa neagra, la niste metri buni de tine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde radu.c » Joi Iun 11, 2009 12:01 pm

Multumesc mult pentru interventie domnului Dan Pop.
Uite, exact deasta am vrut sa intreb aici ce si cum despre anumite obiective folosite intr-o anumita situatie; pe langa o explicatie tehnica asupra diferentelor intre modelele enuntate de mine, mi-ati dat si argumente din punctul de vedere al subiectului. Asta lumea cam uita din pacate :( Bun bun, ai echipamentul ala, scula nu-stiu-care, insa fotografia se face cu un subiect in fata obiectivului... el cam ce impact are in toata povestea asta?! Super explicatiile.
Multumesc inca o data pentru reply-uri.

Eu sincer nu am tras nici o data cu obiective macro si deci nu ma pot pronunta deloc asupra lor. Tot ce am facut pana in prezent este sa "emulez" comportarea in jurul focalei de 85 a echipamentului meu. Nu pot spune decat ca am fost foarte multumit. Cadrele parca se faceau singure, a fost foarte intuitiv tot procesul si atmosfera a devenit repede foarte degajata.

Initial inclinam inspre Tokina pentru ca stiu ce reputatie au si am citit cam ce reputatie are obiectivul acesta in particular (Tokina 100mm f/2.8D). Obiectivul Nikon a fost alegerea mea implicita, inainte de a incepe sa ma documentez temeinic asupra problemei. Ce n-am inteles inca este daca modificarea valorii diafragmei la diferite distante-obiect e si o caracteristica a obiectivului Nikon 85mm.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 11, 2009 12:25 pm

radu.c scrie:Ce n-am inteles inca este daca modificarea valorii diafragmei la diferite distante-obiect e si o caracteristica a obiectivului Nikon 85mm.

Nu, 85/1.8 are luminozitate constanta pe toata plaja de distante de focalizare. Scaderea luminozitatii la distante mici de focalizare este, din cite stiu, tipica pentru obiectivele macro cu focalizare interna.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde radu.c » Vin Iun 12, 2009 8:46 am

Dan Pop scrie:
radu.c scrie:Ce n-am inteles inca este daca modificarea valorii diafragmei la diferite distante-obiect e si o caracteristica a obiectivului Nikon 85mm.

Nu, 85/1.8 are luminozitate constanta pe toata plaja de distante de focalizare. Scaderea luminozitatii la distante mici de focalizare este, din cite stiu, tipica pentru obiectivele macro cu focalizare interna.


Super. Speram să fie aşa.
Oricum, pentru mine e o curiozitate mare faptul că se intâmplă modificarea diafragmei la distanţe mici îm cayul obiectivelor macro. Trebuie să mă documentez puţin asupra fenomenului că pare foarte intresant (ce să-i faci, ingineria e defectul meu profesional :lol: ).
Sincer încă nu sunt foarte decis. Mă gândeam la unul macro, pentru că.... dăăăăă, are capabilităţi macro în plus faţă de Nikonul de 85.
Speram să întâlnesc pe cineva cu vre-unul dintre obiectivele sus-mentionate să-şi dea impresia de end-user. :arrow:
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 12, 2009 10:11 am

radu.c scrie:Sincer încă nu sunt foarte decis. Mă gândeam la unul macro, pentru că.... dăăăăă, are capabilităţi macro în plus faţă de Nikonul de 85.
Speram să întâlnesc pe cineva cu vre-unul dintre obiectivele sus-mentionate să-şi dea impresia de end-user. :arrow:

Eu il am pe 85/1.8 si n-am nimic sa-i reprosez. Gasesti un mini-review al domnului Grozescu despre Tamron 90/2.8 la http://www.radugrozescu.com/q-foto/_apa ... on.html#90.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Lun Iul 13, 2009 4:59 pm

Am Tamron 90/2.8...si avut 85/1.8 (pana la 105/2 DC).

Poti imbina macro cu portret, daca vrei...pentru un buget mai restrans.
Daca iei un obiectivu cu diagrama sub f/2.8 trebuie sa l inveti bine, sa te obisnuiesti cu el. Tin minte o faza hazlie ca la o nunta, cineva a venit cu un 50/1.4...pozele pe ecranul aparatului erau superbe, pana cand le a dat zoom si s a trezit cu buchetul miresei in cap. Cred ca nu o sa uit niciodata povestea asta :D
Intrebarea de ce: la f/1.4-f/2.8 DOFul este foarte mic si poti rata nasul si buzele (cazul de mai sus cu nunta:) ) Depinde de distanta la care fotografiezi.
De celelalte doua doar din citite, auzite,vazute...nu am folosit.
Apropo de 50 si restul... http://stepheneastwood.com/tutorials/le ... ippage.htm
Mircea
Ultima oară modificat de mircea pe Lun Iul 13, 2009 5:47 pm, modificat 1 dată în total.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron