Acum este Sâm Apr 27, 2024 2:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv pt portrete

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 14, 2009 6:48 pm

mircea scrie:Ma gandeam si la sigma 30mm f/1.4 si 35mm f/2 si 35mm f/1.8 in acelasi timp.
Are cineva o parere despre cele 3 de mai sus.

Despre Sigma nu stiu nimic, dar se pare ca cei care-l utilizeaza sint foarte multumiti de el.

In materie de Nikon, 35/2 este full frame si optic superior (dupa parerea mea), dar are un design mecanic depasit (inelul de focalizare se invirte in timpul focalizarii automate si nici vorba de interventie manuala peste focalizarea automata).

35/1.8 DX beneficiaza de un design modern, vizeaza clar segmentul entry-level dar are si suficient sex appeal pentru categoriile amator si semipro. Distorsiunile geometrice sint prea mari pentru un prime standard, dupa gusturile mele, cel putin (-1.7% fata de -0.5% pentru obiectivul de kit 18-55 II, la aceeasi focala).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 14, 2009 6:56 pm

mircea scrie:LE: 50dx si 75fx...impropriu zis. Adica sa fie egali oarecum, acelasi camp vizual. Daca te uiti printr un 50 fix printr un aparat dx si il pui pe un fx el practic o sa devina 50 dx = 75 fx.

Doar cimpul de cuprindere va fi egal cu cel al unui obiectiv de 75 pe FX. Cimpul de profunzime va ramine neschimbat, indiferent pe ce format este utilizat obiectivul. Aceasta avantajeaza aparatele FX cind e vorba de separarea subiectului de fundal, dar le dezavantajeaza atunci cind e nevoie de profunzime mai mare, e.g. doua subiecte in planuri diferite.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Mar Iul 14, 2009 9:52 pm

Multumesc frumos :)
Mircea
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Mie Iul 15, 2009 3:08 pm

.
Fişiere ataşate
 00Tvbq-154333684.jpg
35mm f/1.8 DX pe un D700
00Tvor-154477684.jpg
Comparatie obiective.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Marius-Marian » Mie Iul 15, 2009 7:05 pm

Dan Pop scrie:
radu.c scrie:"Ce obiectiv se merita mai bine pentru portrete?" :)

Tamron AF-S SP 90mm f/28
Sigma 105mm f/2.8 AF EX DG Macro
Tokina AF 100mm f/2.8 AT-XM100 Pro D Macro
Nikon AF Nikkor 85mm f/1.8D

Daca scopul este doar portretul, as merge pe Nikon pentru ca e cu o treapta si o treime mai luminos decit "concurenta", deci, la nevoie, se pot obtine profunzimi mai mici. In plus, exista riscul ca macrourile, chiar la 2.8, sa fie prea clare pentru portret. Alt avantaj este ca, fiind mult mai compact decit macrourile, scade riscul de a intimida subiectele fotografiate. Nu stiu cum stau celelalte la capitolul bokeh, care e destul de important la portret, dar 85/1.8 e perfect OK si aici. Pina si neamtul de la photozone a fost cucerit de acest obiectiv, concluzia lui fiind:
The Nikkor AF 85mm f/1.8 D was a very boring lens during the tests simply because it showed a exceptional performance in all tested categories. Besides the lab results the lens shows a beautiful bokeh (out-of-focus blur). If I had to name a weakness it may be flare in contra light but it is a minor issue in the otherwise very harmonic package. So if you´re looking for a portrait lens or a similar application where you would like to isolate an object from its environment this is an ideal lens. Highly recommended!

Un "highly recommended" pe photozone este o mentiune extrem de rar acordata...

La D40-D60 mai ramine problema focalizarii automate. E posibil ca unele din alternative sa existe si in versiune motorizata, fapt care poate schimba datele problemei pentru cei dotati cu asemenea aparate.

De asta ai alege tu nikon? k e mai luminos? :mrgreen: tu faci postret sub diafragma 11? esti meserias :oops:
Zeiss Flektogon35 f2.8,Zeiss Biometar 80 f2.8,Tessar50 f2.8,Zeiss Flektogon50 f4,Industar50 f3.5,Helios58 f2,Prakticar28-70 f3.5-4.5,Prakticar50f2.4,Tamron17-50VC,Nikkor50f1.8D,Nikkor50f1.8G,Nikkor70-300VR,Nikkor24-70f2.8G


http://merinikon.blogspot.com/
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Joi Iul 16, 2009 3:22 am

De o buna perioada nu prea mai folosesc siteurile care promoveaza unele review despre obiective sau/si ma limitez doar informativ la ceea ce prezinta ele. Mult mai mult ar conta parerea unui utilizator care stie ce are pe mana si stie ce sa faca cu el si nu si a luat un obiectiv doar ca a auzit ca e "bun" si hai sa dau banii pe el ca am de unde.
Din teste (poze), forumuri, se poate afla un procent mult mai informativ decat acele reviewuri care sunt testate doar in anumite conditii care prezinta "o bunaciune de obiectiv".
Atat siteurile informative de test cat si forumurile ofera doar un procent si nu as zice major(adica usor peste 50%), in decizia de a lua un obiectiv, ci practica, cunostiintele si experienta acumulata de a lungul timpului, ceea ce include si nevoia (si nu moftul!) in special (cei care stiu ce cumpara) de a cumpara un obiectiv, fie el care o fi...
In unele cazuri poate nu e suficient, din pacate...uneori chiar nu stii pana nu pui mana si vezi ce iti poate oferi...pacat ca in Romania, in afara de F64 nimeni nu promoveaza aceste teste ale obietivelor si informarea posibililor clienti asupra produsului respectiv. Nu le fac reclama, dar daca mergi acolo, ceva, cumva, cat de cat, este cineva sa te ajute, daca nu, macar sa te incurce cu o gama mare de oferte asupra acelui tip de fotografie cautat de a se realiza cu obiectivul respectiv.
Eu alt magazin in care se poate testa cat de cat nu cunosc. Pacat ca e doar unul...si la cati mai multi prieteni si cunostinte pe acelasi sistem folosit.
Mircea
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Joi Iul 16, 2009 3:30 am

Sa ti fiu franc?
Ai nevoie de Macro si Portret...pe ce balanta inclini?
P 90% / M 10% - 85/1.8 (nu are factorul de marire asa de mare din pacate. Raportul e aproapre 1:9, deci in nici un caz macro)
P 60% / M 40% - ob macro, care doresti..
P 70% / M 30% - 28-75/2.8 - 113mm pe DX cu f/2.8 si raport macro 1:4 suficient pentru ceva decent. Ar mai fi Nikon 24-85 care are raportul 1:2. Pe http://www.bythom.com gasesti un review frumos despre obiectiv. Nu este cu diafragma fixa insa obiectivul. Atentie ca sunt 2 modele! Doar unul are 1:2.
Bafta!
Sa ne spui si noua...ce ai cumparat in final :)
Lumina buna.

ps: sunt destule sfaturi de la dnii Lazar, Dan care au experienta. Plus un ajutor binevenit din partea altora.
Este o zicala...Cine nu are batrani sa si cumpere :) Si e bine spune. Nu pt. ca dansi ar fi batrani, e vorba de experienta.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 16, 2009 10:03 am

mircea scrie:De o buna perioada nu prea mai folosesc siteurile care promoveaza unele review despre obiective sau/si ma limitez doar informativ la ceea ce prezinta ele.

Site-uri gen dpreview sau photozone sint foarte utile cind vrei sa alegi intre doua obiective si nu te poti hotari. Sansa de a gasi o persoana de incredere care le-a avut pe amindoua si poate face o recomandare avizata este suficient de mica. Evident, in joc intra si propria experienta cu diversele branduri: la performante optice egale, as plati dublu pentru Nikon/Tokina fata de Sigma/Tamron.
mircea scrie:In unele cazuri poate nu e suficient, din pacate...uneori chiar nu stii pana nu pui mana si vezi ce iti poate oferi...pacat ca in Romania, in afara de F64 nimeni nu promoveaza aceste teste ale obietivelor si informarea posibililor clienti asupra produsului respectiv. Nu le fac reclama, dar daca mergi acolo, ceva, cumva, cat de cat, este cineva sa te ajute, daca nu, macar sa te incurce cu o gama mare de oferte asupra acelui tip de fotografie cautat de a se realiza cu obiectivul respectiv.

Exact acelasi gen de serviciu si la aceeasi calitate il poti obtine si de la FotoHobbyShop. Ambele magazine opereaza la standarde mai comune in Europa occidentala decit pe malurile Dimbovitei, in imediata apropiere a careia sint amplasate, unul pe malul sting, celalalt pe malul drept.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Vin Iul 17, 2009 12:18 pm

E bine de stiut :)
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron