Acum este Dum Apr 28, 2024 1:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv pt portrete

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dinu Lazar » Lun Iul 13, 2009 5:11 pm

O intrebare normala dar si stupida oarecum: un 50mm se comporta pe FX la fel ca DX la imaginea finala (distorsie)? Sau e 50mm si 75mm (dx) sau e 50 (fx) si 50 (dx) ? Logic ar fi 50 si 50, daca luam proiectarea pe senzor...poate ma insel, dar as vrea sa intreb cu o curizitate impatimita...pentru ca 50/1.4 pt mine "inlocuieste" 85/1.4, 90/2.8 - 135/2, 105/2 - 180/2.8...comparatia e exagerata, dar gandesc comparativ cu fx in general.


aaa... la ce distorsie va referiti, ca nu inteleg... mii de scuze...

Practic, orice distorsiune poate fi corectata in procesarea raw. Deci nu conteaza. Va referiti la perspectiva? Orice obiectiv reda corect perspectiva. Si cele fish eye redau corect perspectiva sferica, si cele normale redau corect perspectiva ortogonala. Deci la ce va referiti?
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Mar Iul 14, 2009 8:44 am

Aveti perfecta drepatate, insa cred ca m am exprimat gresit.

Am lasat un link, cu portrete head shot (doar capul) la diferite lungimi ale obiectivului.
Intrebarea mea este daca 50 ul se comporta ca perspectiva ca un 50mm sau ca un 75mm pe Dx?
Mai pun odata linkul http://stepheneastwood.com/tutorials/le ... ippage.htm
Multumesc.
Daca ar fi adevarat diferenta ar fi oarecum insesizabila.
Bineinteles ca se pot corecta, insa ma refeream real...
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dinu Lazar » Mar Iul 14, 2009 8:50 am

Intrebarea mea este daca 50 ul se comporta ca perspectiva ca un 50mm sau ca un 75mm pe Dx?


Din pacate nu pot raspunde la aceasta intrebare pentru ca nu o inteleg.

Perspectiva e una singura si nu depinde de obiective, de format, de focale.

Ma rog, am avea perspectiva geometrica si cea cromatica, dar cred ca faceti referire la prima:

http://www.galeriadearta.com/dictionar/perspectiva-lineara-398.htm

http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=10735

http://stiluri-curente.artspace.ro/renasterea-mijlloace-de-expresie-perspectiva-18.html
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Sabina » Mar Iul 14, 2009 12:14 pm

Dinu Lazar scrie:
Intrebarea mea este daca 50 ul se comporta ca perspectiva ca un 50mm sau ca un 75mm pe Dx?


Din pacate nu pot raspunde la aceasta intrebare pentru ca nu o inteleg.


Se referă cu siguranţă la echivalentul distanţei focale pe formatul de 35mm (FX respectiv DX)

În cazul lui 50mm, pe formatul de 35mm el are într-adevăr o distanţă focală de 75mm :) Ca o regulă, pe 35mm e mai lung de obicei. Spre exemplu, 70-200mm are echivalentul lui 105-300mm pe 35mm.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Mar Iul 14, 2009 12:46 pm

Deci un fotograf cu 50dx si altul langa el cu 75fx...impropriu zis, o sa prinda acelasi candru cu perspective diferite.
Cel putin asa vad raspunsul, teoretic, dar practic...ar trebui sa fie la fel, nu?
Ultima oară modificat de mircea pe Mar Iul 14, 2009 6:26 pm, modificat 1 dată în total.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mandea » Mar Iul 14, 2009 1:00 pm

cred ca mircea se refera la distorsiunile de perspectiva asupra obiectelor in functie de distanta focala (proportiile diferitelor parti ale subiectului).
Acesta este motivul pentru care subiectele fotografiate de aproape la distante focale mici par deformate si nu sunt recomandate spre exemplu obiective largi pentru portrete.

Din cate stiu aceste proportii depind de distanta de fotografiere, de distanta focala si de unghiul de fotografiere.
Asadar, daca focala pe FX e 50 si pe DX devine 75, pastrandu-se distanta de fotografiere, diferentele intre proportiile diferitelor parti ale subiectului in cazul FX sunt mai evidente. Totusi cred ca la aceasta distanta focala (50mm) sunt neglijabile.

Sper ca nu gresesc, iar daca am facut-o astept clarificari din partea celor mai priceputi decat mine.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 14, 2009 1:51 pm

mircea scrie:Deci un fotograf cu 50dx si altul langa el cu 75fx...o sa prinda acelasi candru cu perspective diferite.
Cel putin asa vad raspunsul, care l stiam teoretic, dar practic...ar trebui sa fie la fel, nu?

Nu sint de acord: amindoi vad acelasi cadru sub acelasi unghi, deci si cu exact aceeasi perspectiva. Diferentele de perspectiva intre obiective cu focale diferite care vizeaza acelasi cadru sint date tocmai de unghiurile diferite sub care este vazut cadrul.

Singura diferenta intre cei doi este profunzimea de cimp, aceasta nefiind afectata de factorul de crop: la aceeasi diafragma, fotografia facuta cu obiectivul de 50 mm pe format DX va avea profunzime mai mare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Mar Iul 14, 2009 2:04 pm

Bingo :)

In mod normal la intersectia celor trei puncte de funga ar avea de suferit o anumite modificare "plana" (mai turtita) din cauza punctelor de pe linia orizontului, care in mod normal de la fotograf la ele ar avea de suferit un unghi mai mare, tot odata, ar face "fata subiectului" usor mai plana, ca si cum s ar intinde (nesesisabil in cazul de fata la 50mm, daca tinem cont de o distanta apreciabila de subiect), insa odata cu apropierea fata de subiect cred ca s-ar ajunge la acesta "placintire" faciala...si tot odata si a alor subiecte. Cel putin asa vad eu formarea "3D" a subiectului in sine...
Daca gresesc...speram o mica lamurire.
Multumim.

LE: "Singura diferenta intre cei doi este profunzimea de cimp, aceasta nefiind afectata de factorul de crop: la aceeasi diafragma, fotografia facuta cu obiectivul de 50 mm pe format DX va avea profunzime mai mare."

Teoretic da, ca e acelasi obiectiv cu acelasi unghi...nu stiu practic. E doar o curiozitate...geometrica, pentru mine, referitoare la acelasi tip de distanta focala (in cazul de fata obiectivul de 50mm...care e destul de standard si poate ofera un calcul mai usor asupra acestei teme)...in rest s a vazut si in linkul de mai sus, cum ar deforma de la 19mm la 350mm...e destul de clar.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde Dinu Lazar » Mar Iul 14, 2009 6:06 pm

În cazul lui 50mm, pe formatul de 35mm el are într-adevăr o distanţă focală de 75mm


????????????
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv pt portrete

Mesajde mircea » Mar Iul 14, 2009 6:18 pm

Azi am trait sa vad inca o chestie interesanta:
S-a vandut 85mm f/1.8 mint pe ebay cu 677$ (+36 shipping)....iar pretul la BH e 420$ (fara transport).
In gluma, mai negluma...mergea eu ofer 700$, da cineva mai mult?! :)
Gluma ca si gluma, dar...cineva intrebase daca merge pe D80 acest obiectiv....
Q: Can this be used on the Nikon D80?
A: why not?? it fits all Nikon AF cameras.
...si noi ne chinuim sa dam un obiectiv bun la un pret de ... placerea de al folosi cu tot dragul. (nu e reclama, putin trist oricum)

Ma gandeam si la sigma 30mm f/1.4 si 35mm f/2 si 35mm f/1.8 in acelasi timp.
Are cineva o parere despre cele 3 de mai sus. Sper sa nu deranjez topicul prea mult. Un raspuns simplu si concis ar fi minunat. Multumesc.
Cu stima,
Mircea

LE: 50dx si 75fx...impropriu zis. Adica sa fie egali oarecum, acelasi camp vizual. Daca te uiti printr un 50 fix printr un aparat dx si il pui pe un fx el practic o sa devina 50 dx = 75 fx.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori