Acum este Vin Apr 26, 2024 5:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi obiectiv ultrawide

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 04, 2009 11:38 pm

carol scrie:http://www.dpreview.com/reviews/nikond90/page27.asp

"the D90's default output is very soft, having had very low levels of sharpening applied. Canon, meanwhile, takes the opposite approach, delivering very crisp (and contrasty) images at its default setting."

Si cred ca testul de pe dpreview este mai aproape de adevar deoarece ei au folosit obiective apropiate (58 cu 1,8)

Mai ramine sa ne explici si ce te impiedica sa schimbi setarea default a sharpness-ului cu una mai pe placul tau...

Mie intotdeauna mi s-au parut stupide testele intre setarile default ale diverselor DSLR-uri practicate de cei de la dpreview. Asa ceva ar putea avea sens cind e vorba de aparate compact ale caror utilizatori tipici se presupune ca nu vor intra niciodata in setarile aparatelor, dar cine-si cumpara un DSLR si-l lasa pe toate setarile default si fotografiaza pe modul AUTO a aruncat pur si simplu banii pe fereastra.
carol scrie:Domnule Dinu, daca ati fi in locul meu si ati fotografia doar de placere si nu datorita unor contracte si ati avea un buget de pana in 3.000 Ron, ce v-ati cumpara? (indraznesc sa sper ca-mi veti raspunde...)

Nu sint domnul Lazar, dar fotografiez exclusiv de placere. As mai face rost cumva de inca 200 RON si mi-as lua un D90. Dar asta numai daca n-as gasi nici o metoda de a-mi suplimenta bugetul pentru un D300.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde carol » Lun Mai 04, 2009 11:40 pm

Domnule Dinu, pana aici va dau dreptate, insa nu prea ma multumeste calitatea fotografiei obtinuta cu D60 sau D80. Din aceasta cauza am apelat la film... si ma incadrez in suma.

Pana una alta, sunt un amatoras care are un aparat pe film. Vad ca a scazut pretul pentru D90 pe la 3100 RON. Tentant... Sincer, oscilez intre placerea fotografierii pe film si multele avantaje ale unul DSRL (de la D90 in sus)...

In ceea ce priveste tipul de fotografie, va pot da un link unde am o miiica parte din ceea ce am fotografiat, daca aveti timp...
carol
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 03, 2009 3:06 pm

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde carol » Lun Mai 04, 2009 11:46 pm

Domnule Dan,

stiu ca nu sunteti "Domnule Dinu"...

"Mai ramine sa ne explici si ce te impiedica sa schimbi setarea default a sharpness-ului cu una mai pe placul tau..."
- deobicei, cand foloseam D80-ul, fotografiam in modul M (manual) din foarte multe motive. Doar 30% foloseam A (aperture). La fel procedez si cu sapuniera A520, de ex. Ceea ce am spus este ca "la inceput" ma deranja calitatea jpg a nikonului, dar o rezolvasem mai tarzior fotografiind doar nef.

La D90 ma gandesc si eu si cred ca trebuie sa va multumesc deja, celor de pe acest forum, intrucat voi mai strange cureaua putin si sper sa-mi cumpar unul...
carol
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 03, 2009 3:06 pm

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 04, 2009 11:54 pm

carol scrie:"Mai ramine sa ne explici si ce te impiedica sa schimbi setarea default a sharpness-ului cu una mai pe placul tau..."
- deobicei, cand foloseam D80-ul, fotografiam in modul M (manual) din foarte multe motive. Doar 30% foloseam A (aperture). La fel procedez si cu sapuniera A520, de ex. Ceea ce am spus este ca "la inceput" ma deranja calitatea jpg a nikonului, dar o rezolvasem mai tarzior fotografiind doar nef.

Asta tot nu explica de ce a fost mai simplu sa treci la NEF decit sa maresti sharpness-ul JPEG-urilor. Doar daca ai trecut la NEF si din alte motive, adica nevoia sau dorinta de a postprocesa imaginile.
carol scrie:La D90 ma gandesc si eu si cred ca trebuie sa va multumesc deja, celor de pe acest forum, intrucat voi mai strange cureaua putin si sper sa-mi cumpar unul...

Iar eu, in numele celor de pe forum iti urez sa-l folosesti cu placere si sa-ti aduca satisfactii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Dinu Lazar » Mar Mai 05, 2009 7:44 am

insa nu prea ma multumeste calitatea fotografiei obtinuta cu D60 sau D80


Pai, asta este foarte interesant. Daca ne dati niste detalii, ar fi grozav sa intelegem ce si cum, ce anume va nemultumeste.
Inteleg ca aveti un scaner senzational, sau ca faceti fotografii pe film pe care le mariti clasic, pe hirtie foto?
Un scaner care sa scaneze bine, nu foarte bine, ci bine, depaseste un D300... de aceea ma mir...

Deci ce anume nu va place la calitatea fotografiei obtinuta cu D80? Ati facut un print A3 si sunt probleme? Daca da, de care?

Am scris pe blogul meu o scurta compunere despre scanare... acolo explic citeva lucruri interesante... de fapt, filmul alb negru nu poate fi scanat optim, ca sa arate ca o fotografie argentica... si spun asta dintr-o multime de experiente, nu are rost sa plictisim lumea...

http://fotomaniacu.blogspot.com/2009/04/despre-scanarea-filmelor-alb-negru.html

Cu negative color, nici o problema. Dar din viata practica... acelasi subiect, de complexitate medie, cu detalii in sub si supra expunere... facut pe film negativ color si scanat si printat... si fotografiat cu un D60 si printat... la A3 calitatea imaginii digitale va fi surprinzator de mult mai buna... iar la formate superioare, indicutabil de mult mai buna... si spun asta dupa foarte multe mariri si experiente.
De aceea ma mir de ce spuneti. Dar poate aveti ratiunile Dvs pe care nu le stim...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde carol » Mar Mai 05, 2009 8:25 am

"Dar din viata practica... acelasi subiect, de complexitate medie, cu detalii in sub si supra expunere... facut pe film negativ color si scanat si printat... si fotografiat cu un D60 si printat... la A3 calitatea imaginii digitale va fi surprinzator de mult mai buna... iar la formate superioare, indicutabil de mult mai buna... si spun asta dupa foarte multe mariri si experiente."

Multumesc foarte mult! Acesta este raspunsul pe care-l cautam de foarte mult timp. (banuiam ca trebuie sa va fortez o parere...)


"ce anume va nemultumeste"
- in primul rand culorile... Trebuie mereu sa intru in temperatura albului pentru a obtine culori mai apropiate de cele naturale... si nu-i totuna cu a le obtine din photoshop (si aici este o intreaga discutie)


Oricum, m-am hotarat. Imi voi cumpara D90.Va sunt dator cu o bere...
carol
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 03, 2009 3:06 pm

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde glumetu » Mar Mai 05, 2009 8:47 am

carol scrie:"ce anume va nemultumeste"
- in primul rand culorile... Trebuie mereu sa intru in temperatura albului pentru a obtine culori mai apropiate de cele naturale... si nu-i totuna cu a le obtine din photoshop (si aici este o intreaga discutie)

temperatura albului e o treaba spinoasa cu orice aparat digital. Adica nu stiu sa existe un Auto White Balance care sa functioneze, la orice producator.

Exista insa metode relativ simple de a obtine o temperatura potrivita pentru alb, care s-au mai discutat pe aici, daca o sa cauti: ExpoDisc cu masurare la fata locului si setare custom WB, utilizare LiveView etc.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde cosminprund » Mar Mai 05, 2009 8:58 am

Temperatura de alb mi se pare mie acum cea mai simplu de rezolvat problema pe digital, asta dupa ce mi-a dat si mie batai de cap o vreme (si dupa ce si mai multa vreme eram complet ignorant - acum nu ma pot uita la pozele mele mai vechi de 1 an ca toate sunt cu "color cast"). Exista solutia ExpoCap si ExpoDisc (am ExpoCap pe 52mm si ExpoDisc pe 67mm) - extraordinar de comod de folosit. Pe urma exista Lightroom sau CaptureNX pentru corectat la postprocesare! Ca idee Lightroom e chiar mai simplu decit ExpoDisc, pentru ca ma uit la o serie de 100 poze si gasesc pe undeva un alb care sa-mi dea temperatura de culoare corecta, dupa care aplic setarile intregii serii (evident, trag NEF, nu JPG).

Ca o curiozitate personala, cum faceati sa reglati balansul de alb pe film? Foloseati filme diferite in functiile de conditiile de lumina + filtre? Eu nu ma pricep, in copilarie am facut poze pe film alb-negru, dar e mult de atunci si acolo nu erau probleme cu balansul de alb.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Dan Pop » Mar Mai 05, 2009 11:09 am

cosminprund scrie:Ca o curiozitate personala, cum faceati sa reglati balansul de alb pe film? Foloseati filme diferite in functiile de conditiile de lumina + filtre?

Pe vremuri, in conditii de laborator de amator, se foloseau aparate de marit cu sertar pentru filtre colorate cu gelatina. Aveai pentru fiecare culoare fundamentala, cite un set de filtre de diverse intensitati. Totul se baza pe ochiul si experienta fotografului, care, fie examina negativul in lumina alba si decidea ce combinatie de filtre sa foloseasca, fie facea o prima proba in lumina alba, dupa care lua decizia. Se mai facea o proba cu filtrajul stabilit si se examinau rezultatele. De obicei se lasa cu modificarea filtrajului si o noua proba si tot asa pina cind fotograful se declara multumit sau se plictisea, moment in care se facea copia pozitiva finala. In locul sertarului cu filtre existau si obiective speciale care aveau un sistem de filtre integrate.

Ca sa-ti dai seama de complexitatea problemei, in ecuatie intrau 3 variabile: sensibilitatea cromatica a filmului negativ, sensibilitatea cromatica a hirtiei pozitive si temperatura de culoare a luminii in care s-a facut expunerea. Dar asta e numai virful aisbergului, pentru ca sensibilitatile astea depind puternic de temperatura la care se face procesarea peliculei si a hirtiei, asa ca, daca voiai rezultate reproductibile, trebuia sa folosesti bai termostatate.

Existau destui "mercenari" care nu-si bateau capul cu filtrajul si vindeau pozele asa cum ieseau in lumina alba, important era ca pozele sa fie colorate, chiar daca, judecind dupa culori, pareau sa fi fost facute pe alta planeta.

In laboratoarele pro si in instalatiile automate de procesare a filmelor color se folosesc colorimetre computerizate care determina filtrajul optim pentru fiecare fotograma.

Un caz aparte il reprezinta filmul pentru diapozitive, care vine gata balansat pentru o anumita temperatura de culoare (de obicei lumina de zi si incandescenta). Daca expunerea este corecta, culorile rezultate in final, dupa a doua expunere si a doua developare sint suficient de apropiate de cele originale. Din acest motiv, pe vremuri, multi amatori de fotografie color preferau sa se limiteze la diapozitive, economisind si timp si bani.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori