Acum este Joi Apr 25, 2024 3:09 am

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi obiectiv ultrawide

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde phunkstar » Vin Feb 06, 2009 1:06 pm

Acesta e primul meu post pe nikonisti.ro si cu aceasta ocazie va trasmit felicitarile mele pentru forum.

Legat de sfat, as avea nevoie de un obiectiv ultra wide pentru a-l monta pe un D80.
Urmeaza sa-l folosesc exclusiv pentru peisaje.

Acum vine si lipsa mea de experienta si de aceea va cer sfatul, merita sa-mi cumpar un ultrawide pentru pesaje sau un wide obisnuit si-ar face treaba?
Pana nu demult pusesem ochii pe 14-24mm, un obiectiv excelent, cu care am avut ocazia sa ma joc foarte putin (10 mins indoor), dar de cand a crescut dolarul nici din US nu mi-l mai pot permite.

Am vazut cateva obiective ultrawide si wide 3rd party, Tokina, Sigma. Merita investitia sau e loterie cu ele?

Despre Sigma nu am auzit cuvinte de lauda. De aceea mi-e teama sa-mi cumpar un obiectiv facut de "doi chinezi".

Astept cu maxim interes raspunsurile Dvs.
Don't give up listening to the voices in your head, they might stop talking.
Avatar utilizator
phunkstar
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Dan Pop » Vin Feb 06, 2009 1:35 pm

phunkstar scrie:Legat de sfat, as avea nevoie de un obiectiv ultra wide pentru a-l monta pe un D80.
Urmeaza sa-l folosesc exclusiv pentru peisaje.
...
Am vazut cateva obiective ultrawide si wide 3rd party, Tokina, Sigma. Merita investitia sau e loterie cu ele?

Tokina 12-24 4 este alegera optima, avind practic performantele echivalentului Nikon, la mai putin de jumatate din pretul acestuia. Exista si o versiune mai noua, motorizata, dar sensibil mai scumpa. Tot Tokina ofera si o alternativa mai luminoasa, 11-16 2.8, dar cu pretul reducerii flexibilitatii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde OvidiuH » Dum Feb 08, 2009 10:52 pm

14-24mm e un obiectiv extraordinar, însă şi preţul e pe măsură. După cum a menţionat şi dl Dan Pop mai sus, cele mai viabile opţiuni sunt cele oferite de Tokina, şi anume 11-16 f/2.8 şi 12-24 f/4. Dpdv al calităţii construcţiei ambele sunt impecabile, 12-24 fiind chiar superior variantei de la Nikon. Singurul păcat al acestor obiective de la Tokina îl reprezintă aberaţiile cromatice, însă nu e un lucru prea deranjant, plus că poate fi remediat ulterior prin procesare. Despre probleme nu am auzit până acum, cei de la Tokina fiind renumiţi pentru calitatea produselor pe care le realizează.
Eu unul folosesc de aproape 3 luni un 12-24 f/4 şi sunt foarte mulţumit din toate punctele de vedere. Totuşi, dacă îţi permite bugetul, varianta 11-16 f/2.8 cred că e şi mai bună.
Nikon D300 + Tokina 12-24mm f/4 AT-X PRO + Tamron 28-75mm f/2.8 SP + Nikon 50mm f/1.8 + SB-800
http://www.flickr.com/photos/ovidiuh/
OvidiuH
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Ian 18, 2009 2:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 09, 2009 5:02 pm

phunkstar scrie:, merita sa-mi cumpar un ultrawide pentru pesaje sau un wide obisnuit si-ar face treaba?


Considerand 18mm un "wide obisnuit", un ultrawide ti-ar aduce o plaja suplimentara intre 10-18mm care este mai utila pentru interioare, arhitectura, etc, dar sub nici o forma vitala pentru peisaje.

Daca vei studia fotografiile cu adevarat reusite de peisaj vei descoperi ca foarte putine sunt facute cu obiective cu adevarat "wide", iar multe din ele sunt cu wide-uri moderate, obiective normale si chiar teleobiective.

Secretul fotografiei de peisaj nu este cuprinderea a tot ce e in jur, ba chiar obiectivele cu unghi mare sunt foarte dificil de folosit la peisaj, mai ales in lipsa unui prim plan potrivit.

Daca ai deja un zoom standard de care esti multumit, cea mai buna investitie pentru fotografia de peisaj ar fi un trepied, nu numai pentru plusul de calitate a imaginii ci mai ales pentru plusul de claritate in conceptia imaginii pe care il va furniza impiedicandu-te sa faci fotografii la intamplare :-)

Insa dorinta de a-ti spori trusa de obiective este naturala in acest stadiu de pasionat in ale fotografiei si nu intentionam sa ne asezam in calea ei. La un moment dat vei ajunge in stadiul in care doresti sa ai cat mai putine obiective :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde phunkstar » Mar Feb 10, 2009 12:27 pm

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

In special Dlui. Grozescu pentru ca m-a lamurit.

In concluzie o sa folosesc in continuare 18-135mm.
Don't give up listening to the voices in your head, they might stop talking.
Avatar utilizator
phunkstar
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde johndoe21ro » Vin Feb 20, 2009 1:24 pm

Un Tokina 11-16mm 2.8 ... este excelent (calitatea fabricatiei, optica) si pretul este zic eu foarte bun avand in vedere performanta ridicata....
Nikon Z6 II, Nikon D500, Nikkor AF-S 300mm f4E PF ED VR, Nikkor AF-S 105mm f1.4E ED, Tamron 35mm f1.4 Di USD, Nikon AF-S TC-14E III, Giottos MT9371 & Manfrotto MHXPRO-BHQ2
https://www.flickr.com/photos/17918331@N02/sets/72157647453976404/
johndoe21ro
 
Mesaje: 492
Membru din: Joi Ian 29, 2009 10:55 am
Localitate: Craiova

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde carol » Dum Mai 03, 2009 3:21 pm

Pentru a nu mai deschide o noua discutie, vreau sa va cer sfatul in privinta achizitionarii unui obiectiv cu deschidere larga si cu focala fixa.

Oscilez intre 20, 24, 28 cu f 2,8 si 35 cu f 2 (laudat mult nu doar pe acest forum). Mi-ar placea 20-ul, dar am inteles ca nu este chiar asa de bun... Ar fi bun si 35-ul, dar nu stiu daca este suficient de bun pentru a fotografia cladiri...

Astept orice sugestie. Multumesc!


(pentru a intelege mai bine intrebarea mea va spun ca folosesc un F4)
carol
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 03, 2009 3:06 pm

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mai 03, 2009 3:38 pm

carol scrie:Pentru a nu mai deschide o noua discutie, vreau sa va cer sfatul in privinta achizitionarii unui obiectiv cu deschidere larga si cu focala fixa.

Oscilez intre 20, 24, 28 cu f 2,8 si 35 cu f 2 (laudat mult nu doar pe acest forum). Mi-ar placea 20-ul, dar am inteles ca nu este chiar asa de bun... Ar fi bun si 35-ul, dar nu stiu daca este suficient de bun pentru a fotografia cladiri...


Depinde pentru ce va trebuie si mai ales pe ce format de aparat, DX sau FX.

Daca va trebuie luminozitate mare pentru fotografii in lumina existenta e una, unghi larg e alta, obiectiv cu focala fixa alta.

In ultima vreme, mai ales pe formatul DX dar si pe FX, zoom-urile wide au castigat mult teren, pana la a detrona obiectivele fixe.

Ar fi poate de folos sa ne spuneti ce va intereseaza mai mult la obiectivul dorit, astfel veti obtine sugestii mai bune.

Am tinut recent in mana 10-24 de la Nikon si e foarte interesant, dar nu e nici fix, nici luminos, doar larg :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 03, 2009 5:20 pm

carol scrie:Oscilez intre 20, 24, 28 cu f 2,8 si 35 cu f 2 (laudat mult nu doar pe acest forum). Mi-ar placea 20-ul, dar am inteles ca nu este chiar asa de bun... Ar fi bun si 35-ul, dar nu stiu daca este suficient de bun pentru a fotografia cladiri...

(pentru a intelege mai bine intrebarea mea va spun ca folosesc un F4)

Obiectivele superangulare traditionale Nikon cu focale sub 35 s-au dovedit a nu da aceleasi performante pe aparate digitale ca pe film, dar asta nu inseamna ca si-au pierdut din calitatile lor originale pe film, deci puteti folosi oricare din obiectivele enumerate. In principiu, superangularele normale nu sint solutia cea mai fericita pentru a fotografia cladiri de aproape. Sau folositi un teleobiectiv usor de la o distanta convenabila, sau, daca nu va puteti indeparta suficient de mult, folositi un PC-E 24mm. Din pacate, acest obiectiv este pe cit de bun, pe atit de scump. :(
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde carol » Dum Mai 03, 2009 7:12 pm

Multumesc pt raspunsuri.

Cum am scris si in primul post, folosesc un Nikon F4s, adica FX.

Radu, imi doresc un obiectiv cu deschidere focala mare pentru a fotografia exteriorul cladirilor dar si interiorul lor, insa diafragma sa nu fie mai mica de f 2,8.

Dan, in general, nu fotografiez o cladire de aproape, ci imi trebuie un 20 sau 24 mm pentru a incadra cladirea in peisaj, de ex.

Dar ce voiam sa intreb este ce stiti de calitatea obiectivelor: nikkor 20, 24, 28 cu f 2,8 si 35 cu f 2? Dar si, am vazut, Dinu Lazar recomanda 35-ul. Insa nu este o diferenta prea mare intre el si 50 mm.

Multumesc pentru raspunsuri.
Ultima oară modificat de carol pe Dum Mai 03, 2009 7:33 pm, modificat 1 dată în total.
carol
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 03, 2009 3:06 pm

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori