Acum este Vin Apr 26, 2024 9:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi obiectiv ultrawide

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mai 03, 2009 7:26 pm

carol scrie:Multumesc pt raspunsuri.

Cum am scris si in primul post, folosesc un Nikon F4s, adica FX.

Radu, imi doresc un obiectiv cu deschidere focala mare pentru a fotografia exteriorul cladirilor dar si interiorul lor, insa diafragma sa nu fie mai mica de f 2,8.

Dan, in general, nu fotografiez o cladire de aproape, ci imi trebuie un 20 sau 24 mm pentru a incadra cladirea in peisaj, de ex.


Scuze, am confundat F4 cu F:4 :-)

Exista un zoom care satisface pretentiile tale, adica FX, 2,8 acopera 20-24 ba chiar mai mult pe partea de wide si bate optic majoritatea obiectivelor fixe.

Probleme: e mare, greu (1kg) si nu aceepta filtre, asa ca e de inteles de ce vrei obiective fixe.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde carol » Dum Mai 03, 2009 8:35 pm

Te referi la 14-24 cu 2,8 la 63 milioane? Cam scump... Vreau ceva pana in 20 mil... (fotografiez pe film deoarece nu-mi permit un digital FX) Apoi, chiar imi plac obiectivele cu focala fixa.

Deci, din cele 4 obiective, pe care mi-l recomanzi? Sau poate stii un obiectiv bun de la o alta firma?
carol
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 03, 2009 3:06 pm

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 03, 2009 9:24 pm

carol scrie:Dar ce voiam sa intreb este ce stiti de calitatea obiectivelor: nikkor 20, 24, 28 cu f 2,8 si 35 cu f 2? Dar si, am vazut, Dinu Lazar recomanda 35-ul. Insa nu este o diferenta prea mare intre el si 50 mm.

In principiu, cu cit superangularul se apropie mai mult de focala standard, cu atit si performantele sint mai bune. Nu intimplator 35-ul are cea mai buna reputatie dintre ele. Deci, opteaza pentru focala cea mai lunga care este suficient de scurta pentru nevoile tale.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mai 03, 2009 10:10 pm

carol scrie:Te referi la 14-24 cu 2,8 la 63 milioane? Cam scump... Vreau ceva pana in 20 mil... (fotografiez pe film deoarece nu-mi permit un digital FX) Apoi, chiar imi plac obiectivele cu focala fixa.

Deci, din cele 4 obiective, pe care mi-l recomanzi? Sau poate stii un obiectiv bun de la o alta firma?


Alegerea intre 20, 24, 28 si 35mm se face dupa focala, nu dupa calitatea optica :-)

Pentru constrangerile pe care le-ai impus, deci obiective fixe, compatibile Nikon, in afara de acestea ar mai fi variantele Zeiss ZF 21 si 25/2,8, 28 si 35/2 care insa nu au AF si Zeiss ZF 18/3,5 Voigtlander 20/3,5 care insa nu sunt 2,8 si nici AF.

Mai face Sigma 20, 24, 28 toate cu 1,8, AF.

Din pacate, din toate cele de mai sus nu am avut decat Nikon 20/2,8 AF (pe Nikon F4 :-) care mergea foarte bine pe film, dar distorsiunea se vedea in anumite imagini.

Daca ar fi sa-mi iau wide fix pentru FX as alege intre 20 si 24mm (24 fiind mai "universal"), dar asta e ceva subiectiv. AF e de folos, mai ales daca nu ai un geam cu microprisme pentru aparat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde carol » Lun Mai 04, 2009 3:40 am

Nu stiu de ce, dar nu prea am incredere in obiectivele sigma, nu ca as fi folosit vreodata, ci ca am vazut in tonul review-istilor o nota de usoara ironie cand era vorba de sigma sau tamron. Nu acelasi lucru il pot spune de tokina sau zeiss.

Deocamdata se pare ca 24 mm castiga teren...
carol
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 03, 2009 3:06 pm

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mai 04, 2009 8:19 am

carol scrie:fotografiez pe film deoarece nu-mi permit un digital FX


Sa stii ca practic toti Nikonistii au inceput cu DSLR-uri DX :-)

Pe de alta parte, pentru foarte multe subiecte, sau nu se vede deoasebirea, sau uneori DX-ul e chiar avantajat.

Eu daca as avea 2000 lei, as sari in apa cu un DSLR DX si as lasa wide-ul sa mai astepte:

http://www.f64studio.ro/det.php?id=412&pid=7153

Stiu ca de la F4 la D60 e o diferenta ca de la cer la pamant de constructie si ergonomie, dar la pretul acesta D60 este chiar imbatabil. In plus, 18-55 iti va completa de minune obiectivele pe care le ai deja pana iti vei definitiva cerintele.

Si D90 este la un pret foarte bun zilele acestea, a aparut si D5000, ar fi pacat sa nu faci trecerea asteptand sa strangi de DSLR FX.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde carol » Lun Mai 04, 2009 7:55 pm

Multumesc pentru sugesti!

Dar sa stii ca am "impuscat" vre-o 20 000 de cadre cu un D80 (care cred ca este mai bun decat D60, macar in ceea ce priveste posibilitatea folosirii lentilelor fara AF) si ca nu prea mai sunt incantat de DX (nu mai am D80-ul). Acum fotografiez doar de placere, nu mai sunt constrans de necesitatea fotografierii unor evenimente... Mai am si un aparat pe film lat... Ba chiar saptamana aceasta imi voi achizitiona un scaner de film http://www.plustek.com/product/7500i_se.asp (daca ai o sugestie in aceasta privinta, ti-as multumi...).

Imi cumpar aceste obiective (imi plac mai mult cele cu focala fixa decat zoom-urile) deoarece intentionez ca peste 2-3 ani sa-mi cumpar un dslr fx.
carol
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 03, 2009 3:06 pm

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 04, 2009 8:40 pm

carol scrie:Dar sa stii ca am "impuscat" vre-o 20 000 de cadre cu un D80 (care cred ca este mai bun decat D60, macar in ceea ce priveste posibilitatea folosirii lentilelor fara AF) si ca nu prea mai sunt incantat de DX (nu mai am D80-ul).

Intre timp Nikon a inceput sa foloseasca senzori CMOS de 12 Mpix pe format DX (D300, D90, D5000) care sint cu totul altceva decit senzorul CCD de 10 Mpix de pe D80. Formatul FX are si bune si rele. Cu un aparat DX si unul FX poti profita de punctele forte ale fiecarui format. Iar daca aparatele sint de aceeasi clasa si aceeasi generatie (e.g. D300 si D700), trecerea de la unul la altul este perfect naturala, aparatele avind aceleasi comenzi in aceleasi locuri si acelasi sistem de meniuri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde carol » Lun Mai 04, 2009 8:57 pm

Da Dane,

ai dreptate. Insa, peste vre-o 2-3 ani, aparatele pe care le-ai pomenit vor fi deja depasite. Ba chiar cred ca diferenta dintre cele de azi si cele de atunci va fi mai mare decat diferenta dintre D80 si D90 (care nu este prea mare...). Apoi, calitatea imaginii (in general) este un pic mai buna pe film decat a unui DX. Deocamdata am hotarat sa investesc in obiective si sa mai astept in ceea ce priveste un aparat foto.

(in ceea ce priveste DSLR-urile nikon DX am sa le reprosez culorile si sharp-ul...)
Ultima oară modificat de carol pe Lun Mai 04, 2009 9:12 pm, modificat 1 dată în total.
carol
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 03, 2009 3:06 pm

Re: Sfaturi obiectiv ultrawide

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mai 04, 2009 9:10 pm

carol scrie:(in ceea ce priveste DSLR-urile nikon DX am sa le reprosez culorile si sharp-ul...)


Intr-adevar, ultimele aparate DX, cu Picture controls, au cam prea multe posibilitati si combinatii de setari pentru culoare si contrast, daca adaugam si posibilitatile de reglare a balansului de alb nu mai iesim la capat.

De exemplu, Picture Controls: Neutral, Vivid, Standard, Portrait, Landscape, la care poti sa adaugi orice variante de utilizator, inclusiv folosind curbe custom (am lasat de o parte Monochrome ca sa ramanem doar la culori).

Fiecare dintre acestea au Saturatie, Contrast, Hue (in cate 7 trepte fiecare) Brightness in 3 trepte, Sharpness in 10.

Balansul de alb se poate regla fin in vreo 169 pozitii, nu doar preset-urile ci se poate interveni si peste valorile custom.

In plus, cu anumite obiective, daca se trage ingrijit, reglajul de "sharpness" trebuie folosit cu multa moderatie, altfel imaginile ies putin prea clare.

Evident ca respect si admir decizia ta de a lucra pe film, in anumite conditii m-ar ispiti si pe mine dar m-am lenevit de tot de cand cu digitalul si nu vreau sa ma intorc la scanat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori