Acum este Joi Apr 18, 2024 6:17 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I - problems

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I - problems

Mesajde Robert77 » Dum Dec 18, 2011 5:12 pm

Ideea: era sa dea in judecata magazinul ptr ca nici un angajat nu te informeaza nu ptr ca vand ei produse care nu respecta specificatiile.

Mi s-ar parea de bun simt sa spuna chiar pe site la descriere produs aceste specificatii, vezi ca ob asta sufera de asta, la toate lentilele cu probleme, si ei ar fi primul semnal de alarma tras producatorului.

ORICUM PE NIMENI NU INTERESEAZA!

ATI DAT EX US...dar ei ce au in plus fata de noi? alte legi si asa acolo daca o lentila costa 2000 usd in UE este 2000 UE, au si asa 5 ani garantie; Nikon Europa nici macar nu acorda garantia internationala de bun simt ptr produsele luate din US. Au si TVA mai mic si preturi speciale ptr echipamentele audio video...

Tot atat dam exemple, cand nu suntem in stare in ograda noastra sa schimbam ceva...sau sa ne facem curat macar! dar ne place sa fim slugi cand mergem in afara la prasit la altii in companii sa lucram.
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I - problems

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Dec 18, 2011 5:51 pm

Robert77 scrie:Mi s-ar parea de bun simt sa spuna chiar pe site la descriere produs aceste specificatii, vezi ca ob asta sufera de asta, la toate lentilele cu probleme, si ei ar fi primul semnal de alarma tras producatorului.


1. Magazinele sunt în business să vândă marfa.

2. Nikon link magazin online de pe piata noastră e original, nu e falsificat.

3. Când o să aveti un magazin foto cu câteva mii (nu zic zeci de mii) de repere în stoc, să vă văd cum veti testa toate produsele în conditii de laborator, ca să puneti la dispoziția clientilor rezultatele :-)

4. Ati auzit pe undeva de vre-un proces împotriva unui magazin sau împotriva Nikon pe tema lui 70-200/2.8 VR II ?

5. Urmează cumva să ne îndemnati să dăm în judecată magazinele sau producătorii pentru:
- aberațiile cromatice reziduale sau distorsiune la obiective ?
- zgomot la sensibilitate mare la aparatele digitale ?
- fotografii proaste cu orice aparat ???

6. Dacă vreti, vă ofer un Nikon 70-200/2.8 VR în stare excelentă contra unuia link magazin online în stare similară :-)

Chestia asta cu datul în judecată al magazinului e putin ....
Drepturile nostre în postura de clienti sunt foarte clare si depind de piata de unde achizitionăm produsele.

Robert77 scrie:.... dar ne place sa fim slugi cand mergem in afara la prasit la altii in companii sa lucram.


Unde spuneati că locuiti / lucrati ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I - problems

Mesajde Robert77 » Lun Dec 19, 2011 5:21 pm

"5. Urmează cumva să ne îndemnati să dăm în judecată magazinele sau producătorii pentru:
- aberațiile cromatice reziduale sau distorsiune la obiective ?
- zgomot la sensibilitate mare la aparatele digitale ?
- fotografii proaste cu orice aparat ???
"


Nu am semnalat aceste aspecte, discutia era referitoare doar la aceasta problema suparatoare a unor obiective, pe care cei din spatele standului sau mai marii lor o stiu si ar tb specificata pe site. Problemele la aceste obiective nu sunt de ignorat si avand in vedere ca forumurile sunt pline de discutii nu se poate spune ca nu au auzit de ea, chiar poate o cunosc f bine, dar publicul care nu e avizat nu merita a fi informat! In cartea tehnica scrie? Si oare Nikon nu a incalcat prea mult legile fizicii ducand focala la 130-135 mm la 4ft fata de competitori?

"Daca am gasit pe cineva care a dat in judecata!"

Cum am zis problema nu este interesanta din pct celor care fac bani multi din fotografie si nu ii deranjeaza. Si eu mi-l pot cumpara oricand dar ca sa citez un fotograf profesionist in urma unei discutii cu el care a zis ceva de genul "Nu pot plati ptr asemenea obiectiv indiferent cat de bun este, fiind un drawback care il trage in jos"

"Unde spuneati că locuiti / lucrati ?"

Un exemplu - daca d-voastra aveti vreo diploma in foto atestata in Romania, daca doriti sa lucrati sau sa va faceti un studio sau sa profesati in Austria sau Elvetia, intai se uita la diploma, se uita la d-voastra (puteti avea 100 de ani), se uita din nou la diploma si spun: cursurile facute in Romania nu sunt recunoscute la noi, ne pare rau, dar tb sa urmati o scoala, un master in domeniu si sa obtineti acreditare aici si dupa aceea va puteti trece pe domeniul de activitate servicii in fotografie. Este arhicunoscut faptul, nici rezidentiatul facut in Ro nu il recunosc, tb sa o iei de la zero. Sau exisista posibilitatea sa le demonstrezi la Institutii acreditate ca stii ceva in domeniu bineinteles cu teste, si vei primi o diploma dar care nu are greutatea uneia obtinute in urma unor studii la ei, dar poti fi lasat liber pe piata.

Austria, Elvetia, Germania in oricare din astea 3, lor le place sa se creada in topul ierarhiei, au iranieni care le fac mancare, au romani care le fac curat si le duc gunoiul (desi sa ajungi sa lucrezi in industria asta a Facutului curat castigi totusi cum am zis 1750E), au turci care le conduc taxiurile si au chinezi care vin sa invete si sunt din ce in ce mai multi. Sunt si romani care lucreaza in companii e drept, dar salariul lor e jumatate fata a unuia de origine iar la o taiere de locuri strainii sunt vizati. Unii au obtinut posturile corect prin munca, altii cu ajutorul Pilelor, cine e mama, tata, ce fct are in tara sau cata spaga a dat, si altii dand din fund. Astea sunt arhicunoscute, doar mascate sub diferite nuante.

In general in Austria e greu sa poti face cu o diploma obtinuta in Ro. Faci scoala aici castigi bine in orice domeniu vrei sa lucrezi daca esti capabil evident, ei iti gasesc de lucru ptr orice asta nu e problema. Cati romani doresc sa revina acasa la salariul mediu de 200E dupa ce reusesc sa se integreze in afara? Raportat la 100 ... 1/2/3/4/5 sau nici unul :)

5000 de E ii faci usor in afara si multi amatori stau cu 1D Mark IV pe birou sau D3x si alaturi cu o lentila de 2000-3000 de E si sunt aparate de concediu. Faceti un calcul la un muncitor chibzuit din RO, platitor de taxe in cat timp isi poate achizitiona asa ceva...cred ca se reorienteaza ptr concediu la ceva mai slab! Probabil de asta cei multi nici nu isi bat capul cu acest "focus breathe..." investitia nu reprezinta o problema la buzunar ptr ei.

Multi ati fost plecati din fotografi ma refer (la cei de talie), din cei care predau fotografie la noi sau care spun doar ca se pricep, de la angajatori si patroni de magazine pana la hoti someri s.a.m.d. Dar cei care s-au intors inapoi (care marea lor maj au fost doar in concedii sau shopping tinandu-ne la curent cu evenimentele pe FB) nu au schimbat nimic. Tot cei de jos se chinuie sa faca ceva si cand realizeaza ca nu reusesc nimic pleaca de tot, aici se intorc la parinti sau concedii la care odata visau...

Vb unui neamt si asta nu am sa o uit: daca noi germanii am avea salariile voastre aici ar fi Western.

Ne-am abatut de la subiect care oricum nu are nici o finalitate dar poate ne mai trezim la realitatea faptelor care ne inconjoara. Valoarea banului in ziua de azi este primordiala. Daca veti cauta 100 de oameni buni in lume, spre marea surprindere poate mai sunt cativa la polul N sau la polul S, in rest usile ti se inchid daca nu prezinti interes esti un nimeni, un trecator atat!

Vom ajunge la standardele de viata actuale din afara dupa simbolica cifra ...,99 (psihologia preturilor) !
Ultima oară modificat de Robert77 pe Lun Dec 19, 2011 6:53 pm, modificat 1 dată în total.
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I - problems

Mesajde emil » Lun Dec 19, 2011 5:36 pm

Nu stiu de ce, dar acest post ma duce cu gandul la piesa lui Shakespeare : "Mult zgomot pentru nimic" :lol:
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I - problems

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Dec 19, 2011 6:13 pm

Robert77 scrie:Nu am semnalat ... total 838 cuvinte, vreo 4500 caractere


Cu multe din ceea ce spuneti sunt de acord.

Dar tot nu reiese de ce ar trebui să dăm în judecată F64 sau Nikon pentru comportarea lui link magazin online la focalizare.

Mai ales că nici elvetienii, nici austriecii, nici altii nu au dat în judecată nici magazinele, nici pe Nikon, asa bine scoliti si bine plătiti cum sunt ei.

Nici măcar nu e primul îndemn de genul acesta pe care îl faceti.

Problema e simplă, indiferent de locatia geografică si bugetul cumpărătorului: poate vota cu portofelul.

Deci, poate să cumpere ce doreste, de la ce firmă doreste.

Dacă nu-i convine link magazin online, poate să:
- cumpere din alt magazin - dar asta evident nu va fi de ajutor, similar cu „datul în judecată a magazinului” :-)
- cumpere o alternativă la acest obiectiv - doar că nu prea e nici una suficient de credibilă sau la fel de flexibilă, cu toate că sunt multe mai ieftine
- cumpere un aparat cu altă montură - doar că nu am auzit pe nimeni să plece de pe Nikon din cauza acestui obiectiv :-)

Eu as face schimb oricând VR I cu VR II, cu toate că mă înteleg foarte bine si cu VR I, dar si acesta are problemele sale la utilizarea pe Full frame.
Unele mai vizibile în imaginea finală decât scurtarea distantei focale la focalizare (asa cum fac de fapt toate obiectivele cu focalizare internă, fixe sa zoom-uri, obisnuite sau macro).

Dacă vreti să intrăm la titlul discutiei, Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I, VR I e superior în anumite privinte la utilizarea pe format DX, dar VR II ar fi preferabil pe Full frame.

Dacă vreti să elaborăm, în sprijinul informării potentialilor cumpărători, o putem face, câtă vreme nu ne pregătim să dăm pe nimeni în judecată :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I - problems

Mesajde Robert77 » Lun Dec 19, 2011 6:51 pm

F64 era un exemplu, dar sunt atatea magazine care comercializeaza.

Problema sta mai mult in etica de distributie sau informare a clientului, avem cateva legi care asa zis ne protejeaza dar nu sunt puse in aplicare. Nu exisista personal calificat pe audio-video in Ro la Protectia Consumatorului. Cand suni acolo te indeamna sa depui o cerere si se intruneste o comisie de expertiza dar atat. E ca un abecedar ptr ei orice probl. Daca au plangeri ca ouale sunt stricate se duc in piata, daca ai cumparat o masina defecta se duc la dealer s.a.m.d dar personal calificat in Ro ptr fiecare ramura a industriei nu exisista inca, e asa un ocean mare intr-o mare mica.

Cand am sa vad un vanzator de la un magazin specializat ca va face aceasta remarca asupra unui obiectiv si va informa clientul inainte sa cumpere atunci inseamna ca s-a schimbat ceva pana atunci it's all about the money!

Sunt legi care ar trebui rescrise si regandite oricum.
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I - problems

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Dec 19, 2011 8:05 pm

Iar o luăm de la capăt :-)

Robert77 scrie:F64 era un exemplu, dar sunt atatea magazine care comercializeaza.


1. Deci, cu magazinele aveti ce aveti.

Robert77 scrie:Problema sta mai mult in etica de distributie sau informare a clientului, avem cateva legi care asa zis ne protejeaza dar nu sunt puse in aplicare. Nu exisista personal calificat pe audio-video in Ro la Protectia Consumatorului.


2. În ce tară cu personal calificat ati făcut reclamatie la protectia consumatorului privitor la Nikon 70-200 ....
Ce măsuri au luat ?
Au amendat magazinul sau pe Nikon pentru că produsul ...

Robert77 scrie:Cand am sa vad un vanzator de la un magazin specializat ca va face aceasta remarca asupra unui obiectiv si va informa clientul inainte sa cumpere atunci inseamna ca s-a schimbat ceva pana atunci it's all about the money!

Sunt legi care ar trebui rescrise si regandite oricum.


3. În ce tară ati fost prevenit în magazin că Nikon 70-200 ......
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 70-200 VR II vs Nikon 70-200 VR I - problems

Mesajde mflorian » Mar Dec 20, 2011 9:37 am

Robert77 scrie:Ideea: era sa dea in judecata magazinul ptr ca nici un angajat nu te informeaza nu ptr ca vand ei produse care nu respecta specificatiile.
Ai libertatea să returnezi marfa, fără să oferi vreo justificare, dacă aceasta nu corespunde aşteptărilor tale. Iar acest aspect îţi anulează tot fluviul de vorbe pe această temă.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori