Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde Bogdan88 » Joi Iun 25, 2009 1:04 am

Buna ziua
Am si eu un kit D80 cu obiectivul de mai sus, si atunci cand vreau sa fac o fotografie in modul manual la o viteza a obturatorului undeva la 1/2000 sau 1/4000 imi iese un cadru inchis(adica negru). Ma puteti ajuta si pe mine cum sa configurez celelalte optiuni(iso,diafragma...) spre exemplu sa pot face o fotografie la o pasare, la o asemenea viteza de opturator, pe timp de zi? Sunt incepator ...

Va multumesc.
Bogdan Corbu
Bogdan88
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iun 11, 2009 10:42 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde TudorSpinu » Joi Iun 25, 2009 7:49 am

Buna, Bogdane!
Cred ca pentru a "ingheta" pasarea in zbor e destul si 1/1600 - 1/2000. Daca inca mai ai cadrul intunecat, verifica indicatiile diafragmei (F-ul din coltul drept de sus al ecranului info). Pentru a avea imaginea mai bine expusa si DOF-ul mai adanc, trebuie sa pastrezi valoarea F-ului cat mai mica. Daca nici asta nu ajuta si tot ai un cadru subexpus, mareste ISO-ul (aici normal ca vor aparea granulatii). Cam astea ar fi... Bine ai venit printre noi si... Vanatoare placuta!! :)
Imagine At the heart of the image with my Nikon D80, Tamron 17-50 F/2.8, Nikkor 70-210 F/4 and my old SB-800
Avatar utilizator
TudorSpinu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Ian 26, 2009 11:44 am

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde cosminprund » Joi Iun 25, 2009 8:07 am

TudorSpinu, daca Bogdan lucreaza in mod "M" inseamna ca expunerea calculata de aparat e incorecta pentru imaginea in cauza, motiv pentru care n-are rost sa se uite dupa indicatiile aparatului. Nu de alta, dar daca indicatiile aparatului sunt bune poate foarte bine sa puna in mod "S", sa scrie ca vrea 1/1600 si sa lase aparatul sa faca ce trebuie facut in mod automat!

Bogdan, dupa parerea mea n-ar trebui sa-ti pierzi vremea cu modul "M". Eu zic asa: lasi aparatul pe unul dintre modurile automate (P/A/S) si te folosesti de "exposure compensation". Cind vei vedea clar ca aparatul greseste intr-un anume fel si vei vrea sa-l corectezi vei putea trece in mod "M", ca tunci vei sti si ce setari sa-i pui. Pina atunci este efectiv pierdere de vreme. Cum ziceam, pentru ce vrei tu pui ISO pe automat, te duci in mod "S" si pui timp de expunere 1/1600, lasi aparatul sa faca ce-i greu de facut.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde KodiaK » Joi Iun 25, 2009 9:16 am

Daca vrei sa lucrezi pe modul M trebuie sa intelegi notiunile de diafragma, timp de expunere si ISO, si sa stii exact ce face fiecare.
O sa incerc o explicatie simplista a acestor termeni.
Diafragma (modul A) - influenteaza cantitatea de lumina care ajunge pe senzor. Cu cat este mai deschisa (f/2.8, f/3.5, etc) cu atat intra mai multa lumina si deci cadrul este mai luminos. Invers pt diafragme inchise (f/16, f/22).
Timp de expunere (modul S) - influenteaza cat de mult este expus senzorul luminii (adica cat de mult sta deschisa diafragma). Cu cat este deschisa mai mult timp (1/2, 1/8, etc), cu atat intra mai multa lumina si deci cadrul mai luminos. Invers pt timpi de expunere scurti (1/2000, 1/4000).
ISO - influenteaza sensibilitatea senzorului la lumina. Cu cat valoarea ISO este mai mica (200, 400) cu atat senzorul este mai putin sensibil la lumina, insa poza este mai sharp. Cu cat ISO este mai mare(800, 1600) cu atat senzorul este mai sensibil la lumina, insa apare si noise-ul.

Asa ca daca tu vrei sa tragi o poza in modul M la 1/4000 asta inseamna ca senzorul este expus luminii f putin timp. Ce trebuie sa faci ca senzorul sa primeasca totusi mai multa lumina este sa deshizi diafragma cat de mult poti si sa marsti ISO-ul cat consideri tu ca este necesar astfel incat noise-ul sa nu te deranjez. Probabil ca in cazul tau maxim un ISO 1600 ar fi.

Ca o completare te-as sfatui sa tragi pe modurile A sau S cand vrei cadre mai speciale pe care modul P nu le satisface. Sunt extrem de rare situatiile in care iti trebuie atat un timp de expunere cat si o diafragma speciale, astfel justificand modul M.
Modul A (Aperture Priority) este util cand vrei contol asupra aperturii in cazul fotografiei macro, portret sau chiar landscape.
Modul S (Shutter priority) este util cand vrei control asupra timpului de expunere in cazul fotografiei de actiune (cazul tau pasari in zbor).

Ca o a doua completare, timpi de genu 1/2000, 1/4000 sunt extrem de mici si se folosesc in general cand iti bate soarele din fata.

cosminprund, din cate am observat eu exposure compensation influenteaza si timpul de expunere. Deci daca el vrea un timp de expunere fix si modifica exposure compensation atunci o sa se modifice si timpul de expunere.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde Bogdan88 » Joi Iun 25, 2009 11:29 am

Deci va multumesc mult de tot. Aveti sprit didactic, sper ca nu va voi stresa daca voi mai veni si cu alte probleme.
O zi buna.
Bogdan Corbu.
Bogdan Corbu
Bogdan88
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iun 11, 2009 10:42 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde cosminprund » Joi Iun 25, 2009 11:53 am

cosminprund, din cate am observat eu exposure compensation influenteaza si timpul de expunere. Deci daca el vrea un timp de expunere fix si modifica exposure compensation atunci o sa se modifice si timpul de expunere.


Daca timpul de expunere este critic atunci pozezi in mod "S", stabilesti manual timpul de expunere si "exposure compensation" va umbla la ceilalti parametri: diafragma si ISO (daca ISO e pe automat).
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 25, 2009 6:06 pm

cosminprund scrie:
cosminprund, din cate am observat eu exposure compensation influenteaza si timpul de expunere. Deci daca el vrea un timp de expunere fix si modifica exposure compensation atunci o sa se modifice si timpul de expunere.


Daca timpul de expunere este critic atunci pozezi in mod "S", stabilesti manual timpul de expunere si "exposure compensation" va umbla la ceilalti parametri: diafragma si ISO (daca ISO e pe automat).

Ne aflam in plina confuzie. Cel care umbla la ceilalti parametri este sistemul de automatism al expunerii, necum "exposure compensation" care este un parametru setat manual de utilizator pentru a mari sau micsora expunerea calculata de aparat, cu o valoare fixa.

Metoda optima de a te asigura ca timpul de expunere nu creste peste o anumita valoare critica (in masura in care conditiile de iluminare o permit) este Auto ISO. In acest fel, fotografia va fi facuta la sensibilitatea cea mai mica la care se poate obtine o expunere corecta fara a depasi timpul de expunere dorit. Auto ISO permite setarea atit a sensibilitatii maxime permise cit si a timpului maxim de expunere. Daca nici la sensibilitatea maxima permisa nu se poate obtine o expunere corecta, fotografia va fi facuta cu un timp de expunere mai mare decit timpul maxim setat.

Compensarea expunerii este necesara adesea la fotografiile nocturne, care trebuie, in general, subexpuse pentru a intari efectul de fotografie nocturna. Exista, insa, si cazuri cind, functie de pozitia luminilor in cadru, fotografiile nocturne trebuie supraexpuse pentru a se vedea in ele si altceva decit sursele de iluminare nocturna.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde cosminprund » Vin Iun 26, 2009 7:58 am

Dan Pop scrie:
cosminprund scrie:Daca timpul de expunere este critic atunci pozezi in mod "S", stabilesti manual timpul de expunere si "exposure compensation" va umbla la ceilalti parametri: diafragma si ISO (daca ISO e pe automat).

Ne aflam in plina confuzie. Cel care umbla la ceilalti parametri este sistemul de automatism al expunerii, necum "exposure compensation" care este un parametru setat manual de utilizator pentru a mari sau micsora expunerea calculata de aparat, cu o valoare fixa.


E o forma de exprimare si nu cred ca-i foarte gresit sa ma exprim asa, in acelasi mod in care obisnuim sa spunem ca "butonul face". Butonul nu face aproape niciodata nimic, dar asta ne ajuta sa ne exprimam mai rapid si mai concis.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 26, 2009 2:35 pm

cosminprund scrie:
Dan Pop scrie:
cosminprund scrie:Daca timpul de expunere este critic atunci pozezi in mod "S", stabilesti manual timpul de expunere si "exposure compensation" va umbla la ceilalti parametri: diafragma si ISO (daca ISO e pe automat).

Ne aflam in plina confuzie. Cel care umbla la ceilalti parametri este sistemul de automatism al expunerii, necum "exposure compensation" care este un parametru setat manual de utilizator pentru a mari sau micsora expunerea calculata de aparat, cu o valoare fixa.


E o forma de exprimare si nu cred ca-i foarte gresit sa ma exprim asa, in acelasi mod in care obisnuim sa spunem ca "butonul face". Butonul nu face aproape niciodata nimic, dar asta ne ajuta sa ne exprimam mai rapid si mai concis.

Compensarea expunerii nu umbla la nici un parametru, nici la propriu nici la figurat. Sistemul de automatism al expunerii este cel care face asta, iar daca te referi la el cu un termen care are cu totul si cu totul alta semnificatie nu te exprimi nici mai rapid, nici mai concis ci doar extrem de incorect.

In caz ca tot n-ai priceput despre ce e vorba, lucrurile stau cam asa: aparatul evalueaza expunerea, pe baza informatiei venite de la senzorul de expunere si a algoritmului selectat de utilizator (matrice, spot, central-ponderat). La aceasta expunere se aduna eventuala compensare a expunerii setata de utilizator. Pe baza rezultatului si a modului de expunere ales de utilizator (P, A sau S), tinind cont si de o eventuala setare de Auto ISO, sistemul de automatism al expunerii selecteaza o tripleta diafragma/timp de expunere/sensibilitate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde cosminprund » Vin Iun 26, 2009 9:44 pm

Dan Pop scrie:In caz ca tot n-ai priceput despre ce e vorba, lucrurile stau cam asa: aparatul evalueaza expunerea, pe baza informatiei venite de la senzorul de expunere si a algoritmului selectat de utilizator (matrice, spot, central-ponderat). La aceasta expunere se aduna eventuala compensare a expunerii setata de utilizator. Pe baza rezultatului si a modului de expunere ales de utilizator (P, A sau S), tinind cont si de o eventuala setare de Auto ISO, sistemul de automatism al expunerii selecteaza o tripleta diafragma/timp de expunere/sensibilitate.


Multumesc de explicatia detaliata, din fericire am priceput lucrurile astea de ceva vreme.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori