Acum este Dum Apr 28, 2024 1:54 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde KodiaK » Dum Iun 28, 2009 1:23 pm

Deja o dam in teoria chibritului. Exposure compensation, este alaturi de ISO, shutter speed, f-number, un parametru care influenteaza expunerea finala a scenei. Ca nu "exp comp" modifica el insusi ceilalti parametrii, ci sistemul de automatism al expunerii ii modifica este doar o chestie de semantica. Restul parametrilor sunt modificati ca urmare directa a alegerii unei valori pt exp compensation.
Concluzia este ca expunerea scenei este calculata in functie de niste parametrii. In cazul in care unul sau mai multi dintre acesti parametrii sunt blocati pe anumite valori alese de utilizatori, parametrii ramasi liberi se modifica in asa fel incat scena sa fie expusa corect.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 01, 2009 9:41 am

cosminprund scrie:
Dan Pop scrie:In caz ca tot n-ai priceput despre ce e vorba, lucrurile stau cam asa: aparatul evalueaza expunerea, pe baza informatiei venite de la senzorul de expunere si a algoritmului selectat de utilizator (matrice, spot, central-ponderat). La aceasta expunere se aduna eventuala compensare a expunerii setata de utilizator. Pe baza rezultatului si a modului de expunere ales de utilizator (P, A sau S), tinind cont si de o eventuala setare de Auto ISO, sistemul de automatism al expunerii selecteaza o tripleta diafragma/timp de expunere/sensibilitate.


Multumesc de explicatia detaliata, din fericire am priceput lucrurile astea de ceva vreme.

Citind mesajele anterioare, in care automatismul expunerii si compensarea expunerii erau confundate cu frenezie, nu s-ar fi zis ca lucrurile astea au fost pricepute...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 01, 2009 9:46 am

KodiaK scrie:Concluzia este ca expunerea scenei este calculata in functie de niste parametrii. In cazul in care unul sau mai multi dintre acesti parametrii sunt blocati pe anumite valori alese de utilizatori, parametrii ramasi liberi se modifica in asa fel incat scena sa fie expusa corect.

Concluzia e corecta pentru diafragma, timp de expunere si sensibilitate (daca Auto ISO e activat), dar nu si pentru compensarea expunerii, care este exclusiv sub controlul utilizatorului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde Marius-Marian » Mie Iul 08, 2009 12:22 pm

Bogdan88 scrie:Buna ziua
Am si eu un kit D80 cu obiectivul de mai sus, si atunci cand vreau sa fac o fotografie in modul manual la o viteza a obturatorului undeva la 1/2000 sau 1/4000 imi iese un cadru inchis(adica negru). Ma puteti ajuta si pe mine cum sa configurez celelalte optiuni(iso,diafragma...) spre exemplu sa pot face o fotografie la o pasare, la o asemenea viteza de opturator, pe timp de zi? Sunt incepator ...

Va multumesc.


Salut..De ce nu incerci sa mergi pe prioritate de timp?Ai putea foarte bn sa dai cu 1/1000s dar sa nu scazi sub f5,6
functie si de lumina.Cu mainile lipite de corp(daca nu ai VR) te poti rotii usor fara sa dezlipesti picioarele de pamant.
Incearca...
Bafta
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Obiectiv 18-135, 3.5-5.6

Mesajde scurtualex » Mar Iul 21, 2009 10:11 am

Marius-Marian scrie:
Bogdan88 scrie:Buna ziua
Am si eu un kit D80 cu obiectivul de mai sus, si atunci cand vreau sa fac o fotografie in modul manual la o viteza a obturatorului undeva la 1/2000 sau 1/4000 imi iese un cadru inchis(adica negru). Ma puteti ajuta si pe mine cum sa configurez celelalte optiuni(iso,diafragma...) spre exemplu sa pot face o fotografie la o pasare, la o asemenea viteza de opturator, pe timp de zi? Sunt incepator ...

Va multumesc.


Salut..De ce nu incerci sa mergi pe prioritate de timp?Ai putea foarte bn sa dai cu 1/1000s dar sa nu scazi sub f5,6
functie si de lumina.Cu mainile lipite de corp(daca nu ai VR) te poti rotii usor fara sa dezlipesti picioarele de pamant.
Incearca...
Bafta


Sau ai putea foarte bine sa tii sub control, pe modul M, cele 3 lucruri esentiale in fotografie: iso, diafragma si timp de expunere. Daca tu vreo ziua sa faci pe 1/4000, depinde foarte mult de lumina, insa sa zicem ca e soare, si tot nu iti reuseste, lasa diafragma de la 3.5 la 5.6 ( ca atat iti permite tie la 18 respectiv 135 mm) iar mai apoi daca tot nu e destul de bine, creste iso, Dar asta depinde foarte mult de lumina, pentru ca , daca e lumina slaba, poti avea tu diafragma de 5.6 la 135 mm, cu timp de expunere de 1/2000 si cu iso 1600 si tot nu iese bine. Depinde foarte mult de lumina, insa trebuie incercat!! ;););)
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron