Acum este Joi Apr 25, 2024 5:43 pm

Articole Nikonisti.ro

obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde TudorSpinu » Vin Iun 26, 2009 3:38 pm

ovidius scrie:CE ma nedumereste e ca nu pot obtine imagini izbitor de clare

ovidius scrie:E de vina obiectivul care il am?

Nu cred ca trrebuie sa te avanti spre tehnica mai sofisticata din start sau sa-ti cumperi mult prea multe gadgeturi.
Imi amintesc bine cand mi-am luat si eu primul SLR... Ma asteptam sa obtin imagini extraordinare din start, clare si vii... dar de fapt, de cele mai multe ori primeam doar niste snapshooturi. Tin minte ca si un prieten mi-a reprosat la un moment dat, fiind la inceput, cica "ti-ai luat camera scumpa, dar vad ca nu tot timpul obtii imagini bune, reactionezi greu setezi mult si nu tot timpul ai ce-ti doresti (in regim manual)", dar cu timpul mi s-a mai dat mana, am mai capatat experienta si in pozele mele a inceput sa se faca mai des vazuta calitatea. Ma straduiam din start sa lucrez in regim manual, sa pot aprecia corect puterea luminii, sa setez viteza de declansare, ISO etc. si cred ca asta m-a facut sa fiu mai atent.
Ma repet, dar iti spun si eu - EXERSEAZA !! in diferite conditii, cu diferite lumini. Pune-ti sarcini si indeplineste-le si o sa vezi ce imagini frumoase o sa obtii curand. Eu iti doresc bafta si lumina buna !! ;)
Imagine At the heart of the image with my Nikon D80, Tamron 17-50 F/2.8, Nikkor 70-210 F/4 and my old SB-800
Avatar utilizator
TudorSpinu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Ian 26, 2009 11:44 am

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde ovidius » Vin Iun 26, 2009 6:43 pm

TudorSpinu scrie:iti spun si eu - EXERSEAZA !!

Ok. Acum m-am mai linistit un pic. De-acum stiu ca e vorba multe exercitii & documentare.
Multumesc tuturor care au venit cu sfaturi / idei / pareri prompte si la obiect.
Nikon D90
Nikon AF-S 16-85mm f/3.5-5.6 G ED DX VR
Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR
Nikon SB-600
(*Nikon Lenses Positioning Map & Simulator).
Avatar utilizator
ovidius
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iun 26, 2009 1:01 pm

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde KodiaK » Dum Iun 28, 2009 1:34 pm

Incearca sa maresti shaprness-ul din setarile camerei. Eu de exeplu il tin la valoarea 6/9 fata de setarea 3/9 cat este default.
Obiectivul este foarte OK, nu te ingrijora.
Poti sa ne aratai si niste poze facute de tine care ti se pare ca nu sunt suficient de sharp, poate putem sa te ajutam la depistarea problemei (daca chiar exista una). Pun pariu ca poza data de tine ca exemplu, daca este vizualizata la rezolutie maxima nu o sa ti se mai para asa de sharp :P
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde niko21 » Joi Iul 30, 2009 11:17 am

ovidius scrie:Buna ziua.
CE ma nedumereste e ca nu pot obtine imagini izbitor de clare (in genul acesta). E de vina obiectivul care il am?
Toate cele bune.


nu e nimic izbitor de clar in fotografia aia trasa cu o compacta care de altfel e si un resize pt web prelucrat, astfel de fotografii se pot realiza cu orice obiectiv de kit, inclusiv cel pe care-l aveti.
Ex-Nikon User
Avatar utilizator
niko21
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mar 13, 2009 10:48 am
Localitate: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori