Acum este Vin Apr 26, 2024 3:19 pm

Articole Nikonisti.ro

obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Intrebari si raspunsuri despre obiective

obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde ovidius » Vin Iun 26, 2009 2:01 pm

Buna ziua.
Pana acum m-am multumit sa citesc pe forum, mai ales ca sunt nou in domeniu.
Acesta e primul meu post si as dori sa ma sfatuiti in alegerea unui obiectiv.
De curand am intrat in lumea DSLR-urilor cu un D90 + obiectiv 18-55mm/1:3.5-5.6G DX VR.
CE ma nedumereste e ca nu pot obtine imagini izbitor de clare (in genul acesta). E de vina obiectivul care il am?
Ar fi mai indicat (pt asemena imagini) link magazin online mai luminos?
Sau exista trucuri in photoshop care sa faca imaginile atat de clare & sharp?

VA multumesc c-ati avut rabdare sa cititi si, de asemenea viitoarele raspunsuri sunt binevenite.
Toate cele bune.
Nikon D90
Nikon AF-S 16-85mm f/3.5-5.6 G ED DX VR
Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR
Nikon SB-600
(*Nikon Lenses Positioning Map & Simulator).
Avatar utilizator
ovidius
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iun 26, 2009 1:01 pm

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde glumetu » Vin Iun 26, 2009 2:28 pm

In primul rand, exerseaza!

Nu da vina pe obiectiv pentru greselile tale tehnice. Nu ai nevoie de un alt obiectiv, ci de o tehnica mai atenta / activeaza VR / pastreaza viteza obturatorului ridicata / activeaza auto-ISO / invata sa declansezi dupa ce ai expirat si ai blocat expiratia / bea mai putina cafea / alege un mod de focalizare mai simplu / cumpara-ti un trepied.

Ai deja multe sugestii mult mai ieftine decat sa sari direct la achizitionarea unui nou obiectiv.

Mai tarziu o sa-ti dai seama ca "sharp"-ul nu-i chiar asa important :mrgreen:
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde equinoxe » Vin Iun 26, 2009 2:34 pm

Nu este nici un truc de photoshop, si nici vina obiectivului, care 18-55 saracu' e un obiectiv mai mult decat decent, dar toata lumea il injura ca, de' ... "e da kit". Ce ai exemplificat tu acolo, este o fotografie "ajutata" de blitz!

Pentru imagini sharp... hmmm... dupa umila-mi parere nu cred ca exista o solutie unica. Solutii sunt multe:
- lumina multa si buna,
- trepied
- mana sigura ....

In fine, depinde foarte mult de situatie. Ce am invatat eu (100% autodidact in ale fotografiei) : daca vrei sharp din mana: timpul de expunere sa fie minimum 1/125 daca nu prea te increzi in stabilitatea mainii tale, altfel merge si 1/60 - dar pentru astea iti trebuie lumina buna. Pentru orice altceva, musai trepied, si avand in vedere ca ai D90, telecomanda infrarosu (e in jur de 50 de lei). Asta fara sa intru in capitolul blitz-uri.

Dar inainte de toate astea, cum a spus si glumetu, exerseaza, exerseaza, exerseaza. Invata camera, obisnuieste-te cu ea in mana, ia-ti un grip daca ti se pare ca nu e confortabila (eu personal, am nevoie de o priza buna, si avand maini destul de mari, mi-e destul de incomod D90-ul fara grip). Invata tehnicicile de baza pentru cum se tine o camera (vezi youtube), cum se face zoom (da, stiu ca suna aiurea), cum se tine mana pe obiectiv, cum se tin picioarele, care este pozitia corpului, etc., si vei vedea ca "sharp"-ul incepe sa apara mai des in fotografiile tale! :)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde ovidius » Vin Iun 26, 2009 2:39 pm

@ glumetu
Sunt convins ca exista greseli tehnice, insa vrea sa descoper ce si unde gresesc.
Luand la rand ceea cea ai enumerat: VR este activat, cadrele sunt facute ziua in lumina naturala, iar cafea nu beau.
Ce inseamna mod de focalizare mai simplu?

@ equinoxe
Daca as cumpara un blitz extern ar fi mai ok? Ma gandesc la un SB-600...

Multumesc. Clar mai am nevoie de exercitiu. Si de citit si mai mult.
Ultima oară modificat de ovidius pe Vin Iun 26, 2009 2:42 pm, modificat 1 dată în total.
Nikon D90
Nikon AF-S 16-85mm f/3.5-5.6 G ED DX VR
Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR
Nikon SB-600
(*Nikon Lenses Positioning Map & Simulator).
Avatar utilizator
ovidius
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iun 26, 2009 1:01 pm

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde equinoxe » Vin Iun 26, 2009 2:42 pm

ovidius scrie:
@ equinoxe
Daca as cumpara un blitz extern ar fi mai ok? Ma gandesc la un SB-600...


Din "problemele" enumerate de tine aici, tind sa cred ca inca nu este cazul! Obisnuieste-te intai cu camera, si blitz poti sa iti iei cand realizezi ca ai nevoie de blit. Pana atunci, il vei lua, si il vei folosi foarte rar (crede-ma ca si eu la fel am facut :D).
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 26, 2009 3:07 pm

ovidius scrie:De curand am intrat in lumea DSLR-urilor cu un D90 + obiectiv 18-55mm/1:3.5-5.6G DX VR.
CE ma nedumereste e ca nu pot obtine imagini izbitor de clare (in genul acesta). E de vina obiectivul care il am?

In nici un caz, cu exceptia cazului in care ai un obiectiv defect.
ovidius scrie:Ar fi mai indicat (pt asemena imagini) link magazin online mai luminos?

Un obiectiv luminos nu strica, dar nici nu e necesar pentru a obtine genul asta de imagini. Pentru formatul DX, AFS 35/1.8 este alegerea optima ca prim obiectiv fix luminos.

Pune aparatul pe modul A, seteaza diafragma la 8, deschide flash-ul, pune obiectivul pe o focala medie (undeva in intervalul 24-40 mm), alege cu atentie punctul pe care faci focalizarea si ai toate sansele sa obtii o imagine la fel de clara. Poti incerca sa maresti cu o treapta sau doua setarea default a claritatii (sharpness) din meniurile aparatului. Pentru rezultate si mai bune e nevoie de un trepied si de o formula de iluminare mai sofisticata.
ovidius scrie:Sau exista trucuri in photoshop care sa faca imaginile atat de clare & sharp?

La postprocesare se mai pot imbunatati lucrurile, in sensul ca o imagine deja clara poate capata un plus de claritate, dar o imagine care nu e suficient de clara din start nu va arata cu mult mai bine dupa.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde glumetu » Vin Iun 26, 2009 3:12 pm

ovidius scrie:@ glumetu
Sunt convins ca exista greseli tehnice, insa vrea sa descoper ce si unde gresesc.
Luand la rand ceea cea ai enumerat: VR este activat, cadrele sunt facute ziua in lumina naturala, iar cafea nu beau.
Ce inseamna mod de focalizare mai simplu?

AF cu un singur punct, nu incerca sa faci tracking, focus lock delay pe OFF.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde aind » Vin Iun 26, 2009 3:13 pm

equinoxe scrie:.. si avand in vedere ca ai D90, telecomanda infrarosu (e in jur de 50 de lei)..


salut,
scuze de offtopic, telecomanda se numeste Nikon ML-L3, eu inca nu-mi dau seama cum e "infrarosu".. am ascuns-o bine inainte sa declansez si tot merge .. :P
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde equinoxe » Vin Iun 26, 2009 3:21 pm

danip scrie:
equinoxe scrie:.. si avand in vedere ca ai D90, telecomanda infrarosu (e in jur de 50 de lei)..


salut,
scuze de offtopic, telecomanda se numeste Nikon ML-L3, eu inca nu-mi dau seama cum e "infrarosu".. am ascuns-o bine inainte sa declansez si tot merge .. :P


Hehe, lucky..... eu daca incerc sa declansez din spatele camerei...... pauza! (Or am i missing something?)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv pt imagini mai... 'sharp'

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 26, 2009 3:32 pm

equinoxe scrie:Hehe, lucky..... eu daca incerc sa declansez din spatele camerei...... pauza! (Or am i missing something?)

Daca incerci intr-o incapere de dimensiuni mici sau medii, ar trebui sa mearga prin reflexii pe pereti. Cel putin cea pe care o am eu la Sony Alpha 700, merge fara probleme. In aer liber, fara suprafete reflectante instalate special in acest scop, no way.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron