Acum este Joi Mar 28, 2024 5:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 31, 2016 12:58 pm

Cum pot proteja lentila pe un 24mm 1.8G?
Momentan stau cu parasolarul tot timpul pe ea, sticla este foarte scoasa in afara.
Are rost sa iau un filtru de protectie? Voi pierde din sharpness daca fac asta?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde mumus » Joi Mar 31, 2016 1:13 pm

Insesizabil.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde moaartea » Joi Mar 31, 2016 5:30 pm

Plesoianu Marius scrie:Voi pierde din sharpness daca fac asta?


mumus scrie:Insesizabil.


exeptie daca iei cel mai ieftin filtru, caz in care la f1.8 s-ar putea sa sesizezi o mica diferenta cand te uiti la poze 1:1 sau o sa vezi ca e mai mare sansele sa faca flare decat inainte sau mai multe aberatii cromatice, sau toate 3


dupa mine e ff indicat sa iei un filtru de protectie, fie neutru (fuiltru protector) fie eventual uv....in timp dupa utilizare f intensa, adica dupa multe curatari sticla lentilei se zgarie, f fin ce-i drept insesizabil sau aproape insesizabil cu ochiul decat daca te uiti fff atent cu lumina la un anumit unghi, dar iar in poze e sesizabil doar daca compari in conditii exacte un ob nou cu unul zgariat fin...iar daca vrei sa il vinzi pe viitor si cineva stie sa caute acest lucru pierzi la pret...parerea mea personala
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 31, 2016 7:17 pm

Imi puteti da exemplu de un filtru unde lossul de sharpness este aproape zero?

De asemenea, daca puteti arunca o privire, mi se pare mie sau lentila este descentrata?
http://postimg.org/gallery/2si6qvbnm/6d835d14/
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 31, 2016 7:36 pm

Plesoianu Marius scrie:Imi puteti da exemplu de un filtru unde lossul de sharpness este aproape zero?


Nu cât claritatea e afectată, ci contrastul, iar uneori apare „flare” mult mai ușor decât fără filtru, în special la fotografiere cu surse de lumină în cadru sau în apropierea lui.

La obiectivele wide, în cazul fotografierii în lumină laterală (care atinge filtrul) sau în contralumină, la diafragme închise praful de pe filtru se poate uneori observa cam ca niște „fulgi de zăpadă” neclari.
În special la fotografierea în contralumină a subiectelor întunecate.

Dar în general, și mai ales dacă ne e teamă de amenințările fizice exterioare, filtrul poate fi o opțiune grozavă.

Mai ales că nimeni nu ne împiedică să-l scoatem atunci când vrem maxim de calitate optică :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Apr 01, 2016 7:43 pm

Va multumesc, deci ideal ar fi fara.
In cazul in care nu dispun de material pentru curatare, pot folosii vata?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Apr 01, 2016 9:12 pm

Plesoianu Marius scrie:Va multumesc, deci ideal ar fi fara.
In cazul in care nu dispun de material pentru curatare, pot folosii vata?



Da, dar lasă scame la margine.

Se găsește ușor material de microfibră pentru curățare, sau tot felul de șervețele speciale.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Apr 10, 2016 5:22 pm

Daca ma poate lamurii cineva in ceea ce priveste recompunerea pe un wide, respectiv 24mm 1.8G.
Pus punctu pe cel mai apropiat ochi, recompus si am un front focus grosolan.
Problema este ca pe 24mm majoritatea imi ies ratate cu front-focus, mai ratam si pe 50 dar 1/10, nu cred ca eu sunt de vina.

Depth of fieldul se schimba pe wide in functie de pozitia pe lentila?

Am recalibrat aparatul cu AF-TUNE, totul pare in regula unde pun punctul acolo face focus, valoarea setata e +12.

Si un exemplu, focusul a fost pus pe ochiul apropiat, apoi recompus: http://s23.postimg.org/fj0p0fs15/DSC_5317.jpg
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde moaartea » Dum Apr 10, 2016 7:07 pm

in primul rand, cam greseti niste termeni...te corectez ca pe viitor daca citeste cineva sa nu faca si ei confuzie:

Plesoianu Marius scrie:Pus punctu pe cel mai apropiat ochi, recompus si am un front focus grosolan.[...]Si un exemplu, focusul a fost pus pe ochiul apropiat, apoi recompus: http://s23.postimg.org/fj0p0fs15/DSC_5317.jpg


din poza atasata tu ai avea back focus(focalizarea corecta e pe al 2-lea ochi , care e mai in spate de unde zici ca aifocalizat, deci e back focus !!!)


Plesoianu Marius scrie:Depth of fieldul se schimba pe wide in functie de pozitia pe lentila?


dof-ul, (campul de profunzime tradus in romana) se schimba DOAR daca schimbi diafragma sau focalizezi la o distanta mai mare...google dof calculator si o sa aflii singur care e dof-ul pt o anumita focala si diafragma focalizat la o anumita distanta. el NUU se schimba daca recompui cadrul


la ce te referi tu se numeste field curvature in engleza, si se refera la faptul ca planul de focus la toate obiectivele nu este un plan drept ci este de fapt un plan care este curbat care are o anumita raza(de fapt e curbat in ambele axe, e o bucata dintr-o sfera, cu o anumita raza). acea raza este foarte mare la obiectivele tele de ex si din aceasta cauza PARE ca e perfect plan iar in general cu cat obiectivul e mai wide cu atat e mai curbat planul de focus(sau cu cat obiectivul e mai ieftin).


tu in poza prezentata mai ai o greseala...banuiesc ca erai cam la jumate de metru de persoana cand ai facut poza...si daca tu doar ai rotit aparatul ai schimbat distanta intre senzor si locul unde era focalizat, ceea ce a rezultat ca planul de focus sa isi schimbe pozitia, si ceea ce ai focalizat tu sa nu mai fie in focus....e suficient sa fi rotit senzorul cu un cm poate mai putin si planul de focus s-a schimbat si el...

mai e inca ceva ce probabil tu nu sti...care se numeste focus shift, si care afecteaza in general obiectivele cu diafragma larga gen 1.4 sau 1.8 , mai ales la obiectivele wide(sau acolo e mai pronuntat). adica punctul de focus se schimba (in general in spate) cand inchizi diafragma. de ex la f1.8 pe ce ai focalizat e corect focalizat. fara sa schimbi focusul daca faci poza la f2.5 ai sa vezi ca focusul s-a deplasat in spatele la ce ai focalizat tu, iar la unele obiective e atat de pronuntat acest elect incat pe ce ai focalizat tu nu mai e in focus. cand inchizi pe la f4 sa zicem sau mai mult acest lucru nu mai e prea vizibil deoarece campul de profunzime devine mare si subiectul este in interiorul lui, chiar daca planul de focus s-a mutat in spatele la ce ai focalizat tu.

p.s. am presupus ca folosesti d750, daca folosesti ceva mai vechi decat d4s, d750 si d810, atunci mai este o problema cu focalizarea, care nikon a corectat-o la aparatele mai sus mentionate,si probabil la urmatoarele serii?? (la seria d7x00 nu stiu cum se comporta): la aparatele mai vechi daca obiectivul era perfect calibrat sa focalizeze corect in lumina de zi, atunci cand intrai in interior si era lumina galbena, planul de focus nu mai era acelais ca pe timp de zi. asta se intampla la orice diafragma, dar este evident doar la f1.8-1.4, deja la 2.8 dof-ul este suficient de mare la majoritatea obiectivelor pt a acoperii acest defect al senzorului de focalizare de la nikon.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Apr 10, 2016 7:27 pm

moaartea scrie:
dof-ul, (campul de profunzime tradus in romana) se schimba DOAR daca schimbi diafragma sau focalizezi la o distanta mai mare...google dof calculator si o sa aflii singur care e dof-ul pt o anumita focala si diafragma focalizat la o anumita distanta. el NUU se schimba daca recompui cadrul

Nu m-am exprimat elocvemt, ma refer la faptul daca se duce mai in fata sau in spate, nu daca se micsoreaza sau mareste.


tu in poza prezentata mai ai o greseala...banuiesc ca erai cam la jumate de metru de persoana cand ai facut poza...si daca tu doar ai rotit aparatul ai schimbat distanta intre senzor si locul unde era focalizat, ceea ce a rezultat ca planul de focus sa isi schimbe pozitia, si ceea ce ai focalizat tu sa nu mai fie in focus....e suficient sa fi rotit senzorul cu un cm poate mai putin si planul de focus s-a schimbat si el...

Foarte bine punctuat, fix asta am facut dar cum pot lecuii treaba asta?

Vreun articol pe nikonisti unde pot afla mai multe despre focus shift?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron