Acum este Joi Mar 28, 2024 3:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 17, 2012 11:04 am

A aparut pe nikonisti.ro prima parte a unui articol mai mare despre tot ce inseamna obiectivele Nikkor. Veti gasi explicatii pentru diferite notiuni optice, dar si tehnologii Nikon detaliate. Daca aveti comentarii si sugestii, nu ezitati sa le postati.

Articolul poate fi vizualizat aici.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 17, 2012 11:47 am

Tudor_dx scrie:A aparut pe nikonisti.ro prima parte a unui articol mai mare despre tot ce inseamna obiectivele Nikkor. Veti gasi explicatii pentru diferite notiuni optice, dar si tehnologii Nikon detaliate. Daca aveti comentarii si sugestii, nu ezitati sa le postati.

Articolul poate fi vizualizat aici.


Foarte interesant articolul.

„Plaja focala a solutiilor Micro incepe de la 60mm si ajunge pana la 200mm.”

Ar fi poate interesant de mentionat că între timp a apărut si link magazin online.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde c6t9 » Vin Feb 17, 2012 11:54 am

Foarte bună ideea. Nu ar fi bună o secțiune cu articole tehnice, fie aici, fie pe site? Trebuie să conțină link-urile și să fie ușor de identificat pentru începători. Toate articolele la grămadă îngreunează procesul.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde andreilapuste » Vin Feb 17, 2012 12:04 pm

Mi-a placut foarte mult articolul chiar daca unele lucruri imi erau cunoscute.Il astept pe urmatorul :D
andreilapuste
 
Mesaje: 138
Membru din: Vin Sep 23, 2011 10:44 pm
Localitate: GB

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 17, 2012 1:42 pm

@Radu Grozescu

Da, ne-a scapat Micro-ul de 40mm. :) Buna observatie. Am modificat.

@c6t9

Tutorialul cu balans de alb e postat la tehnici de fotografiere, pe acestea le punem la obiective. Fiecare cu categoria lui si fiecare ca anunt important; va aparea tot timpul ca primul thread. Poate atunci cand se fac mai multe, o sa facem categorie separata. :)

@andreilapuste

Da, uneori e bine sa mai recitesti chestii stiute. :) Se aprofundeaza notiunile.

Multumim tuturor pentru comentarii.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Haf » Vin Feb 17, 2012 1:59 pm

In termeni de performanta, obiectivele AF-S focalizeaza automat mai rapid si sunt mult mai silentioase decat cele AF.


Partea cu focalizarea mai rapida este discutabila, sunt obiective cu distanta focala fixa din seria AF-D care focalizeaza cel putin la fel de rapid (daca nu mai rapid in unele cazuri) cand sunt montate pe un aparat cu AF competent (de la D300 sau mai nou D7000 in sus) fata de obiectivele mai noi cu AF-S.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Maniac » Vin Feb 17, 2012 2:02 pm

Interesant articolul si foarte util pentru incepatori :D.

dar

1)
In termeni de performanta, obiectivele AF-S focalizeaza automat mai rapid si sunt mult mai silentioase decat cele AF.

Nu neaparat... in practica exista combinatii de body-uri si AF-D-uri care focalizeaza mai rapid decat AF-S-urile echivalente.

2)
Notiunea de zoom nu prea are ce cauta intr-un articol despre obiective DSLR. Cred ca mai mult va produce confuzie in randul incepatorilor.

3)
Distanta focala normala este definita in cam toata literatura de specialitate ca fiind egala cu diagonala captorului. Cu alte cuvinte, aproximativ 50mm pt FX, 30-35 mm pt APS-C samd...

Totusi, astea sunt, dupa cum zice americanul, "nitpicking".
Din nou, felicitari pentru articol. As fii vrut sa se gaseasca ceva de genul cand m-am apucat de foto.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 17, 2012 2:31 pm

Maniac, ar fi asa. Un obiectiv AF poate fi mai rapid pe un aparat ca D3s decat un AF-S pe un aparat ca D5100. Dar daca ai acelasi aparat, sa zicem D3s, si il incerci cu un AF-S si cu un AF, tot timpul o sa fie AF-S mai rapid. Da-mi un exemplu mai concret te rog.

Parerea mea este ca notiunea de zoom este utila pentru incepatori pentru ca sunt multi care trec de pe compacte/bridge-uri si care stiu de zoom optic si habar nu au de distanta focala. Eu zic ca asa se intelege mai bine legatura dintre focala si zoom optic.

Legat de 50mm, noi ne refeream la definitia clasica, dar da, cand ai factor de crop, 50mm corespunde unui obiectiv de 75mm. Deci din punctul asta de vedere, ai dreptate. :)

Mersi de comentarii. Sa iti zic sincer, si mie mi-ar fi fost util un articol ca asta atunci cand m-a lovit prima oara pasiunea pentru fotografie. :))
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Haf » Vin Feb 17, 2012 2:41 pm

Tudor_dx scrie:Maniac, ar fi asa. Un obiectiv AF poate fi mai rapid pe un aparat ca D3s decat un AF-S pe un aparat ca D5100. Dar daca ai acelasi aparat, sa zicem D3s, si il incerci cu un AF-S si cu un AF, tot timpul o sa fie AF-S mai rapid. Da-mi un exemplu mai concret te rog.

50mm f/1.4 AF-S versus un 50mm AF-D (oricare) 8-)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde cristiansergiu » Vin Feb 17, 2012 6:29 pm

ar fi interesant sa se faca si teste comparative cu diverse obiective.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron