Acum este Vin Apr 19, 2024 8:44 pm

Articole Nikonisti.ro

recomandare...?

Intrebari si raspunsuri despre obiective

recomandare...?

Mesajde flopan » Mar Feb 24, 2009 8:55 pm

sant la cumpararea unui obiectiv...ca amator avansat sa zicem...si cu vointa de a vrea mai mult...
ce imi consiliati..
un 18-200mm VR sau 55-200mm VR

daca se poate si nu cer prea multe vreau detaliat ce face unul si nu celalalt
sau ceva exemple de poze cu cele 2 obiective

cu stima flopan
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm

Re: recomandare...?

Mesajde Dan Pop » Mar Feb 24, 2009 10:37 pm

flopan scrie:sant la cumpararea unui obiectiv...ca amator avansat sa zicem...si cu vointa de a vrea mai mult...
ce imi consiliati..
un 18-200mm VR sau 55-200mm VR

Primul sfat care imi vine in minte este sa te hotarasti tu ce vrei, cele doua obiective fiind extrem de diferite din toate punctele de vedere. Ai nevoie de un superzoom decent construit, cu toate avantajele si dezavantajele inerente unui zoom 11x sau de un zoom teleobiectiv entry level cu performante bunicele, avind in vedere lipsa lui de pretentii?

18-200 VR este un obiectiv de clasa medie, cu montura de metal prevazuta cu garnitura de etansare, 2 nivele de VR, un inel decent de focalizare manuala si posibilitatea de a interveni manual peste focalizarea automata. Toate superzoom-urile sint o colectie de compromisuri pe partea optica, si 18-200 VR nu este o exceptie. Extrema flexibilitate oferita de cei 11x se plateste, in special, prin distorsiuni geometrice uneori greu de mascat prin artificii de cadrare. Daca-i intelegi punctele slabe si le eviti, poti obtine rezultate bune cu el.

55-200 VR este un obiectiv entry level, dotat cu motor de focalizare rapida si stabilizare optica in cea mai simpla forma, la care s-au aplicat toate masurile de reducere a costurilor: montura e de plastic, inelul de focalizare manuala e mai mult simbolic si nu poti focaliza manual decit dezactivind focalizarea automata. Oricum, focalizarea manuala e ingreunata si de cursa scurta a inelului de focalizare. Optica este cit se poate de decenta si nu i se poate reprosa mare lucru, avind in vedere pretul obiectivului. Daca ai deja obiectivul de kit 18-55, 55-200 VR il completeaza in mod armonios (in timp ce 18-200 VR le inlocuieste pe amindoua, cu oarece sacrificii pe partea optica).

Eu as alege 18-200 VR fara sa stau pe ginduri, din cauza flexibilitatii deosebite oferite de acest obiectiv, dar asta nu inseamna ca asta e singura alegere corecta.

flopan scrie:daca se poate si nu cer prea multe vreau detaliat ce face unul si nu celalalt
sau ceva exemple de poze cu cele 2 obiective

Gasesti si una si alta la http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare...?

Mesajde flopan » Mar Feb 24, 2009 11:52 pm

multumesc mult pentru informatiile de rigoare si pentru timpul dedicat mie
am cam inteles in mare ce si cum...dar mai am inca mult de invatat..
sper ca langa niste profesionisti ca tine de ex sa pot invata..
numai bine ...
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori