Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 18, 2009 9:47 am

MeinLied scrie:o intrebare in legatura cu acest obiectiv: scoate fotografii de arhitectura? adik cuprinde distante focale mari? detalii, cladiri, sau un ansamblu de cladiri? sau e mai potrivit pentru portrete? daca acesta ar fi mai potrivit pentru portrete... atunci pe care l-ati recomanda pentru fotografii de arhitectura? multumesc anticipat

Pentru detalii, un teleobiectiv (zoom sau fix) este solutia optima. Pentru cladiri intregi, in special daca trebuie fotografiate de aproape, este necesar un obiectiv PC (perspective control) pentru a corecta, pe cit posibil, efectele de perspectiva (cladirile mai inalte se subtiaza spre virf, daca sint fotografiate de aproape si de la baza).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR

Mesajde Marius-Marian » Mie Iul 08, 2009 12:16 pm

soulwise scrie:Buna seara .

Sunt un posesor de Nikon D40 ( dupa cum puteti vedea si in semnatura ) si acum ca mi-am regenerat bugetul ( de amator ) as vrea sa achizitionez un obiectiv precum cel descris in titlu , si anume Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR .
Mentionez ca sunt catre sfarsitul perioadei de documentare iar achizitia atarna in balanta . Deocamdata nu m-am hotarat dar pe zi ce trece aud tot mai multe vorbe de lauda despre el .
Se zice ca este "sharp" , se zice ca este un obiectiv bun la toate , ca are stabilizare de imagine si ca pentru amatori este noua "alegere ideala" .
Mie personal aceste vorbe imi put a reclama sau a lipsa de cunostinte din partea celor care au scris unele opinii pe site-ul unui anume retailer online de aparatura foto .
Ma indrept cu toata speranta si deschiderea catre domniile voastre ( fotografi pro ) si va pun urmatoarele intrebari :

1. Ati avut ocazia sa va "jucati" cu obiectivul mentionat mai sus ??
2. Are distorsiuni sa zicem de nesuportat la capete ?
3. Ce nota ati acorda obiectivului dintr-un maxim de 10 puncte si daca credeti ca merita cei 1000 de lei ( pretul de acum ) ?
4. Este oare alegerea cea mai buna pentru mine ( avand in vedere ca tare mult vreau sa scap de obiectivul de kit si sa il inlocuiesc cu o "sticla" mai buna si eventual mai rapida ) ?
5 . Astept eventuale sugestii sau alternative din partea dvs .

Cu respect
M.



Salutare,referitor la intreberea dvs am reusit sa probez obiectivul in cauza luni,06 iunie..
In fapt,cu ajutorul celor de la f64,am reusit sa "ma joc" cu cateva obiective printre care si VR AF-S 18-105 mm.Parerea a fost inca dupa primele 3 cadre "trase".A fost ultra rapid la focus,silentios(fata de tamron 70-300 mm).VR-ul isi face treaba cu prisosinta,mai ales la capat de "linie".Analizand pozele acasa,am constatat k este de acelasi nivel cu VR 55-200 mm. In concluzie sticla e calitativa,nu degeaba vine montata pe D90,dar personal as opta pt 55-200 mm de la Nikkor.

..Zi buna!
Zeiss Flektogon35 f2.8,Zeiss Biometar 80 f2.8,Tessar50 f2.8,Zeiss Flektogon50 f4,Industar50 f3.5,Helios58 f2,Prakticar28-70 f3.5-4.5,Prakticar50f2.4,Tamron17-50VC,Nikkor50f1.8D,Nikkor50f1.8G,Nikkor70-300VR,Nikkor24-70f2.8G


http://merinikon.blogspot.com/
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR

Mesajde Marius-Marian » Mie Iul 08, 2009 7:44 pm

soulwise scrie:Buna seara .

Sunt un posesor de Nikon D40 ( dupa cum puteti vedea si in semnatura ) si acum ca mi-am regenerat bugetul ( de amator ) as vrea sa achizitionez un obiectiv precum cel descris in titlu , si anume Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR .
Mentionez ca sunt catre sfarsitul perioadei de documentare iar achizitia atarna in balanta . Deocamdata nu m-am hotarat dar pe zi ce trece aud tot mai multe vorbe de lauda despre el .
Se zice ca este "sharp" , se zice ca este un obiectiv bun la toate , ca are stabilizare de imagine si ca pentru amatori este noua "alegere ideala" .
Mie personal aceste vorbe imi put a reclama sau a lipsa de cunostinte din partea celor care au scris unele opinii pe site-ul unui anume retailer online de aparatura foto .
Ma indrept cu toata speranta si deschiderea catre domniile voastre ( fotografi pro ) si va pun urmatoarele intrebari :

1. Ati avut ocazia sa va "jucati" cu obiectivul mentionat mai sus ??
2. Are distorsiuni sa zicem de nesuportat la capete ?
3. Ce nota ati acorda obiectivului dintr-un maxim de 10 puncte si daca credeti ca merita cei 1000 de lei ( pretul de acum ) ?
4. Este oare alegerea cea mai buna pentru mine ( avand in vedere ca tare mult vreau sa scap de obiectivul de kit si sa il inlocuiesc cu o "sticla" mai buna si eventual mai rapida ) ?
5 . Astept eventuale sugestii sau alternative din partea dvs .

Cu respect
M.



Salutare,referitor la intreberea dvs am reusit sa probez obiectivul in cauza luni,06 iunie..
In fapt,cu ajutorul celor de la f64,am reusit sa "ma joc" cu cateva obiective printre care si VR AF-S 18-105 mm.Parerea a fost inca dupa primele 3 cadre "trase".A fost ultra rapid la focus,silentios(fata de tamron 70-300 mm).VR-ul isi face treaba cu prisosinta,mai ales la capat de "linie".Analizand pozele acasa,am constatat k este de acelasi nivel cu VR 55-200 mm. In concluzie sticla e calitativa,nu degeaba vine montata pe D90,dar personal as opta pt 55-200 mm de la Nikkor.

..Zi buna!
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR

Mesajde soulwise » Mie Iul 08, 2009 10:19 pm

Multumesc de raspuns .
Am ajuns la aceleasi concluzii ca si dumneavoastra intre timp . Are intr-adevar o calitate suficient de buna pentru a multumi un incepator ca mine . Pacat de montura fabricata din materiale plastice dar pana la urma la pretul cu care se vinde banuiesc ca trebuie sa fim multumiti si asa .

O seara excelenta va doresc . :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron