Acum este Vin Apr 26, 2024 6:23 pm

Articole Nikonisti.ro

obiective fara AF la Nikon D5000

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde soulwise » Mar Iul 28, 2009 3:23 pm

Am trecut si eu prin asta iar la momentul acesta dl Grozescu mi-a dat un sfat . Cat mai putine obiective si strict potrivite pentru ceea ce faci , altfel dai bani de pomana si de abea cari desaga devenita astfel tot mai grea .
Eu posed numai ce am in semnatura si cu astea fac foto de produs , peisaje , portret si altele cu rezultate decente . Recunosc , imi mai trebuie un prime de 50 mm pentru foto de produs , inca un blitz tot pentru asa ceva si un trepied mai de doamne-ajuta insa pot si fara ce sa-i fac .
O sa va treaca la un moment dat si o sa chibzuiti mult mai bine achizitiile domnii mei mai ales ca fotografia nu este un hobby tocmai ieftin .

Salutare si lumina buna ! :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde sorin.chiru » Mar Iul 28, 2009 3:51 pm

trebuie sa ma fac de ras (am reusit sa va arat ca sunt incepator, asa ca nu ma mai jenez :D) si sa intreb: ce inseamna fotografie de produs? ca de portret imi dau si eu seama..
rog pe toata lumea sa nu se supere pe ignoranta majora de care dau dovada...
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Iul 28, 2009 4:00 pm

sorin.chiru scrie:ce inseamna fotografie de produs? ca de portret imi dau si eu seama..


Este un portret care i se face unui produs :-)

Deci cam toate fotografiile pe care le vezi in brosuri, cataloage, Internet, etc. cu obiecte, in general in vederea promovarii si vanzarii.

Mai putin fotografia de reclama cu produse, care e putin mai pretentioasa, cam diferenta dintre o poza de buletin si un portret adevarat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde soulwise » Mar Iul 28, 2009 5:00 pm

sorin.chiru scrie:trebuie sa ma fac de ras (am reusit sa va arat ca sunt incepator, asa ca nu ma mai jenez :D) si sa intreb: ce inseamna fotografie de produs? ca de portret imi dau si eu seama..
rog pe toata lumea sa nu se supere pe ignoranta majora de care dau dovada...



Stati linistit . eu cred ca sunt cel mai mare greenhorn posibil pentru ca m-am apucat de fotografie direct cu un D-slr si asta acum 7 luni fara sa fi tras inainte nici un cadru .
Important este sa invatam si sa mergem mai departe , nu rade nimeni pentru ca sunt chestii prin care trecem toti mai devreme sau mai tarziu . Consolati-va cu gandul ca noi amatorii putem fotografie ce dorim pe cand profesionistii rareori au ocazia .

Cu stima si respect domnilor .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori