Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:04 am

Articole Nikonisti.ro

obiective fara AF la Nikon D5000

Intrebari si raspunsuri despre obiective

obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde sorin.chiru » Vin Iul 10, 2009 2:46 pm

Buna ziua tuturor,

Sunt incepator in ale fotografiei si am achizitionat in urma cu 2 luni un Nikon D5000 cu 18-55 VR. La scurt timp mi-am pus intrebarea care ar trebui sa fie urmatorul obiectiv pe care sa il cumpar. Am ajuns interesat de Nikon AF 50 mm 1.8 D, intrucat am vazut aici nenumarate pareri pozitive si laude la adresa lui, in mod special legate de capacitatea de fotografiere la calitate buna in lumina slaba si calificarea pentru portete (am copil mic si ador sa ii fac close-up-uri). Mare mi-a fost dezamagirea sa descopar ca acest obiectiv nu are autofocus pe aparatul meu :( . Atat de mare dezamagirea incat am ajuns sa regret ca nu mi-am luat D90 in loc de D5000 (am stat 2 saptamani sa rumeg review-urile comparative si acum imi pare rau ca nu am mai stat inca 2... :cry: ). In fine, intrucat sunt "foarte incepator", va rog sa imi spuneti parerea voastra despre cum ar functiona totusi acest obiectiv fara autofocus pe D5000-ul meu. Ar fi fotografiile chiar atat de mult mai slabe pentru ca voi focusa manual? Este usor sa focusezi manual? Exista avantaje ale focusarii manuale? Disperat fiind sa "acopar" cumva greseala de a nu ma fi informat corect inainte de achizitie, m-am uitat si la Nikon AF-S 35 mm f/1.8D, care are autofocus pe D5000-ul meu, insa, daca nu ma insel, nu este la fel de recomandat pentru portrete ca si AF 50 mm, ci mai mult pentru viteza si sharpness.

Multumesc anticipat pentru ajutor.
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde equinoxe » Vin Iul 10, 2009 2:56 pm

Pai.... la faza cu pot sa focalizez (nu focusez) manual, ar trebui sa-ti raspunzi singur. Invarti de inelul de focalizare, pana ai sa vezi in coltul din stanga jos al ocularului, un cerc verde. Acel cerc verde se numeste "confirmarea de focus". Daca cercul apare in ocular, inseamna ca focalizarea a fost facuta!

Avantajele focalizarii manuale, sunt destul de importante. Unul ar fi ca poti focaliza mai de aproape fata de specificatiile producatorului. Pentru celelalte am sa las colegii mult mai experimentati ca mine sa-ti explice, eu dand acest exemplu din propria experienta.

In ceea ce priveste comparatia cu 35mm f/1.8. Obiectivele, sunt, ca si viteza, incomparabile. Si asta pentru ca 50-ul NU are motor AF-S, iar 35-ul da. Deci, chiar si pe o camera cu motor de focus, cel cu motoras AF-S este mult mai rapid (din nou vb din experienta, avand si eu un 50mm ca al tau, dar am si testat 35-ul). In ceea ce priveste sharpness-ul, sunt aproximativ identice, poate cel de 50 sa fie o idee MAI sharp decat 35-ul.

La partea cu portretele - si aici vobim de camere DX (adica toate Nikon-urile, mai putin D700, D3 si D3x - astea fiind full frame)- 50-ul este recomandat (in cazul DX-ului) pentru ca are o focala echivalenta cu 75mm pe full frame. Asta inseamna usor spre partea tele, ceea ce este avantajos pentru portrete pentru ca poti obtine (in compania unei diafragme corespunzatoare) acel efect de fundal blur-at!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde Dinu Lazar » Vin Iul 10, 2009 3:34 pm

Ideal este sa nu cumparam nimic in necunostinta de cauza.
La fel de ideal este sa citim manualul aparatului si sa-l cunoastem ( pe aparat)
Activati-va functia "rangefinder" si veti vedea in vizor ledurile care va arata in ce parte sa rotiti ca sa puneti claritatea si momentul cind imaginea e clara. Simplu si eficient.
Oricum, utilizarea unui obiectiv fara motor incorporat pe D5000 e un chin. In loc sa fiti atent la imagine va uitati la ledurile alea.
Incercati sa dati obiectivul si daca va place focala de 50 luati un 50/1,4 G. Mie mi se pare mult prea scurta focala insa ca sa fotografiati copii confortabil...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde VALER » Vin Iul 10, 2009 7:00 pm

Sfatul meu este sa nu-l vinzi ( AF 50mm f/1,8). Ai sa vezi ca nu-ti va da nimeni mai mult de 300 RON. Ce te sfatuiesc. Ia un Nikkor AFS 18-70mm f/3,5-4,5 G IF ED
http://www.nikonisti.ro/promotii.php?promo=01
Obiectivul este acum la promotie si cu 700 RON ai un obiectiv de portret, peisaj, arhitectura cu motor AF compatibil cu gama D40, D40x, D60, D5000.
http://www.f64studio.ro/det.php?id=416&pid=3774
Concluzia este ca va trebui sa-ti achizitionezi numai obiective AFS.
Nici Nikkor 35mm f/1.8 AF-S DX nu e o alegere rea, dar avand in vedere ca esti incepator eu as zice sa mergi pe ce ti-am recomandat eu. Sau daca ai bani ia-le pe amandoua. Merita. ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde Haf » Vin Iul 10, 2009 8:21 pm

VALER, ce sa faca totusi cu un 18-70mm? Nu prea va simti nicio diferenta ca are deja 18-55mm VR, castiga 15mm in plus, o calitate a imaginii incremental mai buna dar pierde VR. E de inteles sfatul tau, ma uit in semnatura ta si vad ca ai nu mai putin de 4 obiective care se suprapun pe o placa focala considerabila :roll:

@sorin.chiru: focusul manual nu a omorat pe nimeni si multi zeci de ani numai asta s-a folosit, numai ca iti va fi destul de greu sa faci focus manual cu un obiectiv AF pe D5000. De ce zic asta? Obiectivele cu AF au in general cursa mai scurta decat cele gandite sa fie manual, asa ca iti trebuie o precizie mult mai mare la un AF. Pe urma mai este problema vizorului la D5000, care este cam micut si mai untunecat ca la alte DSLR-uri din game superioare.

Trebuie sa alegi ce crezi ca ti se potriveste tie cel mai bine ca focala si usurinta in utilizare. E bun si 35mm pentru portrete, numai ca daca te apropii prea mult de subiect sa incadrezi umeri sau cap risti sa produci distorsiuni care nu sunt de dorit in cele mai multe cazuri (exagerari ale trasaturilor fetei).
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde VALER » Vin Iul 10, 2009 10:15 pm

Haf scrie:VALER, ce sa faca totusi cu un 18-70mm? Nu prea va simti nicio diferenta ca are deja 18-55mm VR, castiga 15mm in plus, o calitate a imaginii incremental mai buna dar pierde VR. E de inteles sfatul tau, ma uit in semnatura ta si vad ca ai nu mai putin de 4 obiective care se suprapun pe o placa focala considerabila :roll:

Iata ce ar putea face cu el:
http://www.radugrozescu.com/q-foto/_apa ... 18-70.html
Iata ce scrie d-l Grozescu la concluzii " Obiectivul Nikon 18-70 este extrem de versatil si ofera o foarte buna calitate optica pentru majoritatea subiectelor curente. De fapt, cand doresc sa iau minimum de echipament, Nikon 18-70 si Nikon 80-200/2.8 formeaza o trusa cu care pot aborda cele mai multe lucrari. Mai mult, daca ar trebui sa plec undeva cu un singur obiectiv fara sa stiu ce subiecte trebuie fotografiate, acesta ar fi un Nikon 18-70".
Constructia lui 18-70mm este solida, cu montura metalica si nu plastic, bine inchegat cu unghi de cuprindere 22°50'-76°, cu diafragma cea mai luminoasa la capatul wide de 3,5 si 4,5 la capatul tele.
Uite aici si un review comparativ foarte util:
http://www.cameralabs.com/reviews/Nikko ... age6.shtml
Acum are un pret fantastic, fiind promotie pana la sfarsitul lunii si cred ca orice Nikonist incepator si nu numai e bine sa-l aiba.
Nu cred ca putem sa comparam 18-55mm VR chiar daca se suprapune pe toata plaja cu 18-70.
Revenind: eu intaresc afirmatia ca e bine sa pastreze 50mm f /1,8 chiar daca nu beneficiaza de motor de autofocus pt. ca poate face fotografii folosind functia rangefinder sau poate ca peste 1-2 ani va trece la un body cu motor de focalizare incorporat.
Cat despre VR pe plaja 18-55 se poate folosi cu succes si 18-55mm f/3.5-5.6G ED II AF-S DX.
Despre cele 4 (3) obiective din dotarea personala care acopera plaja mai sus mentionata pot spune ca vreau sa "marit" D60 cu 18-55 VR din motive printre care si cele mai sus enumerate. ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iul 11, 2009 4:33 pm

Ce te sfatuiesc. Ia un Nikkor AFS 18-70mm f/3,5-4,5 G IF ED


La rece vorbind, daca omu` are un 18-55, deja, care e invandabil, un 18-70 ar fi o chestie destul de greu de crezut ca ar fi o solutie pozitiva. Chiar daca e un obiectiv bun, sunt sanse imense ca din cauza VR el sa faca MULT mai multe poze bune cu ce are decit cu un obiectiv fara VR.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde sorin.chiru » Lun Iul 27, 2009 3:59 pm

Multumesc celor care s-au straduit sa imi ofere un raspuns. Cred ca imi voi cumpara AFS 35 mm f/1.8 in loc de AF 50 mm f/1.8. Motive:
- AF-S 35 mm face autofocus pe D5000-ul meu, iar AF 50 mm nu;
- AF-S 35 mm cu factor de crop 1.5 imi asigura de fapt echivalentul unei focale de 52.5 mm (pe film sau FX), ori eu am auzit chiar si pe acest forum multe pareri cum ca undeva intre 50 si 55 este focala ideala pentru portrete. In schimb, cumparand AF 50 mm f/1.8 as avea echivalentul unei focale de 75 mm.
- chiar si cand voi trece la un aparat mai bun decat D5000, unul cu autofocus in body, AFS 35 mm tot mai buna decat AF 50 mm ramane, intrucat este mai rapida

Va rog ajutati-ma spunandu-mi daca rationamentul meu de mai sus este gresit.
Multumesc anticipat.
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde aind » Lun Iul 27, 2009 4:24 pm

salut, nu știu cum să încep cât mai ușor să nu supăr nici fotografii cu experiență și nici începătorii ca mine.. poate cronologic și concluziile le tragi singur.. D60-ul e primul meu dslr, am avut mai multe P&S înainte așa că nu sunt străin de "pozat".

1. acum câteva săptămâni m-am jucat pe D90-ul (cu motor de AF) al unui prieten ce tocmai își luase 50mm F/1.8D , am tras de butonașul de pe aparat pentru focus manual și am încercat câteva cadre indoor, pe câțiva colegi.
inelul de focus mi s-a părut excelent, am făcut focus manual ușor și rapid !

2. conștient că "nu merită" să plătesc pentru un obiectiv fără motor intern pentru aparatul meu am cumpărat acum câteva zile 35mm AF-S F/1.8 la promoția de luna asta de 698 ron parcă..
obiectivul mi se pare excelent construit, focalizează fără probleme outdoor si foarte rar mi-a dat rateuri indoor, fără flash, cu lumină foarte slabă.
de câteva zile bune nu mai simt nevoia de alt obiectiv oriunde mă duc și mai am două , le vezi în semnătură..

3. acum.. gândindu-mă la scurta experiență cu acel 50mm fără motor intern, la căt de ușor am focalizat manual cu el, la diferența de preț.. mi-aș fi dorit să iau întai 50mm și abia apoi acest 35mm...asta e parerea mea acum și ceea ce simt față de aceste două minunate obiective pentru nikon.

succes!
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: obiective fara AF la Nikon D5000

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 27, 2009 4:29 pm

sorin.chiru scrie:- AF-S 35 mm cu factor de crop 1.5 imi asigura de fapt echivalentul unei focale de 52.5 mm (pe film sau FX), ori eu am auzit chiar si pe acest forum multe pareri cum ca undeva intre 50 si 55 este focala ideala pentru portrete. In schimb, cumparand AF 50 mm f/1.8 as avea echivalentul unei focale de 75 mm.

Daca te intereseaza portrete, 50/1.8 montat pe un aparat DX este la limita inferioara a focalelor pentru portrete.
sorin.chiru scrie:- chiar si cand voi trece la un aparat mai bun decat D5000, unul cu autofocus in body, AFS 35 mm tot mai buna decat AF 50 mm ramane, intrucat este mai rapida

Depinde de aparat. Pe D300, 50/1.8 focalizeaza mai rapid decit 35/1.8. Dar la genul asta de obiective, viteza de focalizare nu e critica.

Ca obiectiv luminos de uz general, AF-S 35/1.8 este alegerea corecta pentru D5000. Pentru portret, 50/1.8 este mai adecvat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori