Acum este Joi Mar 28, 2024 6:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat alegere obiectiv tele

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Sfat alegere obiectiv tele

Mesajde xmmd » Mar Mar 03, 2009 11:49 am

Salut,

De curand am facut si eu minunatul pas in lumea DSLR-urilor , si am inceput cu un Nikon D40 cu ob de kit 18-55
Ca "stil"/gen de poze 98% fac poze in natura (munte,mare,etc) + macro . Nu prea ma bag la nunti, botezuri, portrete ..etc
Astfel ma gandeam sa achizitionez un ob super-tele . Dupa mai multe cautari pe net , sfaturi si review-uri .. am ramas sa ma hotarasc intre :
Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR
Tamron AF-S 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro
Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR

Doresc sa stiu :
-daca se merita diferenta de bani intre 55-200 si 70-300 de la nikon ,
-daca cei 100mm fac aceasta diferenta ;
-daca cei 100 de mm fac diferenta practica pe teren
-daca nikon 300 vr poate fii folosit la maxim (300) fara trepied in conditii normale de lumina si de ce nu si chiar mai slabe .
-daca Tamrom-ul 70-300 ar fii indicat pentru ce doresc eu sa fotografiez (cu precizarea ca nu ma astept sa-l folosesc noaptea, pe ceata, sau semi-intuneric) avand in vedere ca nu VR . Am vazut multe poze frumoase cu tamrom 300 dar toate erau in conditii de lumina foarte bune .

Bugetul imi permite momentan sa iau si nikon 70-300 dar doresc ca orice om sa fiu sigur ca nu am dat niste bani putin aiurea , cand poate si 55-200 imi era (in acest moment) destul , si cu restul de bani sa cumpar un ob. fix mai luminos sau niste filtre . La fel si cu tamrom300 , cu diferenta de bani .

Consider ca avand 18-55 din kit si cu un tele bunicel .. pot sa fac pozele dorite (in conditile de mai sus) .
Cat despre macro , am intales ca pot sa folosesc ob de kit pus invers cu un inel macro

Multumesc frumos .
xmmd
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:25 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere obiectiv tele

Mesajde sorinls » Mar Mar 03, 2009 12:11 pm

nu iti recomand fara stabilizare pt 2-300mm. in cazul tau varianta optima ar fi 55-200. vr1 ar compensa maxim 3 f-stopuri, vr2 maxim 4. nu poti sa montezi invers obiective G pt ca nu poti sa modifici diafragma. iti trebuie un 50mm 1.8 spre exemplu.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere obiectiv tele

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 03, 2009 1:26 pm

xmmd scrie:Astfel ma gandeam sa achizitionez un ob super-tele . Dupa mai multe cautari pe net , sfaturi si review-uri .. am ramas sa ma hotarasc intre :
Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR
Tamron AF-S 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro
Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR

Doresc sa stiu :
-daca se merita diferenta de bani intre 55-200 si 70-300 de la nikon ,

Da.
xmmd scrie:-daca cei 100mm fac aceasta diferenta ;

Nu numai. 55-200VR este un obiectiv entry level, in timp ce 70-300VR este un obiectiv de nivel mediu, de o constructie mult mai buna decit primul, cu doua trepte de VR si posibilitatea de interventie manuala peste focalizarea automata.
xmmd scrie:-daca cei 100 de mm fac diferenta practica pe teren

Cind e vorba de fotografia de natura, teleobiectivul nu e niciodata suficient de lung ;)
xmmd scrie:-daca nikon 300 vr poate fii folosit la maxim (300) fara trepied in conditii normale de lumina si de ce nu si chiar mai slabe .

Pai tocmai de asta i-a fost adaugata stabilizarea optica. Evident, trebuie sa setezi si parametrii de la Auto ISO astfel incit timpul de expunere sa nu creasca peste 1/100 sec.
xmmd scrie:-daca Tamrom-ul 70-300 ar fii indicat pentru ce doresc eu sa fotografiez

Daca bugetul iti permite un Nikon 70-300 VR (fie si cu sacrificii), Tamron-ul nu are ce cauta in ecuatie.
xmmd scrie:Bugetul imi permite momentan sa iau si nikon 70-300 dar doresc ca orice om sa fiu sigur ca nu am dat niste bani putin aiurea ,

Banii dati pe 70-300 VR nu sint dati aiurea. Este un obiectiv pe care vei continua sa-l folosesti cu aceeasi placere si atunci cind nu vei mai fi incepator, lucru care nu se prea poate spune si despre celelalte doua, chiar daca, pe moment, ti-ai putea face treaba si cu ele...
xmmd scrie:Cat despre macro , am intales ca pot sa folosesc ob de kit pus invers cu un inel macro

Ti-a scapat un mic detaliu:
- obiectivele tip "G", adica cele care nu sunt prevazute cu inel de diafragma nu vor putea fi utilizate cu acest inel inversor, deoarce diafragma va fi in permanenta inchisa la valoarea maxima

Obiectivul tau de kit este de tip G, asa ca nu-l vei putea folosi. Cel mai ieftin obiectiv utilizabil in acest fel este 50 mm f/1.8. E bine sa ai in vedere si faptul ca totul trebuie facut manual (focalizare si expunere) atunci cind lucrezi cu obiective montate invers.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere obiectiv tele

Mesajde xmmd » Mie Mar 04, 2009 9:06 am

Multumesc frumos de raspuns si sfaturi .

Ramane sa cumpar 70-300vr (cu sacrificiile de rigoare :lol: )

Multumesc Frumos
xmmd
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:25 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori