Acum este Mie Apr 24, 2024 8:27 pm

Articole Nikonisti.ro

filtre

Intrebari si raspunsuri despre obiective

filtre

Mesajde gabriel_baragan » Mie Mar 04, 2009 3:04 pm

Salutare.
Vreau si eu sa imi cumpar cateva filtre necesare, si anume un Filru UV, un Filtru de Polarizare Circulara si un gradual Gri (optional)

Recomandati-mi si mie firme de filtre si cateva caracteristici care trebuie sa le aiba filtrul.
Mentionez ca am un Nikon D90 cu 18-105 (filet de 67)

Multumesc
Ultima oară modificat de gabriel_baragan pe Joi Mar 05, 2009 10:40 am, modificat 1 dată în total.
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: filtre

Mesajde sorinls » Mie Mar 04, 2009 3:27 pm

daca vrei sa fie bun cauta sa fie coated sau multi-coated. cu cit e mai tratat cu atit mai scump.
eu sunt dintre cei care considera UV inutile asa ca pt filtre gradient iti recomand cele patrate ca sa le poti misca si sus-jos. gradientii pe filet mi se pare ca te limiteaza extrem de mult.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde Dan Pop » Mie Mar 04, 2009 4:14 pm

gabriel_baragan scrie: Vreau si eu sa imi cumpar cateva filtre necesare, si anume un Filru UV, un Filtru de Polarizare Circulara si un gradual Gri (optional)

Recomandati-mi si mie firme de filtre si cateva caracteristici care trebuie sa le aiba filtrul.

Lucrurile sint destul de complicate si alegerea e influentata de mai multi factori. In principiu, te orientezi catre cel mai scump filtru cu tratament multistrat (multicoated) care se incadreaza in fondurile alocate.

Filtru UV: daca vrei sa-l folosesti doar acolo unde e cazul, adica la mare sau la altitudini peste 2000 metri, ceva gen link magazin online ar fi de ajuns. Daca vrei sa-l tii tot timpul pe obiectiv, pe post de protectie, ia-ti cel mai scump filtru UV Hoya pe care ti-l permite bugetul. E bine sa tii cont ca un filtru UV nu are nici un efect vizibil la altitudini normale, in schimb, orice bucata de sticla in plus, oricit de bine tratata, va introduce niste reflexii parazite.

Filtru polarizare circulara: daca nu vrei sa-l utilizezi la limita inferioara a domeniului de focale, unde pot apare probleme de vignetting, poti merge pe solutia low cost link magazin online. Pentru focale mici, ai nevoie de un filtru slim, gen link magazin online. Daca vrei ceva mai de calitate, preturile efectiv explodeaza, urmatorul filtru din aceasta gama disponibil la F64 fiind peste 240 RON.

Pentru filtre de efect, solutia cea mai populara este unul din sistemele Cokin.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mar 04, 2009 4:17 pm

gabriel_baragan scrie:Salutare.
Vreau si eu sa imi cumpar cateva filtre necesare, si anume un Filru UV, un Filtru de Polarizare Circulara


Pentru protectie recomand Protector, nu UV. Pentru protector si polarizare recomand gama Hoya HD. Stiu ca sunt scumpe, dar sunt mult mai ingrijit lucrate. Filtrul de polarizare din gama HD e vizibil mai "transparent" decat cele obisnuite, inclusiv cele din gama Hoya HMC.

http://www.f64studio.ro/search_result.p ... %20hd%2062
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde gabriel_baragan » Mie Mar 04, 2009 10:29 pm

Multumesc pentru raspunsuri.
Din pacate nu dispun de un buget prea mare... daca aveam, clar ma indreptam spre ce e mai scump :)
Am citit despre filtrele C-PL ca satureaza putin si ajuta foarte mult la fotografii cer-pamant ca sa nu mai expui de doua ori. Mai mult pentru asta ma intereseaza filtru. Cel UV ar fi mai mult pentru protectie, din cate am citit eu e mai recomandat pt ca nu influenteaza imaginea (cum ati spus si voi-la altitudini normale), cel C-PL influentand mai des imaginea si mai ales ca trebuie sa tii cont de orientarea lui :)

Am gasit pe situ de unde mi-am luat D90 ul un set de filtre destul de ieftine (chiar prea ieftine in comparatie cu Hoya sau altceva) dar nu stiu prea multe despre ele. Problema este ca nu stiu daca sunt multicoating.... Astept parerile voastre.

link magazin online
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: filtre

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mar 04, 2009 10:39 pm

gabriel_baragan scrie:Am citit despre filtrele C-PL ca satureaza putin si ajuta foarte mult la fotografii cer-pamant ca sa nu mai expui de doua ori. Mai mult pentru asta ma intereseaza filtru.


Cred ca ar fi bine sa te mai documentezi, eventual sa imprumuti un filtru de polarizare ca sa vezi ce poate face si ce nu, in ideea de a nu avea false asteptari. Daca ai drum pe la F64, roaga-i sa-ti imprumute unul sa iesi pe scari sa faci vreo doua cadre si te lamuresti. Din cate stiu eu, ce spui tu mai sus nu prea merge cu polarizarea.

gabriel_baragan scrie:Am gasit pe situ de unde mi-am luat D90 ul un set de filtre destul de ieftine (chiar prea ieftine in comparatie cu Hoya sau altceva) dar nu stiu prea multe despre ele. Problema este ca nu stiu daca sunt multicoating.... Astept parerile voastre.

link magazin online


Mai bine ia un singur filtru bun, decat trei Fomei :-)

Apropos, cred ca ar fi mai bine sa-ti iei filtre de 67mm, nu de 62 pentru obiectivul tau 18-105, mai ales daca vei comanda pe Internet.
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Mie Mar 04, 2009 11:26 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde gabriel_baragan » Mie Mar 04, 2009 11:20 pm

Acum am vazut ca e pe 67...nu stiu dc insistam cu 62 :lol:
IMI CER SCUZE!
La asta m-am gandit si eu (mai bine unu bun decat 3 nebune :lol: )...dar stiti cum e cu banii astia :twisted:
Chestia cu saturarea culorilor este in descrierea tuturor C-PL urilor si va citez din f64: "Mai are ca efect intensificarea contrastului general al imaginii si saturarea culorilor." 8-)

Va multuesc pentru raspunsuri. Si le apreciez foarte mult si promtitudinea.
As mai avea intrebari legate de un obiectiv Nikkor 50/1.8
Vreau sa achizitionez unul la second hand. pretul este de 350 de ron (mai are garantie si el spune ca are doar 100 de cadre :lol: )
Intrebare este : la ce defectiuni sa ma astept sau pentru ce sa il testez daca il achizitionez?

cu respect!
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: filtre

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 05, 2009 12:49 am

Radu_Grozescu scrie:Mai bine ia un singur filtru bun, decat trei Fomei :-)

Necazul e ca un singur filtru bun costa cam cit sase Fomei :-)
Pe de alta parte, decit sa investesti o groaza de bani intr-un filtru bun, doar ca sa descoperi ca nu prea ai ce face cu el, mai bine iei setul Fomei, vezi cu ce se maninca fiecare filtru si, daca chiar te pasioneaza vreunul din ele, le vinzi, mai pui ceva bani si iti iei un filtru care sa fie si bun si util. Altfel, le vinzi si ... atit.

Dupa parerea mea, filtrele ar trebui sa se afle la coada listei de prioritati pentru un incepator, dupa flash, kit-ul de curatat, trepied, eventuale obiective suplimentare, geanta/rucsac foto.

Filtrul de polarizare ar fi mult mai practic daca l-ai putea tine permanent pe obiectiv, sa fie gata de utilizare la nevoie, dar, la cita lumina absoarbe, nu-ti prea da mina sa faci asa ceva...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 05, 2009 1:01 am

gabriel_baragan scrie:As mai avea intrebari legate de un obiectiv Nikkor 50/1.8
Vreau sa achizitionez unul la second hand. pretul este de 350 de ron (mai are garantie si el spune ca are doar 100 de cadre :lol: )
Intrebare este : la ce defectiuni sa ma astept sau pentru ce sa il testez daca il achizitionez?

La pretul asta nu merita luat decit daca arata ca unul nou-nout, cu lentilele expuse la vedere perfect curate si fara urme de praf in interior. Verifica precizia focalizarii automate si faptul ca zone ale imaginii simetric situate fata de centru sint la fel de clare (e.g. colturile imaginii, latura dreapta fata de latura stinga, latura de sus fata de latura de jos).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde gabriel_baragan » Joi Mar 05, 2009 10:31 am

asta vreau si eu ...un filtru care sa imi protejeze lentila dar sa nu afecteze imaginea (prea mult). Pana la urma nu cred ca am atat de multe cadre unde sa fie de folos filtrul. Vreau un C-PL pt ca foloseste mai mult la fotografii cer-pamant, din cate am inteles eu din descrierea lor si de pe foto-magazin.ro
Deci ca idee asta vreau sa aflu: CAT DE MULT INFLUENTEAZA IMAGINEA UN FILTRU C-PL????

cat despre restu...incerc si economisesc toti banii pt un kit cat mai bun... DACA ARE CINEVA UN RUCSAC GEN Tamrac 3375 Aero Speed Pack 75 sau Tamrac 5549 Adventure 9 - Grey sunt interesat... :) nu imi place deloc geanta aia "gratuita" de la Nikon :)
kit de curatare imi iau si dp aici... trepied am ... si ma bate gandul sa imi iau lentila aceea 50/1.8 ... si restul... cand so mari salariu :)))))

MULTUMESC PT RASPUNSURI !
Cu respect
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori