Acum este Vin Apr 26, 2024 1:41 pm

Articole Nikonisti.ro

filtre

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: filtre

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 05, 2009 12:22 pm

gabriel_baragan scrie:asta vreau si eu ...un filtru care sa imi protejeze lentila dar sa nu afecteze imaginea (prea mult).

Ia-ti un protector, atunci, asa cum ti-a recomandat si dl Grozescu.
gabriel_baragan scrie:Pana la urma nu cred ca am atat de multe cadre unde sa fie de folos filtrul. Vreau un C-PL pt ca foloseste mai mult la fotografii cer-pamant, din cate am inteles eu din descrierea lor si de pe foto-magazin.ro

N-ai inteles prea bine. Exista situatii in care unele portiuni ale cerului pot fi afectate de filtrul de polarizare, dar lucrurile sint destul de complicate si fara mari implicatii practice. Subiectul e tratat in detaliu aici: link magazin online.
De departe principala aplicatie a filtrelor de polarizare este eliminarea reflexiilor nedorite de pe suprafele nemetalice (in special sticla).
gabriel_baragan scrie:Deci ca idee asta vreau sa aflu: CAT DE MULT INFLUENTEAZA IMAGINEA UN FILTRU C-PL????

In absenta luminii polarizate, filtrul de polarizare reduce cam de 3 ori cantitatea de lumina care intra in obiectiv, fara a influenta culorile in mod semnificativ. Lumina polarizata este mai mult sau mai putin absorbita suplimentar, functie de orientarea filtrului (spre deosebire de alte filtre, filtrul de polarizare are un inel care permite rotirea lui libera).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde gabriel_baragan » Joi Mar 05, 2009 1:20 pm

Am mai cautat putin despre filtre si cred ca ceea ce vreau eu obtin mai bine cu un Degrade. Oricum eu asa am inteles - filtrul de polarizare poate fi folosit la atenuarea luminii, pe langa bineinteles scopul lui principal de a atenua sau elimina reflexiile pe surafete nemetalice. Ideea era ca vreau sa obtin (in general) cerul expus mai bine fara sa mai folosesc RAW, doua expuneri , si apoi sa le suprapun :)
in principiu...un kit sau un filtru mai ieftin se merita ? :)
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: filtre

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 05, 2009 2:14 pm

gabriel_baragan scrie:in principiu...un kit sau un filtru mai ieftin se merita ? :)

Daca raspunsul ar fi negativ, la ce s-ar mai fabrica filtre ieftine? ;)
Chestia e ca, la genul asta de intrebari nu prea exista raspunsuri valabile... in principiu.
Asa cum ti-am mai sugerat, deja, pleaca de la cea mai ieftina solutie, experimenteaza si, functie de rezultate, abandonezi ideea, continui cu filtrele pe care le ai sau iti cumperi acel filtru care chiar ti se pare util intr-o versiune mai buna. Dar asta e o decizie pe care numai tu poti s-o iei.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde gabriel_baragan » Joi Mar 05, 2009 2:27 pm

va multumesc foarte mult !!!
Daca puteti sa ma ajutati cu cateva indicatii in legatura cu fotografia unde sunt doua zone de expunere... Cum am mai spus "cer-pamant", adica sa iasa toate zonele expus corect. Daca puteti sa imi spuneti pe larg o tehnica, sau cum as putea sa actionez in aceste situatii :)

Cu respect.
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: filtre

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 05, 2009 2:38 pm

Fotografiezi raw si supraexpui zona subexpusa la postprocesare.
Poti incerca si o postprocesare ADL in aparat, sa vezi ce-ti iese.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde gabriel_baragan » Joi Mar 05, 2009 2:58 pm

Dan Pop scrie:Fotografiezi raw si supraexpui zona subexpusa la postprocesare.
Poti incerca si o postprocesare ADL in aparat, sa vezi ce-ti iese.


asa fac de obicei... Tocmai de asta vreau un filtru. O sa plec in Grecia, si acolo estu un cer superb... :)
Am D90 si are suprapunere dar numai in format RAW :)
Puteti sa imi recomandati un site care trateaza fotografierea turistilor in anumite locatii ?...
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: filtre

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 05, 2009 3:04 pm

gabriel_baragan scrie:Am mai cautat putin despre filtre si cred ca ceea ce vreau eu obtin mai bine cu un Degrade.


De vazut: link magazin online

Mai trebuie un inel de 67. Daca ti se pare scump, un holder Cokin P + 1 degrade + un inel de 67.

Nu uita de 1-2 parasolare: link magazin online
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde gabriel_baragan » Joi Mar 05, 2009 4:05 pm

Radu_Grozescu scrie:
gabriel_baragan scrie:Am mai cautat putin despre filtre si cred ca ceea ce vreau eu obtin mai bine cu un Degrade.


De vazut: link magazin online

Mai trebuie un inel de 67. Daca ti se pare scump, un holder Cokin P + 1 degrade + un inel de 67.

Nu uita de 1-2 parasolare: link magazin online


Si credeti ca ar servi mai bine sistemul Cokin decat un filtru normal pe filet?... Partea buna este pretul si efectele obtinute.
Kitul din link are 3 filtre graduale?
Se poate adapta acelasi holder pentru mai multe obiective?... Am vazut ca este unu universal. Dar se poate prin schimbarea doar a inelului?...
Credeti ca ar fi utile in peisaje filtrele acestea?...
Dece spuneati 1-2 parasolare?..Daca este universal (cel putin pt acelasi diametru-67) nu este suficient unul?
Care este diferenta intre Aceste sisteme Cockin (in afara de cea a pretului :) )

Cu respect.
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: filtre

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 05, 2009 4:12 pm

gabriel_baragan scrie:Si credeti ca ar servi mai bine sistemul Cokin decat un filtru normal pe filet?... Partea buna este pretul si efectele obtinute.
Kitul din link are 3 filtre graduale?


Sistemul cu holder este mai usor de utilizat, poti sa pozitionezi filtrul atat prin glisare cat si prin rasucire. Cuprinde 3 filtre.

gabriel_baragan scrie:Se poate adapta acelasi holder pentru mai multe obiective?... Am vazut ca este unu universal. Dar se poate prin schimbarea doar a inelului?...


Da, acesta este unul din avantajul sistemului.

gabriel_baragan scrie:Credeti ca ar fi utile in peisaje filtrele acestea?...


Pentru peisaj sunt facute.

gabriel_baragan scrie:Dece spuneati 1-2 parasolare?..Daca este universal (cel putin pt acelasi diametru-67) nu este suficient unul?


Depinde de distanta focala a obiectivului utilizat. 1 e bun la wide, 2 spre normat, 3-4 la tele.


gabriel_baragan scrie:Care este diferenta intre Aceste sisteme Cockin (in afara de cea a pretului :) )


Diametrul maxim si calitatea filtrelor. Recomand P deoarece merge si cu obiective de 77mm, posibil si cu 82.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde gabriel_baragan » Joi Mar 05, 2009 9:46 pm

INTERESANT :)

Sa ma gandesc unde le-as pute folosi :lol:
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSURI. Cea mai buna idee forumul acesta :)
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori