Acum este Vin Apr 19, 2024 11:58 pm

Articole Nikonisti.ro

filtre

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: filtre

Mesajde belami » Lun Apr 06, 2009 8:09 am

Cer si eu sfaturi colegilor forumisti pentru rezolvarea urmatoarei situatii:
zestre: D40+18-55
sarcina: fotografiat cladire otel/sticla
probleme: reflexii nedorite
Din saraca mea cultura fotografica, ar rezulta ca un filtru de polarizare (circulara pt obiectivul pe care il detin) ar putea imbunatati situatia.
Avand in vedere ca sunt la inceput de drum, si in viitorul apropiat intentionez cumpararea unui alt obiectiv (18-70 Nikkor cel mai probabil) , as dori cateva sfaturi legate de aceasta mica investitie (ma refer la ce tip de filtru: pe filet, patrat, ce diametru, marci recomandate, etc)
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: filtre

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 06, 2009 9:39 am

belami scrie:Din saraca mea cultura fotografica, ar rezulta ca un filtru de polarizare (circulara pt obiectivul pe care il detin) ar putea imbunatati situatia.

Pentru reflexiile pe sticla, un asemenea filtru da rezultate spectaculoase. Polarizarea circulara nu este dictata de obiectiv ci de diversele automatisme ale aparatului foto (focalizare si expunere).
belami scrie:Avand in vedere ca sunt la inceput de drum, si in viitorul apropiat intentionez cumpararea unui alt obiectiv (18-70 Nikkor cel mai probabil) , as dori cateva sfaturi legate de aceasta mica investitie (ma refer la ce tip de filtru: pe filet, patrat, ce diametru, marci recomandate, etc)

Intii te hotarasti care va fi noul obiectiv (nu e nevoie sa-l si cumperi). Vezi ce filet are pentru filtre si iti cumperi un filtru pentru filetul respectiv si o reductie de la acest filet la 52 mm (sau cit are actualul tau obiectiv), astfel incit sa poti folosi filtrul pe ambele obiective. Daca vechiul obiectiv nu mai prezinta interes, nu mai e nevoie de reductie.

Cit despre marca si model, ia-l pe cel mai scump pe care ti-l permite bugetul. Ideal ar fi un HOYA HD Polarizare Circulara (PRO-Slim), care e tratat si contra reflexiilor si contra spargerii, este mai ingust decit filtrele obisnuite (lucru important la obiective ultra-wide) si absoarbe mai putina lumina (utila) decit alte filtre de polarizare, dar treaba ti-o poti face cu orice filtru de polarizare circulara.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre

Mesajde belami » Lun Apr 06, 2009 11:33 am

Multumesc pt informatii.
Nefiind sigur de ce obiective voi achizitiona, n-as putea lua un filtru cat mai mare (72mm) care sa "acopere" o plaja mai mare de dimensiuni ? Banuiesc ca mi-ar trebui vreo 2-3 reductii sa ajung la 52mm ?!
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: filtre

Mesajde cosminprund » Lun Apr 06, 2009 11:48 am

Fiecare cu bugetul lui, dar... cu cit e mai mare diametrul filtrului, cu atit e mai scump filtrul, uita-te la preturi. Pe urma va fi putin incomod sa folosesti un filtru de 72mm pe un obiectiv care accepta filtre de 52mm: 72-52=20mm; Vei avea 1 cm de jur-imprejurul obiectivului, numai pentru filtrul ala :D
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: filtre

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 06, 2009 6:23 pm

belami scrie:Multumesc pt informatii.
Nefiind sigur de ce obiective voi achizitiona, n-as putea lua un filtru cat mai mare (72mm) care sa "acopere" o plaja mai mare de dimensiuni ?


77mm, ca obiectivele pro :-)

12-24, 17-55, 28-70, 70-200 sunt toate pe 77.

Ca si altele de la fabricantii independenti.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori