Acum este Joi Apr 18, 2024 11:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Recomandare obiectiv

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Recomandare obiectiv

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Ian 17, 2009 8:55 pm

frexxl scrie:este buna recomandarea dumneavoastra , doar ca nu stim inca la ce pret isi va face aparitia :)
cu atatea majorari....


Corect, preturile sunt in curs de "asezare" la multe produse de interes pentru fotografi ;-(

Ce mi se pare curios este ca Nikon nu a publicat o explicatie a acestor majorari, care exista si e vizibila pentru majoritatea celor avizati, dar care poate "rani" serios imaginea atat a importatorilor cat si a dealerilor de aparate foto in viitorul apropiat.

Problema e simpla, s-au intalnit majorarea preturilor la nivel mondial de catre companiile Japoneze (nu doar Nikon) din cauza cursului yenului cu modificarea drastica de curs RON / Euro la noi si s-a ajuns la niste cresteri complet neprietenoase.

Pentru detalii, intrati la: http://nikonrumors.com/ si rasfoiti putin, o sa vedeti cresterea generala: US, Canada, Australia, Europa a preturilor la Nikon. Ghinionul nostru a fost si scaderea cu vreo 20% a leului in acelasi timp.

Revenind la obiectiv, 18-70 apare frecvent si ca second hand la preturi foarte bune datorita faptului ca nu e foarte cerut.

Eu inca il am pe al meu, il tin ca back-up pentru formatul DX :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare obiectiv

Mesajde Ovidiu NI » Dum Ian 18, 2009 9:58 pm

Eu ti-as recomanda cu caldura un 18-200 VR la mana a doua, daca se desparte careva de el. In multe cazuri vei folosi blitz asa ca s-ar putea sa te ajute.

O alta combinatie ieftina pe care ti-o recomand, e un 18-70 (are un bokeh superb) impreuna cu 50 1.8

Spor la cumparaturi!
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: Recomandare obiectiv

Mesajde jedi » Lun Ian 19, 2009 9:39 am

Eu am un 18-70 3,5-4,5 ,(nu am bani e 17-55 cu 2.8) il folosesc de un an pt fotografia de eveniment si sunt f multumit de el .
Aici poti vedea cateva fotografii de nunta realizate cu respectivul obiectiv montat pe un D300.(mai putin cele de portret)
http://picasaweb.google.com/iancu.picasa
D700, D300, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 VR, 18-105mm VR ,50mm1.4, 85mm1.8 ,35mm1.8 , 70-300mm VR, SB600, SB900
http://www.iancucristi.ro/
Avatar utilizator
jedi
 
Mesaje: 171
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:09 pm
Localitate: Craiova

Re: Recomandare obiectiv

Mesajde Morphy » Lun Ian 19, 2009 11:27 am

Eu as alege dintre 18-70 f/3.5-4.5 (pret 1350 lei) si 18-105mm VR. (1000 lei)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare obiectiv

Mesajde predator23 » Lun Ian 26, 2009 7:32 pm

Si eu ti-as recomanda 18-200vr. Am observat ca sta cel mai mult pe aparat. Singurul draw-back e faptul ca nu e prea luminos, dar dupa cum spuneau si alti nikonisti cred ca o sa folosesti si flash.
Am auzit lucruri bune si de Tokina 16-50mm f2.8 dar nu se incadreaza in bugetul tau.
predator23
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:05 pm

Re: Recomandare obiectiv

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 05, 2009 3:44 pm

razvan scrie:Pt un buget de 1500 lei, exista vreun obiectiv care sa poata fi folosit cu incredere la evenimente de genul nunti aniversari etc..

Mai mult poate decit in alte domenii, in fotografie totul e o chestie de compromis. In cazul tau, de compromis intre calitatea opticii si flexibilitate. La polul calitate optica ai Nikon AF-S 18-70 (zoom-uri cu range inferior sint improprii pentru fotografia de eveniment), la polul flexibilitate ai Tamron 18-250 (luind in consideratie doar obiectivele care se incadreaza in bugetul tau). Ca puncte intermediare, Nikon-urile 18-105 VR si 18-135.

In fotografia de eveniment indoors utilizarea flash-ului este larg acceptata, asa ca nu ai de ce sa umbli dupa zoom-uri luminoase, dar limitate din punct de vedere al range-ului (si, in majoritatea cazurilor, in afara bugetului tau). Desigur, vei avea nevoie de un flash mai puternic decit cel de pe aparat.

In cazul zoom-urilor Tamron, problemele de centrare sint mai curind regula decit exceptia, asa ca verificati, la achizitie, diferentele de claritate intre cele 4 laturi ale imaginii. Am rejectat personal primul 28-75 si primul 28-300VC incercate in magazin si am un coleg care a returnat un 17-50 pe motive de probleme de centrare. Din pacate, magazinele de profil nu pun la dispozitia clientilor niste mire de control pentru testarea obiectivelor, asa ca va trebui sa folositi niste pliante publicitare cu scris mic in acest scop.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare obiectiv

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 05, 2009 4:17 pm

colibri scrie:Nikon 17-55 / 2.8 .... chiar daca este cu un pret mult mai mare decat ce vrei merita... faci economii si vei avea ceva de vis

In raport cu pretul, ofera prea putin la capitolul optica...
Pentru un obiectiv DX (la parametrii dati), mi se pare cam mare si cam greu.
Avantajele fata de Tamron-ul similar (care e de 4 ori mai ieftin!) sint viteza de AF si etansarea la praf si umiditate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare obiectiv

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Feb 05, 2009 4:37 pm

Dan Pop scrie: Nikon AF-S 18-70 (zoom-uri cu range inferior sint improprii pentru fotografia de eveniment),



Interesant. As dori sa va aflu parerea despre ce zoom pentru fotografia de eveniment ar fi recomandabil in cazul in care doar calitatea obiectivului este importanta, nu si bugetul, atat pe DX cat si pe FX.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare obiectiv

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 05, 2009 5:24 pm

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie: Nikon AF-S 18-70 (zoom-uri cu range inferior sint improprii pentru fotografia de eveniment),


Interesant. As dori sa va aflu parerea despre ce zoom pentru fotografia de eveniment ar fi recomandabil in cazul in care doar calitatea obiectivului este importanta, nu si bugetul, atat pe DX cat si pe FX.

Poate ca nu am fost suficient de clar in mesajul precedent. Ce am vrut sa spun este ca, atunci cind folosesti un singur obiectiv, zoom-urile cu un range inferior lui 18-70 (pentru formatul DX) sint improprii pentru constringerile impuse de fotografia de eveniment (uneori nu te poti apropia suficient de mult de subiect, alteori nu te poti indeparta suficient de mult).

Daca as fi constrins sa optez pentru un singur obiectiv si daca nu as avea restrictii la utilizarea flash-ului, probabil ca as folosi Nikon 18-200 pe DX si Tamron 28-300 pe FX (echivalent ca range cu precedentul). Personal, consider range-ul mai important decit perfectiunea optica a obiectivului in cazul fotografiei de eveniment (cind trebuie sa fii pregatit pentru orice situatie, inclusiv cele neprevazute).

Daca as putea folosi 2 obiective, preferabil fiecare pe un aparat ca sa nu ratez momente importante pentru ca n-am schimbat la timp obiectivul, cred ca as opta pentru perechea 24-70 (pe un FX) + 70-300VR (pe un DX; 70-200 si 80-200 sint o optiune doar daca ai si un asistent care sa-ti tina celalalt aparat).

Desigur, vorbesc de pe pozitia unui fotograf amator si nu resping validitatea altor pareri...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron