Acum este Vin Mar 29, 2024 12:43 am

Articole Nikonisti.ro

Obiective macro

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiective macro

Mesajde Sabina » Joi Mar 12, 2009 10:51 am

Un obiectiv bun, m-am jucat o vreme cu el - singura menţiune ar fi că are un focus tare leneş uneori, dar cu focus manual problema se rezolvă destul de repede. Dacă vrei câteva sample-uri, spune-mi şi pot uploada câteva
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Obiective macro

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 12, 2009 12:37 pm

Morphy scrie:Eu ti-as sugera Tamron link magazin online care este vreo 1680 de lei.

Marea problema a acestui obiectiv este dificultatea de a alege intre el si Tokina 100 mm f/2.8 link magazin online :) Inainte, si preturile erau mai apropiate decit azi...

Intrucit eu nu m-am putut hotari, am optat in final pentru Nikon 105 mm VR, care, cel putin la vremea respectiva, merita diferenta de pret: constructie de clasa profi, focalizare interna si stabilizare optica.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective macro

Mesajde VALER » Joi Mar 12, 2009 2:51 pm

Dan Pop scrie:
Morphy scrie:Eu ti-as sugera Tamron link magazin online care este vreo 1680 de lei.

Marea problema a acestui obiectiv este dificultatea de a alege intre el si Tokina 100 mm f/2.8 link magazin online :) Inainte, si preturile erau mai apropiate decit azi...

Intrucit eu nu m-am putut hotari, am optat in final pentru Nikon 105 mm VR, care, cel putin la vremea respectiva, merita diferenta de pret: constructie de clasa profi, focalizare interna si stabilizare optica.


Eu as merge pe Tokina ca pare mai solid si mai bine cotat:
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... est-report
Verdictul final il recomanda ca fiind superior lui Tamron.
Ce ma nemultumeste pe mine e ca Tamron are AF pe D60 pe cand Tokina nu.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Obiective macro

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 12, 2009 4:32 pm

VALER scrie:Eu as merge pe Tokina ca pare mai solid si mai bine cotat:
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... est-report
Verdictul final il recomanda ca fiind superior lui Tamron.

Pe de alta parte, acelasi verdict atribuie mentiunea "Highly recommended" lui Tamron... :?:
VALER scrie:Ce ma nemultumeste pe mine e ca Tamron are AF pe D60 pe cand Tokina nu.

Tamron l-a motorizat recent, nu e exclus ca si Tokina sa scoata o versiune motorizata, asa cum a facut cu 12-24 f/4.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron