Acum este Mar Apr 16, 2024 11:51 am

Articole Nikonisti.ro

Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Joi Dec 20, 2012 11:54 am

daca tu zici de aceasta logica nu te contrazic ... fiecare cu al lui :D ... o sa fie vremuri mai bune "candva" asa bine zici, putem sa il asteptam pana la moarte :lol: ... in fine, astept raspunsul in continuare despre acel 85mm ... multumesc.
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde cristijupinu » Joi Dec 20, 2012 3:56 pm

Lazlo, nu inteleg ce ai vrut sa spui, insa stiu sigur ca esti cam singurul de pe aici, care nu pricepe o ironie la adresa carentelor tale in ceea ce priveste exprimarea corecta in limba romana.
In legatura cu obiectivele pentru care ai cerut parari/opinii, cred ca lumea a fost amabila cu tine, oferindu-ti suportul necesar. Nu am avut acel 85mm(dx), insa am indoieli in ceea ce priveste performantele lui intr-o comparatie cu celelalte obiective sugerate de colegii de forum.
Numai bine :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Joi Dec 20, 2012 10:14 pm

cristijupinu nu mai conteaza ... nici eu nu mai stiu ... in fine ... cum ai scris mai pe la inceput si asa eu decid ce aleg ... mersi mult de ajutor.

va multumesc pentru toti !!!!!!!
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde zstefc » Mar Iul 25, 2017 10:07 pm

Salutare,
si eu detin acelasi aparat Nikon 5100 si am nevoie de un obiectiv ieftin ( pana in 7-800 lei), nou sau second hand, pentru a putea fotografia inele din argint si cu pietricele.

Nu stiu daca se pot numi macro sau close-up aceste fotografii atasate mai jos ... dar am nevoie de surprinde detalii.

Mai detin un obiectiv Nikkor 18 - 105 cm (cel cu care a venit aparatul ) si cu care am facut sute de fotografii la coliere sau alte chestii mai mari. Din pacate distanta minima de focalizare este de 40 cm, deci nu ma pot apropia suficient de produs.

Am cumparat si un tub de extensie, dar acum suprafata este mult prea mica si nu ma ajuta prea mult si oricum nici obiectivul nu este pentru asa ceva. Trepiede si blituri am vreo 4, deci lumina este rezolvata.

Va rog ajutati-ma cu ceva recomandari. Pozele obtinute le voi folosi pentru un magazin online.

Mersi anticipat
Fişiere ataşate
avon_fashion_inel_diamante_charlesia.jpg
pa7179-_1_.jpg
 p-3027-07_001.jpg
 MNGBA5TO_1-800x800.jpg
zstefc
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 18, 2012 10:40 am

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori