Acum este Joi Mar 28, 2024 5:32 pm

Articole Nikonisti.ro

Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Sâm Dec 08, 2012 8:36 pm

Va salut pe toti !

In primul rand vreau sa va spun ca detin un D5100. In al doilea rand vreau sa va intreb ce obiectiv imi recomandati pentru a fotografia bijuterii ? ... as dori un obiectiv cu care pot fotografia bijuterii, si eventual mai pot folosi si pentru portrete.
Am avut un obiectiv 35mm 1.8 care era foarte bun, insa nu pentru ce doream eu in special.
Astept sfaturile voastre, sunt dispus la orice obiectiv intre 700-1200 RON.

Va multumesc !
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Iancu Mihai » Sâm Dec 08, 2012 8:43 pm

Salut, iti recomand Nikon AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G
PS : Este o bijuterie de obiectiv :)
Avatar utilizator
Iancu Mihai
 
Mesaje: 400
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Sâm Dec 08, 2012 8:49 pm

Iancu Mihai scrie:Salut, iti recomand Nikon AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G
PS : Este o bijuterie de obiectiv :)


Mersi ... si eu la asta ma gandeam dupa toate articolele citite, asta ar fi cel mai potrivit ... dar totusi am zis sa intreb poate cineva are alte idei sau pur si simplu din propria experianta.

Mersi inca odata de sfat ... tin cont ;)
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 09, 2012 8:40 am

Laszlo scrie:...
Am avut un obiectiv 35mm 1.8 care era foarte bun, insa nu pentru ce doream eu in special.
Astept sfaturile voastre, sunt dispus la orice obiectiv intre 700-1200 RON.

Va multumesc !

Daca doreai in special macro la bijuterii, intr-adevar 35-ul nu e cea mai buna optiune ci 40-ul macro. Daca in schimb nu doreai exact macro, ci altceva (nedefinit pentru noi chiar si prin "special"), atunci si cu 40-ul vei obtine aproximativ aceleasi rezultate (cu mici plusuri sau minusuri, depinde de situatie).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Dum Dec 09, 2012 11:05 am

Bogdan Dulgheru scrie:Daca doreai in special macro la bijuterii, intr-adevar 35-ul nu e cea mai buna optiune ci 40-ul macro. Daca in schimb nu doreai exact macro, ci altceva (nedefinit pentru noi chiar si prin "special"), atunci si cu 40-ul vei obtine aproximativ aceleasi rezultate (cu mici plusuri sau minusuri, depinde de situatie).


Da ... asta am observat si eu ca nu este alegerea buna 35-ul pentru fotografierea bijuteriilor, dar din pacate inainte sa il cumpar nu aveam cum sa incerc obiective si mi-a placut foarte mult acesta (35mm) ... de aia si am deschis acest topic ca sa cer parerea altor persoane care poate au experienta in ceea ce imi doresc si eu si imi pot oferi obiectivul respectiv ca sa nu patesc cum am patit cu 35-ul (sa nu fie iarasi o alegere buna).

Multumesc pentru sfaturi !

PS: "Special" -- asta ar insemna ca inafara de macro (inafara de fotogragierea bijuteriilor, ca pe mine asta m-ar interesa mai mult) sa pot folosi eventual si pentru portrete, pentru peisaje, etc ... ...
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Dec 09, 2012 11:34 am

Laszlo scrie: In al doilea rand vreau sa va intreb ce obiectiv imi recomandati pentru a fotografia bijuterii ?

Astept sfaturile voastre, sunt dispus la orice obiectiv intre 700-1200 RON.


Este o întrebare prea generală, bijuterii sunt si colierele (diametru 20-25cm) si inelele sau cerceii (3-5cm).

Pentru coliere nu trebuie neapărat macro, dar la cercei/inele ar ajuta mult.

Apoi, vine discutia despre distanta de lucru, de unde rezulta focala necesara la obiectiv.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Dum Dec 09, 2012 11:43 am

Radu_Grozescu scrie:
... colierele (diametru 2-25cm) si inelele sau cerceii (3-5cm).

Pentru coliere nu trebuie neapărat macro, dar la cercei/inele ar ajuta mult.

Apoi, vine discutia despre distanta de lucru, de unde rezulta focala necesara la obiectiv.


Da, exista multe intrebari, din aceasta cauza am si pus intrebarea respectiva. Intre bijuterii exista si coliere, bratari, cercei, etc ... lungi, scurte, mici, mari, etc ... de aia nici nu am scos in evidenta ce fel de bijuterii fiindca sunt multe.
Distanta de lucru este definit de mine, adica de unde vreau eu ... aceasta nu este problema fiindca le pun obiectele (bijuteriile) unde vreau eu.

Dumneavoastra Dl. Radu Grozescu ce imi recomandati ?

Multumesc !
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Dec 09, 2012 11:52 am

Laszlo scrie:Da, exista multe intrebari, din aceasta cauza am si pus intrebarea respectiva. Intre bijuterii exista si coliere, bratari, cercei, etc ... lungi, scurte, mici, mari, etc ... de aia nici nu am scos in evidenta ce fel de bijuterii fiindca sunt multe.
Distanta de lucru este definit de mine, adica de unde vreau eu ... aceasta nu este problema fiindca le pun obiectele (bijuteriile) unde vreau eu.


Atunci, puteati să întrebati: ce obiectiv să-mi iau ca să pot fotografia orice fel de bijuterii :-)

Distanta de lucru este un concept mai cuprinzător decât faptul că puteti pune bijuteriile unde vreti.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Dum Dec 09, 2012 12:04 pm

Radu_Grozescu scrie:
Atunci, puteati să întrebati: ce obiectiv să-mi iau ca să pot fotografia orice fel de bijuterii :-)

Distanta de lucru este un concept mai cuprinzător decât faptul că puteti pune bijuteriile unde vreti.


Da aveti dreptate ... puteam sa pun si asa intrebarea, dar din punctul meu de vedere cuvantul "bijuterii" cuprinde "tot" si nu era specificat un anumit produs de bijuterii ... iar distanta de lucru, fiind la inceput cu fotografierea bijuteriilor, intre timp o sa imi dau seama cum este mai favorabil ... ;)

Multumesc !
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde adyfun » Lun Dec 10, 2012 3:30 pm

Mai puteti incerca varianta cu inele macro, filtre close-up sau inele inversoare.
adyfun
 
Mesaje: 485
Membru din: Lun Iun 20, 2011 4:58 pm
Localitate: Bacau

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori