Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde cristijupinu » Lun Dec 10, 2012 4:49 pm

O varianta de exceptie este Nikon 55mm f/2.8 AI-s micro. Un obiectiv extraordinar de bun http://www.kenrockwell.com/nikon/55f28ais.htm Este un close-up ideal pt ce ai tu nevoie. Se mai gasesc destul de rar la 600-1000lei/stare sh excelenta. Nou era cam 1700-1800lei F64.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde lefteralexandru » Lun Dec 10, 2012 6:34 pm

Distanta de lucru conteaza in cazul de fata , nu poti sa folosesti inele macro si sa tragi la 2-5 cm de subiect ca o sa ai ditamai reflexiile negre ale aparatului pe suprafata argintie/aurie etc..
Un coleg de-al meu a avut de pozat in jur de 500 de bjuterii (in mare inele si ceva pandative) si a folosit un 180mm macro, subiectul era intr-un cub de difuzie , vreo 3 surse de lumina ( in total aproape de 2000w ) si poza printr-o gaura unde abia intra doar vf. obiectivului iar cu toate astea tot a avut ceva rflexii.
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Lun Dec 10, 2012 7:26 pm

lefteralexandru scrie:Distanta de lucru conteaza in cazul de fata , nu poti sa folosesti inele macro si sa tragi la 2-5 cm de subiect ca o sa ai ditamai reflexiile negre ale aparatului pe suprafata argintie/aurie etc..
Un coleg de-al meu a avut de pozat in jur de 500 de bjuterii (in mare inele si ceva pandative) si a folosit un 180mm macro, subiectul era intr-un cub de difuzie , vreo 3 surse de lumina ( in total aproape de 2000w ) si poza printr-o gaura unde abia intra doar vf. obiectivului iar cu toate astea tot a avut ceva rflexii.


woowww faina treaba ... presupun ca pozele respective aveau importanta mare ... eu nu doresc sa fotografiez pentru o firma anume, pozele fac pentru mine de aia nu doresc o investitie foarte mare si intre timp sa am si un obiectiv cu care eventual mai pot face si altele (portrete, etc) ... am vazut filmulete si am citit in legtura cu fotografierea bijuteriilor si sunt multe situatii in care, ca sa iasa poza (de exemplu cu un inel) faina trebuie facut mult ... mersi pentru sfat ;)

"Mai puteti incerca varianta cu inele macro, filtre close-up sau inele inversoare." ---- am avut un inel inversor, la inceput era ok, dupa care m-am plictisit sa tot invart pe acolo, am renuntat ... inele si filtre, nu stiu, un prieten a avut un filtru si nu io placut (nu stiu de care a avut).

"O varianta de exceptie este Nikon 55mm f/2.8 AI-s micro" ---- dupa cum vad este un obeictiv destul de vechi (ceea ce nu inseamna ca nu ii bun), dar sincer as lua ceva nou.

Va multumesc la toti pentru raspunsuri !

Cu stima.
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde lefteralexandru » Lun Dec 10, 2012 7:49 pm

Daca vrei ceva nou iti recomand Tokina AF 100mm f/2.8 AT-XM100 Pro , Tamron AF SP 90mm f/2.8 Di MACRO (1:1) sau Nikkor AF-S Micro 85mm f/3.5G DX ED VR II , astea sunt obiective macro pe care le poti folosi cu succes si la portret si fotografie de produs.
Exista altele mai iscusite dar si mai scumpe dar acum depinde de buget , a fost de black friday 105 f2.8 VR micro de la nikon la ~2500 ron, o ocazie super pentrui cine si-a putut permite .
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Lun Dec 10, 2012 8:02 pm

lefteralexandru scrie:Daca vrei ceva nou iti recomand Tokina AF 100mm f/2.8 AT-XM100 Pro , Tamron AF SP 90mm f/2.8 Di MACRO (1:1) sau Nikkor AF-S Micro 85mm f/3.5G DX ED VR II , astea sunt obiective macro pe care le poti folosi cu succes si la portret si fotografie de produs.
Exista altele mai iscusite dar si mai scumpe dar acum depinde de buget , a fost de black friday 105 f2.8 VR micro de la nikon la ~2500 ron, o ocazie super pentrui cine si-a putut permite .


Cum am scris si la primul post bugetul este intre 700 - 1200 RON ... prima data eu pentru acest buget m-am gandit la un Nikon AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G, doar ca am zis sa mai intreb lumea ce imi ofera ... poate gasesc intre alte marci ceva mai bun (Tokina, Tamron, etc) ... dar cum se vede si in primele postari era recomandat acest 40mm ... sigur daca as avea si as permite si ar fi nevoie mare sa iau ceva mai scump as lua ... dar sincer nu prea as da mai mult de atata pentru un astfel de obiectiv ... !!! momentan !!! ... apoi cine stie ... daca as avea situatia sa le testez inainte sa il cumpar ar fi super fain, poate atunci m-as razgandi ... dar din pacate aici pe la "noi" nu exista asa ceva ... asta este.
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde alinsaga » Mar Dec 11, 2012 7:30 am

Pentru detalii si definitie automat iti trebuie functie macro .
La bugetul care il ai poti lua un Sigma 105 macro , daca gasesti .
L-am avut, e un obiectiv cu optica buna. Daca aveai mai multi bani puteai lua un Nikon macro, care sunt mai scumpe.

Vezi ca separatia de fundal este extrem de puternica la macro cand lucrezi cu diafragma mare (2.8) . Adica dintr-o imagine doar un detaliu iti iese clar si restul blur (vezi poza de mai jos). Pentru detalii mai omogene trebuie scazuta diafragma la F 4 sau 5.6 asigurand iluminare buna cu halogen .
Fişiere ataşate
 upc.jpg
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Dec 11, 2012 9:40 am

alinsaga scrie:Vezi ca separatia de fundal este extrem de puternica la macro cand lucrezi cu diafragma mare (2.8) . Adica dintr-o imagine doar un detaliu iti iese clar si restul blur (vezi poza de mai jos). Pentru detalii mai omogene trebuie scazuta diafragma la F 4 sau 5.6 asigurand iluminare buna cu halogen .


În fotografia de produs (pentru vânzare) se doreste de obicei o zonă de profunzime care să acopere obiectul (în măsura posibilitatilor).

Asa ca diafragmele 4 - 5.6 nu prea au legatură cu fotografia de bijuterii :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Mar Dec 11, 2012 9:49 am

alinsaga scrie:La bugetul care il ai poti lua un Sigma 105 macro , daca gasesti.


Acest obiectiv fiind mai bun (in toate felurile) decat Nikon Micro 40mm ?


De obicei asa se intample ... fiecare vine cu ce a incercat ... dar va rog sa imi detaliati putin, adica de ce este obiectivul asta mai bun decat celalalt sau de ce merita sa iau alta marca decat nikon ? ... Nu cunosc asa de bine si din pacate nu am posibilitatea de a testa, incerca obiective ... daca as avea sansa sigur as putea sa aleg ceea ce imi place.

Vreau sa imi aleg un obiectiv la bugetul respectiv care nu ma va dezamagi.

Va multumesc pentru toti de sfaturi !
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Dec 11, 2012 10:25 am

Laszlo scrie:
alinsaga scrie:La bugetul care il ai poti lua un Sigma 105 macro , daca gasesti.


Acest obiectiv fiind mai bun (in toate felurile) decat Nikon Micro 40mm ?


Nu există obiective macro slabe.

Asa că obiectivul macro se alege în primul rând după focală, care are o mare influentă asupra distantei de lucru.

Eu am incercat să va transmit aceste lucruri din primul răspuns, dar se pare că nu am fost suficient de explicit.

Interesant este că la workshop-ul Nikon din semnătură entuziasmul înscrierilor e inexistent, cu toate că pe 26 ian. vom face de la portrete la produse/food, totul cu flash-uri Nikon si evident cu obiective macro :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiectiv pentru fotografiere bijuterii

Mesajde Laszlo » Mar Dec 11, 2012 11:00 am

Radu_Grozescu scrie:Nu există obiective macro slabe.

Asa că obiectivul macro se alege în primul rând după focală, care are o mare influentă asupra distantei de lucru.

Eu am incercat să va transmit aceste lucruri din primul răspuns, dar se pare că nu am fost suficient de explicit.

Interesant este că la workshop-ul Nikon din semnătură entuziasmul înscrierilor e inexistent, cu toate că pe 26 ian. vom face de la portrete la produse/food, totul cu flash-uri Nikon si evident cu obiective macro :-)


Da, poate incep sa inteleg ce ati vrut sa imi transmiteti la inceput, dar sunt eu asa mai greu cu capul si ceea ce nu incerc nu prea inteleg din prima. Din aceasta cauza am zis ca deschid acest topic sa cer parerea altor oameni care poate, sigur au fotografiat pe tema respectiva. Cum multi im recomanda un fel de obiectiv din gama Nikon, altii de la alti producatori ... din asta ineteleg ca ei au folosit acele obiective si erau multumite de ele ... dar acuma vine intrebarea DE CE ? ... de ce este mai bun pentru un DSLR Nikon cu un obiectiv de la o alta firma (de exemplu Sigma) ?

Din pacate sunt departe de Bucuresti si nu prea am mult timp, dar cum pot urmaresc cursurile foto prezentate de dumneavoastra.

Va multumesc si astept in continuare pareri si eventual poze cu obiectivele respective.

Cu stima!
Laszlo
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Mar 11, 2012 1:38 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 26 vizitatori