Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:32 am

Articole Nikonisti.ro

Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde VALER » Sâm Mar 07, 2009 10:11 pm

Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical [IF] macro sau Sigma 24-70mm f/2.8 EX DG ? Intentionez sa le folosesc pe un D60 si un D70s. Am citit rewiew-ul d-lui Grozescu de pe Q-foto despre Tamron, am citit articolele de pe siteurile oficiale Sigma dar si
http://www.ephotozine.com/article/Sigma ... EX-DG-4459
si Tamron dar nu ma pot pronunta.
Dar obiectivul Tokina AF 100mm f/2.8 AT-XM100 Pro D Macro "joaca" in aceeasi clasa cu cele de mai sus?
Si are autofocus pe D60?
Mentionez ca doresc un obiectiv de portret dar si de macro iar cele de mai sus indeplinesc cele doua conditii.
Cu multumiri,
Valentin :geek:
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde OvidiuH » Dum Mar 08, 2009 1:15 am

Tokina AF 100mm f/2.8 nu are autofocus pe D60. Apoi depinde ce înţelegi tu prin joacă în aceeaşi clasă. Acest obiectiv este un prime capabil de macro 1:1, în timp ce cele două obiective menţionate anterior sunt zoom-uri ce nu au această posibilitate. De menţionat şi calitatea construcţiei care este net superioară în cazul obiectivului Tokina.

Revenind la zoom-uri, eu folosesc de ceva vreme un Tamron 28-75 f/2.8 pe un D80 şi sunt mulţumit. E un obiectiv rapid, sharp, chiar foarte sharp de la f/4, cu un raport calitate/preţ foarte bun. Totuşi, indiferent dacă vei alege varianta Sigma sau Tamron, testează-le cu grijă în momentul achiziţionării, pot fi variaţii semnificative de la un obiectiv la altul.
Nikon D300 + Tokina 12-24mm f/4 AT-X PRO + Tamron 28-75mm f/2.8 SP + Nikon 50mm f/1.8 + SB-800
http://www.flickr.com/photos/ovidiuh/
OvidiuH
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Ian 18, 2009 2:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde Dan Pop » Dum Mar 08, 2009 2:10 am

VALER scrie:Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical [IF] macro sau Sigma 24-70mm f/2.8 EX DG ? Intentionez sa le folosesc pe un D60 si un D70s. Am citit rewiew-ul d-lui Grozescu de pe Q-foto despre Tamron, am citit articolele de pe siteurile oficiale Sigma dar si
http://www.ephotozine.com/article/Sigma ... EX-DG-4459
si Tamron dar nu ma pot pronunta.

Judecind dupa http://www.photozone.de/reviews (pe Sigma il gasesti la sectiunea Canon APS-C), ambele sint cam la fel din punct de vedere optic, dar Sigma e semnificativ mai bine construit din punct de vedere mecanic (punctul slab al majoritatii zoom-urilor Tamron, chiar si la clasa SP). Nici unul nu focalizeaza automat pe D60.
VALER scrie:Dar obiectivul Tokina AF 100mm f/2.8 AT-XM100 Pro D Macro "joaca" in aceeasi clasa cu cele de mai sus?

Nu. Fiind un obiectiv cu focala fixa, capabilitati de macro 1:1 si constructie mecanica demna de clasa profi de la Tokina, joaca intr-o clasa superioara.
VALER scrie:Si are autofocus pe D60?

Nu, a fost proiectat pe vremea cind obiectivele Tokina cu montura Nikon nu erau dotate cu motoare de focalizare. E posibil sa apara si o versiune revizuita, ca in cazul lui 12-24 f/4 DX, care sa aiba si motor de focalizare.
VALER scrie:Mentionez ca doresc un obiectiv de portret dar si de macro iar cele de mai sus indeplinesc cele doua conditii.

Nu tocmai. Singurul obiectiv macro este Tokina, celelalte nu se califica decit pentru close-up, cu un raport de marire de cca 1:4, chiar daca firmele producatoare au agatat de ele si eticheta "macro".

Daca nu vrei sa faci portret in camere excesiv de mici, cred ca Tokina este alegerea ideala, dintre optiunile pe care le ai in vedere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde OvidiuH » Dum Mar 08, 2009 2:14 am

Dan Pop scrie:Judecind dupa http://www.photozone.de/reviews (pe Sigma il gasesti la sectiunea Canon APS-C), ambele sint cam la fel din punct de vedere optic, dar Sigma e semnificativ mai bine construit din punct de vedere mecanic (punctul slab al majoritatii zoom-urilor Tamron, chiar si la clasa SP). Nici unul nu focalizeaza automat pe D60.

Tamron 28-75 f/2.8 există şi în variantă AF-S, deci care focalizează automat şi pe D60.

link magazin online
Nikon D300 + Tokina 12-24mm f/4 AT-X PRO + Tamron 28-75mm f/2.8 SP + Nikon 50mm f/1.8 + SB-800
http://www.flickr.com/photos/ovidiuh/
OvidiuH
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Ian 18, 2009 2:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde Dan Pop » Dum Mar 08, 2009 2:33 am

OvidiuH scrie:Tamron 28-75 f/2.8 există şi în variantă AF-S, deci care focalizează automat şi pe D60.
link magazin online

In acest caz, posesorii de D300/D700 interesati de acest obiectiv ar trebui sa se orienteze spre versiunea nemotorizata (in caz ca Tamron n-a abandonat-o), micromotoarele folosite de Tamron fiind sensibil mai lente decit motoarele de focalizare de pe aparatele de clasa semi-pro. Cel putin, asta e experienta mea cu Tamron 28-300 VC, care nu exista decit in versiune motorizata. Cea fara motor nu are nici stabilizare optica :(
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde Dinu Lazar » Lun Mar 09, 2009 11:06 am

Eu am avut ambele obiective in decursul timpului - Tamronu` mi s-a parut mult mai bun, multe imagini in conditii dificile am facut cu el; Sigma, la diafragma 2,8, era evident un obiectiv destul de soft, trebuia inchis la 5,6 pentru o imagine cit de cit.
Asa, ce cititi prin situri cu teste sau pareri la mina a doua, sunt chestii care pot genera discutii infinite. Daca acum as avea un aparat cu format DX as lua Tamronu` 28-75 cu ochii inchisi, mi-a placut foarte mult.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 09, 2009 11:53 am

Dinu Lazar scrie:Daca acum as avea un aparat cu format DX as lua Tamronu` 28-75 cu ochii inchisi, mi-a placut foarte mult.

De ce doar pe format DX? Obiectivul e full frame si domeniul de focale are mai mult sex appeal pentru formatul FX decit pentru DX, unde obiectivul nu ofera mai nimic pe partea de superangular. Este evident ca Tamron l-a gindit pentru aparate full frame si, din spusele domnului Dancu, vinzarile au scazut dramatic cind mai toata lumea a trecut pe digital si 17-50 f/2.8 de la Tamron a devenit mult mai cautat decit 28-75.

L-am cumparat si eu, ca obiectiv de portret pentru D80, pe vremea cind nu aveam altceva mai adecvat. Dupa ce am trecut la D300, am luat un 85 f/1.8 si un 105 f/2.8 VR care erau mai potrivite acestui scop. Dupa aceea, a venit D700-ul si obiectivul a avut o scurta viata ca zoom standard pe el, pina cind am strins bani de un Nikon 24-70 f/2.8. De atunci incoace, nu cred ca l-am mai montat pe vreunul din aparate. Obiectivul are mult de pierdut din partea unei constructii mecanice mai proaste decit la obiectivele Nikon entry level: un plastic ordinar si un inel de focalizare care se invirte in timpul focalizarii automate, iar daca vrei sa-l apuci ca lumea atunci cind il pui sau scoti de pe aparat, trebuie sa folosesti butonul de blocare a zoom-ului, pentru ca practic toata suprata laterala a obiectivului e acoperita de cele doua inele (focalizare si zoom). Pe de alta parte, este foarte usor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde Dinu Lazar » Mar Mar 10, 2009 2:57 pm

De ce doar pe format DX? Obiectivul e full frame si domeniul de focale are mai mult sex appeal pentru formatul FX decit pentru DX, unde obiectivul nu ofera mai nimic pe partea de superangular.


Pe format FX, nu as folosi decit originale, adica strict obiective Nikon. Chiar vechi, dar numai Nikon. Nu m-as risca cu nimic altceva.

Sigur, sunt absolut de aceeas parere cu Dvs, focala Tamronului e cam aiurea pentru DX, designul e mult perfectibil, senzatia e de shtift, dar multe fotografii bune in conditii grele si la diafragma maxima am facut cu acest obiectiv. Optic, mi s-a parut OK.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde voodooeye_69 » Joi Mar 12, 2009 9:27 pm

Eu am Tamronul acesta, primul a fost dezastru (facea back focus). A fost schimbat si la rugamintea mea vinzatorul a verificat obiectivul inainte de a-l trimite. Acum am o copie buna care a facut multa treaba pe un D80. Constructia nu e cea mai buna vazuta, am ceva praf in el si cauciucul de pe inelul de zoom se cam umfla si se desprinde. Totusi l-am folosit foarte mult si cu siguranta si-a facut toti banii.
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: Tamron 28-75mm F/2.8 sau Sigma 24-70mm f/2.8?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mai 20, 2009 11:28 am

Eu am folosit destul de mult Sigma 24-70 f 2.8 pe aparate DX ( D70s, D100, S3 Pro, D200, D80) cat si pe FX (Kodak Pro14N) si mie personal mi s-a parut un obiectiv nemaipomenit in clasa lui avand in vedere raportul pret/calitate. Bineinteles ca nu incerc sa-l compar cu un Nikkor, dar in gama de 3rd party este clar unul dintre "sefi".
Intr-adevar este cam moale la 2.8, in special la focale mici iar plaja de focale te limiteaza foarte mult pe DX, el fiind prin excelenta un obiectiv pentru FF. dar in rest, nu prea ai ce-i reprosa. Eventual, mici, mici dificultati de focalizare in lumina scazuta, dar daca ai un SB atasat si folosesti iluminatorul, nu sunt probleme deosebite din acest punct de vedere.
Focalizarea este destul de rapida si silentioasa (avand in vedere ca nu are HSM, cel putin varianta asta am avut-o eu), am auzit si pareri contrare cum ca ar fi zgomotos, mie personal nu mi s-a parut.
Este putin cam peste mana sistemul acela de trecere de la AF la MF, trebuie sa tragi inelul ala si in plus trebuie sa mai dai si de butonasul MF-AF de pe aparat, deci comanda dubla care se putea rezolva mai simplu sau mai ergonomic.
Totodata inelul de actionare al zoom-ului este cam pus aiurea, nu e la indemana deloc. E prea spre aparat, nu e unde te-ai astepta intuitiv, cel putin eu, invarteam intotdeauna intai de inelul de focusare, abia apoi realizam si puneam manuta pe cel de zoom. Merge si un pic mai greu la dimensiunile obiectivului, avand in vedere ca inelul respectiv este putin subdimansiunat dupa parerea mea.
Unii considera un dezavantaj si forma aceea a lui ca de pară, cu diferente mari de diametru pe lungime, mie personal mi-a placut mult de tot cum arata obiectivul ala, ce senzatie iti da si cum se simtea mana pe materialul acela satinat-mat tipic pentru Sigma de-acum.
Aaa, inca ceva: nu are HSM, de-abia recent am auzit ca au scos si varianta motorizata. Cel fara HSM e vreo 20 de milioane acum, nu stiu cat o fi cel cu motor. Deci nu va merge pe D60 varianta de care vorbeam eu...

Totusi, una peste alta, e un obiectiv minunat. poti face niste fotografii foarte frumoase cu el... :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori