Acum este Mar Apr 23, 2024 4:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Inel adaptor Nikon/m42

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde keli » Joi Apr 23, 2009 9:17 am

Dan Pop scrie:Cum poti face o masurare automata de expunere TTL fara sa cunosti luminozitatea obiectivului si fara a putea controla diafragma lui? :D Daca ar exista un mod "prioritate de diafragma la valoare nespecificata" aparatul ar putea calcula un timp de expunere corespunzator diafragmei setate pe obiectiv (chiar fara a sti la cit e setata), dar un asemenea mod nu exista...


In principiu, expunerea depinde de nimic altceva, decat de volumul de lumina, care intra in camera. (Oare cum poti face o masurare cu un exponometru, care habar n-are nici de camera ta sa nu mai vorbim de obiective, luminozitati si altele :P )

In acest fel, Nikon putea, mersi fain, sa te lase sa setezi in mod full manual apertura, timpul de expunere si apoi sa-ti zica, ca la aceste setari lumina masurata e de ajuns sau nu.

Radu_Grozescu scrie:Corect, dar in mesajul initial era vorba de obiective macro. Daca aveti cunostinta de obiective macro pe filet M42 care sa se si gaseasca (abordabil) pe piata SH ...


Daca e pt macro raspunsul e mult mai simplu, ca ajunge sa cumperi adaptorul fara sticla, care nici nu iti strica din calitatea obiectivului si e si mai ieftin. Fiind vorba de bijuterii si nu de gandaci, probabil macro 1:1 nu e chiar asa de important, deci multe obiective M42 "normale" ar face fata. Cu cateva inele de extensii (~50 RON pe M42) poti face chiar macro 1:1 cu un obiectiv de 50mm.

Insa trebuie sa admit ca pentru un singur obiectiv M42 nu merita un inel de adaptor aproape niciodata. Mai ales, daca vrei sa cumperi si obiectivul numai pt. asta. Insa daca ai deja o colectie micuta de M42'uri, eu zic ca merita.

Radu_Grozescu scrie:"Flange distance-ul" e in realitate cam lung la Nikon, iar baioneta este usor ingusta.


Mda, ma scuzati, am incurcat eu ordinea, ideea insa ramine - cu Nikon ramanem fara focalizare la infinit si "ceilalti" le pot monta relativ usor :)
keli
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mar 13, 2009 11:25 am
Localitate: Tg Mures

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Apr 23, 2009 9:41 am

keli scrie:
Dan Pop scrie:Cum poti face o masurare automata de expunere TTL fara sa cunosti luminozitatea obiectivului si fara a putea controla diafragma lui? :D Daca ar exista un mod "prioritate de diafragma la valoare nespecificata" aparatul ar putea calcula un timp de expunere corespunzator diafragmei setate pe obiectiv (chiar fara a sti la cit e setata), dar un asemenea mod nu exista...


In acest fel, Nikon putea, mersi fain, sa te lase sa setezi in mod full manual apertura, timpul de expunere si apoi sa-ti zica, ca la aceste setari lumina masurata e de ajuns sau nu.


Pai te lasa: faci o poza pe expunere manuala si te uiti pe LCD (cu sau fara histograma) sa vezi daca e bine expusa. Daca nu-ti place, dai corectii.

keli scrie:Daca e pt macro raspunsul e mult mai simplu, ca ajunge sa cumperi adaptorul fara sticla, care nici nu iti strica din calitatea obiectivului si e si mai ieftin. Fiind vorba de bijuterii si nu de gandaci, probabil macro 1:1 nu e chiar asa de important, deci multe obiective M42 "normale" ar face fata. Cu cateva inele de extensii (~50 RON pe M42) poti face chiar macro 1:1 cu un obiectiv de 50mm.


Bataia de cap e mult prea mare, mai ales cu pierderea inchiderii automate a diafragmai, mai ales ca obiectivul Nikon 50/1.8 e abordabil si exista inele cu transmisie de diafragma.

Problema este ca un 50mm pe inele nu e chiar solutia optima pentru anumite genuri de macro datorita distantei mici de lucru.

Daca se gaseau obiective macro adevarate, eventual in jur de 100mm pe montura M42, era altceva, dar asa nu prea se justifica.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde keli » Joi Apr 23, 2009 9:57 am

Radu_Grozescu scrie:
keli scrie:
Dan Pop scrie:Cum poti face o masurare automata de expunere TTL fara sa cunosti luminozitatea obiectivului si fara a putea controla diafragma lui? :D Daca ar exista un mod "prioritate de diafragma la valoare nespecificata" aparatul ar putea calcula un timp de expunere corespunzator diafragmei setate pe obiectiv (chiar fara a sti la cit e setata), dar un asemenea mod nu exista...


In acest fel, Nikon putea, mersi fain, sa te lase sa setezi in mod full manual apertura, timpul de expunere si apoi sa-ti zica, ca la aceste setari lumina masurata e de ajuns sau nu.


Pai te lasa: faci o poza pe expunere manuala si te uiti pe LCD (cu sau fara histograma) sa vezi daca e bine expusa. Daca nu-ti place, dai corectii.


score: +3, Funny

sau nu ...
keli
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mar 13, 2009 11:25 am
Localitate: Tg Mures

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 23, 2009 10:27 am

keli scrie:
Dan Pop scrie:Cum poti face o masurare automata de expunere TTL fara sa cunosti luminozitatea obiectivului si fara a putea controla diafragma lui? :D Daca ar exista un mod "prioritate de diafragma la valoare nespecificata" aparatul ar putea calcula un timp de expunere corespunzator diafragmei setate pe obiectiv (chiar fara a sti la cit e setata), dar un asemenea mod nu exista...


In principiu, expunerea depinde de nimic altceva, decat de volumul de lumina, care intra in camera. (Oare cum poti face o masurare cu un exponometru, care habar n-are nici de camera ta sa nu mai vorbim de obiective, luminozitati si altele :P )

Exponometrul nu lucreaza TTL, astfel incit lumina care cade pe el sa fie influentata si de parametri necunoscuti lui (diafragma obiectivului).

keli scrie:In acest fel, Nikon putea, mersi fain, sa te lase sa setezi in mod full manual apertura, timpul de expunere si apoi sa-ti zica, ca la aceste setari lumina masurata e de ajuns sau nu.

Pai aparatele de clasa semipro (D300/D700) exact asta si fac, ba-ti si spun si cit de departe esti de expunerea corecta.
Nu-mi mai amintesc daca D80 stia si el sa faca asta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde mandea » Joi Apr 23, 2009 12:04 pm

Dl. Pop, si la D80 apare in partea de jos a viewfinder-ului informatia despre expunere (supra, sub sau expunere corecta) sub forma unei scale -....0....+, daca la asta va referiti
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde mandea » Joi Apr 23, 2009 12:06 pm

keli scrie: In principiu, expunerea depinde de nimic altceva, decat de volumul de lumina, care intra in camera. (Oare cum poti face o masurare cu un exponometru, care habar n-are nici de camera ta sa nu mai vorbim de obiective, luminozitati si altele :P )


Eu credeam ca exponometrul iti calculeaza EV (valoarea expunerii) pe care din momentul pe care o cunosti poti sa-ti setezi aparatul pentru o expunere corecta in functie de acest EV variind fie diafragma fie timpul de expunere. Gresesc?
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 23, 2009 1:44 pm

mandea scrie:
keli scrie: In principiu, expunerea depinde de nimic altceva, decat de volumul de lumina, care intra in camera. (Oare cum poti face o masurare cu un exponometru, care habar n-are nici de camera ta sa nu mai vorbim de obiective, luminozitati si altele :P )

Eu credeam ca exponometrul iti calculeaza EV (valoarea expunerii) pe care din momentul pe care o cunosti poti sa-ti setezi aparatul pentru o expunere corecta in functie de acest EV variind fie diafragma fie timpul de expunere. Gresesc?

Nu prea. Exponometrul clasic, de pe vremuri (habar n-am cum merg cele noi) masoara valoarea expunerii si o indica pe una sau mai multe scale analogice. Pe exponometru mai exista si un convertor intre EV si perechi timp-diafragma (tinind seama si de sensibilitatea filmului).

Exponometrul meu avea trei scale, corespunzatoare celor trei pozitii ale unui mic levier, al carui scop era marirea domeniului de masura al senzorului. In pozitia 1, EV-uri mari, senzorul era retras cu vreo 2-3 centimetri in spatele ferestrei si in fata lui era asezat un ecran negru cu o gaurica in mijloc. In pozitia 2, EV-uri medii, ecranul era rabatut, astfel incit toata suprafata senzorului era iluminata. In pozitia 3, EV-uri mici, senzorul era impins in fata, pina ajungea in dreptul ferestrei. Circuitul avea exact 3 componente: senzor, microampermetru si potentiometru semireglabil pentru calibrare. Nu mergea cu baterii, curentul electric masurat de microampermetru era generat direct de senzor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori