Acum este Mie Apr 24, 2024 10:40 am

Articole Nikonisti.ro

Inel adaptor Nikon/m42

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde Radu_S » Joi Mar 19, 2009 12:52 pm

Despre acest kitt vorbeam http://www.calumetphoto.com/item/MD0100/

Produsele mele sunt cam toate categoriile de bijuterii..de la cercei pana la bratari sau coliere.Am specificat asta pentru ca am fost intrebat de dimensiuni.
D80,18-70,50-f1,8.
Radu_S
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 20, 2009 2:34 pm

Radu_S scrie:Despre acest kitt vorbeam http://www.calumetphoto.com/item/MD0100/

Din ce am vazut acolo am ramas cu impresia ca, ajutat de un timplar de mobila bun si investind citeva ore in teste privind amplasamentul luminilor, asa ceva se poate construi fara a cheltui mai mult decit a 10-a parte din pretul obiectului (materiale plus manopera timplarului).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde bchendran » Joi Apr 02, 2009 8:07 am

Daca aveti deja un obiectiv M42 si vreti sa faceti macro cu el, va puteti gandi si la un adaptor nikon/m42 fara optica (pretul e rezonabil la F64) si la niste inele de macro sau un burduf pe M42-nu-s deloc rare la second hand iar pretul e convenabil.
Uite-asa cu 100 de lei -zic si eu un pret- puteti avea un sistem pentru macrofotografie.
bchendran
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Apr 02, 2009 7:51 am

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde keli » Mie Apr 22, 2009 4:24 pm

Radu_Grozescu scrie:In plus, se pierde orice urma de automatism, iar obiective pe M42 care sa merite efortul sa le pui pe un DSLR sunt destul de putine.


In principiu, cred cei care folosesc obiective M42 oricum nu se asteapta la foarte mult "automatism". Nu cred ca oricine ar alage un obiectiv M42 in acest scop. (Desi ca de ce pierd masurarea de expunere fara obiectiv pe Nikon, nu prea inteleg, dar ma rog ...)

Cat despre obiective care "sa merite" ... sunt convins ca avem pareri (si probabil bugete) foarte diferite :-) ... Pentru o fractiune a pretului pot fi cumparate obiective in general mult mai luminoase si deseori mai bune decat obiectivele "ieftine" de Nikon. Desigur, ramane problema cu flange distance-ul prea scurt la Nikon, care ne pune intr-un dezavantaj fata de posesorii altor marci de DSLR-uri (majoritatea carora pot folosi obiectivele M42 cu focalizare la infinit fara sticle aditionale) dar asta e. Struguri acri?

Daca as avea banii, in mod sigur as lua si eu numai obiective Nikon, care mai de care mai bune, mai frumoase, etc ... pana atunci ma descurc si cu ce am (mai multe obiective pe M42, decat de Nikon), si imi mai pierd si vremea din cand in cand (langa D80) chiar si cu un Praktica la fel de tanar cat mine :-)
keli
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mar 13, 2009 11:25 am
Localitate: Tg Mures

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 22, 2009 5:58 pm

keli scrie:
Radu_Grozescu scrie:In plus, se pierde orice urma de automatism, iar obiective pe M42 care sa merite efortul sa le pui pe un DSLR sunt destul de putine.


In principiu, cred cei care folosesc obiective M42 oricum nu se asteapta la foarte mult "automatism".

Nu la automatism, dar la asistenta din partea aparatului atit pe partea de focalizare cit si pe partea de determinare a expunerii. Asistenta pe care un Nikon digital de categorie amator cuplat la un obiectiv fara chip nu o ofera.
keli scrie: Nu cred ca oricine ar alage un obiectiv M42 in acest scop. (Desi ca de ce pierd masurarea de expunere fara obiectiv pe Nikon, nu prea inteleg, dar ma rog ...)

Cum poti face o masurare automata de expunere TTL fara sa cunosti luminozitatea obiectivului si fara a putea controla diafragma lui? :D Daca ar exista un mod "prioritate de diafragma la valoare nespecificata" aparatul ar putea calcula un timp de expunere corespunzator diafragmei setate pe obiectiv (chiar fara a sti la cit e setata), dar un asemenea mod nu exista...

La aparatele semipro exista un tabel in care se pot introduce datele a pina la 9 obiective fara chip, astfel incit aparatul sa masoare corect expunerea daca i se indica ce obiectiv din tabel este montat. Obiectivele din tabel permit chiar si utilizarea flash-ului in mod TTL. Cei care au obiective Lensbaby pot face cite o intrare in tabel pentru fiecare diafragma folosita si nu se mai confrunta decit cu un singur neajuns: focalizarea manuala, inevitabila la obiectivele cu focalizare selectiva, fie ca se numesc Lensbaby sau Nikkor PC.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde sorinsava » Mie Apr 22, 2009 6:07 pm

Dan Pop scrie:Cei care au obiective Lensbaby pot face cite o intrare in tabel pentru fiecare diafragma folosita si nu se mai confrunta decit cu un singur neajuns: focalizarea manuala, inevitabila la obiectivele cu focalizare selectiva, fie ca se numesc Lensbaby sau Nikkor PC.


e bine ca lensbaby e ca PC. eu traiam cu impresia ca fundul de sticla sau de plastic mai mult distorsioneaza selectiv dar sigur ma inselasem, e exact ca PC. pf... ce fraieri astia de dau $1k5 in loc de $100.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 22, 2009 6:24 pm

keli scrie:
In principiu, cred cei care folosesc obiective M42 oricum nu se asteapta la foarte mult "automatism". Nu cred ca oricine ar alage un obiectiv M42 in acest scop. (Desi ca de ce pierd masurarea de expunere fara obiectiv pe Nikon, nu prea inteleg, dar ma rog ...)



Automatismul cel mai interesant si dureros care se pierde este inchiderea automata a diafragmei la declansare :-)


keli scrie:Cat despre obiective care "sa merite" ... sunt convins ca avem pareri (si probabil bugete) foarte diferite :-) ... Pentru o fractiune a pretului pot fi cumparate obiective in general mult mai luminoase si deseori mai bune decat obiectivele "ieftine" de Nikon.


Corect, dar in mesajul initial era vorba de obiective macro. Daca aveti cunostinta de obiective macro pe filet M42 care sa se si gaseasca (abordabil) pe piata SH ...



keli scrie: Desigur, ramane problema cu flange distance-ul prea scurt la Nikon, care ne pune intr-un dezavantaj fata de posesorii altor marci de DSLR-uri (majoritatea carora pot folosi obiectivele M42 cu focalizare la infinit fara sticle aditionale) dar asta e. Struguri acri?


"Flange distance-ul" e in realitate cam lung la Nikon, iar baioneta este usor ingusta. Canon sunt favorizati la acest capitol, exista adaptoare pentru majoritatea monturilor. Asta i-a ajutat foarte mult in trecut, cand foloseau Nikon 17-35/2.8 pe DSLR-urile lor, ii ajuta si acum cand cei pretentiosi folosesc Nikon 14-24/2.8 sau Zeiss 18mm. Din fericire Zeiss i-a auzit si scoate 18mm si in montura Canon :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde sorinsava » Mie Apr 22, 2009 6:48 pm

Radu_Grozescu scrie:"Flange distance-ul" e in realitate cam lung la Nikon, iar baioneta este usor ingusta. Canon sunt favorizati la acest capitol, exista adaptoare pentru majoritatea monturilor. Asta i-a ajutat foarte mult in trecut, cand foloseau Nikon 17-35/2.8 pe DSLR-urile lor, ii ajuta si acum cand cei pretentiosi folosesc Nikon 14-24/2.8 sau Zeiss 18mm. Din fericire Zeiss i-a auzit si scoate 18mm si in montura Canon :-)


acelasi design ii impiedica sa-si foloseasca propriile obiective dx pe fx. depinde ce consideri avantaj si cit de repede ii convingi pe zeiss sa-ti faca un grandangular bun, chiar daca nu zoom, ca sa nu mai cumpere lumea de la concurenta si de la baietii aia de la 16-9.net :)

on topic: nu sunt pt adaptoare m42. nu am gasit nici un exemplu sa spui ca merita sa te chinui cu adaptoare
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 22, 2009 10:07 pm

sorinsava scrie:
Dan Pop scrie:Cei care au obiective Lensbaby pot face cite o intrare in tabel pentru fiecare diafragma folosita si nu se mai confrunta decit cu un singur neajuns: focalizarea manuala, inevitabila la obiectivele cu focalizare selectiva, fie ca se numesc Lensbaby sau Nikkor PC.


e bine ca lensbaby e ca PC.

Eu am spus doar ca ambele sint cu focalizare selectiva. De aici pina la concluzia ta e un salt logic cam prea mare...
sorinsava scrie:eu traiam cu impresia ca fundul de sticla sau de plastic mai mult distorsioneaza selectiv dar sigur ma inselasem, e exact ca PC.

Nu e citusi de putin ca la PC, dar PC-ul nu are un monopol pe focalizarea selectiva. Mai e loc destul si pentru altii. Iar daca insisti in ideea ca Lensbaby n-ar avea focalizare selectiva, da o tura pe la

http://www.lensbaby.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Lensbaby
http://www.radugrozescu.com/articole-fo ... aby-2.html

si scoate-i si pe ei din ignoranta.
sorinsava scrie:pf... ce fraieri astia de dau $1k5 in loc de $100.

Urmind aceeasi logica de doi bani: ce fraieri astia de dau 4000 de euro pe un 200 f/2 cind cu numai 150 de euro isi pot lua un 55-200 care mai are si zoom pe deasupra!
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inel adaptor Nikon/m42

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 22, 2009 10:32 pm

sorinsava scrie:on topic: nu sunt pt adaptoare m42. nu am gasit nici un exemplu sa spui ca merita sa te chinui cu adaptoare

De vreme ce adaptoarele astea exista, iar unii din cei care le vind si-au epuizat stocul, in ciuda unor preturi nu tocmai neglijabile, se pare ca sint destui cei care au gasit exemplele. Cel mai probabil, cei care aveau deja obiective M42 si nu voiau sa le arunce la gunoi sau sa le vinda pe doi bani. Ca de asteptat de la Praktica, care n-a scos nici un aparat cu focalizare automata sa scoata un DSLR, asta e prea mult chiar si pentru optimistii incurabili...

A propos de Praktica, se pare ca inca mai exista. Am lucrat in Germania in perioada 2002-2004 si am vazut prin magazine binocluri si aparate compacte pe film marca Praktica. Ba chiar mi-am cumparat un binoclu 10x50, in amintirea a ceea ce a fost Praktica cindva...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori