Acum este Vin Apr 19, 2024 9:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiective Nikon F601

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Obiective Nikon F601

Mesajde birbal » Lun Aug 03, 2009 8:29 pm

Salutare!
De cateva luni sunt fericitul posesor al unui Nikon D300, dupa ce am trecut de la concurenta la un brand mult mai bun pentru mine si tot recent am descoperit si placerea de a fotografia pe film de la un vechi Smena 8M descoperit printre lucrurile vechi ale lui tata. Ei bine am achizitionat un Nikon F601 gandindu-ma sa imi folosesc obiectivele deja existente dar nu m-am informat pana la capat. Obiectivele ce le detin sunt urmatoarele:
- Nikkor AF 50mm f/1.8D
- Nikkor AF-S 18-70mm 1:3.5-4.5G ED DX
- Nikkor AF-S 70-300mm 1:4.5-5.6G
Dintre toate aceste obiective, numai primul imi merge in focalizare automata si doar cel de 50mm are inel de diafragma ca sa o pot modifica. La celelalte raman pe diafragma maxima deschisa, pe care nu o pot modifica si nu focalizeaza automat (ceea ce nu ar fi o problema chiar asa mare). Din cate am cautat pe internet am gasit un inel adaptor pt control diafragma Nikon BR-6 care nu prea am inteles exact ce face, dar ma gadeam ca poate veni in ajutorul problemei mele.
Daca are cineva cunostinta in domeniu, si ma poate ajuta, astept cu interes parerile si sugestiile voastre. Va multumesc!
birbal
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:52 pm

Re: Obiective Nikon F601

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 05, 2009 12:10 pm

birbal scrie:- Nikkor AF 50mm f/1.8D
- Nikkor AF-S 18-70mm 1:3.5-4.5G ED DX
- Nikkor AF-S 70-300mm 1:4.5-5.6G
Dintre toate aceste obiective, numai primul imi merge in focalizare automata si doar cel de 50mm are inel de diafragma ca sa o pot modifica. La celelalte raman pe diafragma maxima deschisa, pe care nu o pot modifica si nu focalizeaza automat (ceea ce nu ar fi o problema chiar asa mare). Din cate am cautat pe internet am gasit un inel adaptor pt control diafragma Nikon BR-6 care nu prea am inteles exact ce face, dar ma gadeam ca poate veni in ajutorul problemei mele.

Din pacate, obiectivele cu G in coada (fara inel de setare a diafragmei) nu sint utilizabile decit cu aparate care au posibilitatea de a controla valoarea diafragmei.

BR-6 permite inchiderea diafragmei la o valoare prestabilita cu inelul de diafragme, cu ajutorul unui declansator flexibil, atunci cind obiectivul (non-G) nu este montat normal pe aparat (e.g. macrofotografia cu obiectivul montat invers sau pe un extender stil burduf), nu selectia valorii diafragmei pe obiective G. In acest fel, vizarea si focalizarea se pot face cu obiectivul complet deschis, la fel ca atunci cind obiectivul este montat normal pe aparat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective Nikon F601

Mesajde birbal » Mie Aug 05, 2009 1:03 pm

Multumesc foarte mult de raspuns, m-am mai elucidat cum sta treaba. Asa e cand esti tanar si te-ai nascut cu aparatura digitala in brate. O sa-mi cumpar alte obiective AF cu inel de diafragma pentru aparatul pe film.

Cu stima,
Florin Popa
birbal
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:52 pm

Re: Obiective Nikon F601

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 05, 2009 1:12 pm

birbal scrie:O sa-mi cumpar alte obiective AF cu inel de diafragma pentru aparatul pe film.

O alternativa interesanta este vinderea lui F601 si cumpararea unui aparat pe film care poate controla diafragma. In acest fel, aceleasi obiective se pot folosi la ambele aparate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective Nikon F601

Mesajde birbal » Mie Aug 05, 2009 1:18 pm

Ar fi si asta o solutie desi nu vreau decat sa imi iau un singur obiectiv ca cel de 50mm imi merge. Ce imi recomandati pe film cu reglarea diafragmei, caci nu ma prea pricep la acest domeniu?

Multumesc!
birbal
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:52 pm

Re: Obiective Nikon F601

Mesajde Haf » Sâm Aug 08, 2009 8:08 am

Ce distante focale te intereseaza? Te poti uita pe aceasta lista: http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/lenses.html sa vezi pe game focale ce obiective exista. Multe dintre ele sunt cu focus manual (cele pre AI, AI-S) si printre cele cu auto focus sunt amestecate AF-uri, AF-D-uri cu AF-G uri, dintre care doar cele cu AF simplu sau AF-D (D sunt cele cu chip in ele pentru aprecierea distantei, metering etc) intrunesc criteriile tale de a avea AF si inel de diafragma.

In locaul tau as merge pe obiective cu focala fixa, de exemplu 35mm f/2 AF-D pentru wide sau 85mm f/1.8 AF-D care sunt accesibile la pret si merg bine si pe digital, eu le-am folosit pe D300 si 35mm si 85mm dar de f/1.4 le folosesc si pe FX.

Daca vrei un aparat pe film bun cred ca F100 e o solutie buna, altceva nu prea stiu ce sa merite si sa fie si relativ ieftin.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Obiective Nikon F601

Mesajde Dan Pop » Sâm Aug 08, 2009 8:26 am

birbal scrie:Ce imi recomandati pe film cu reglarea diafragmei, caci nu ma prea pricep la acest domeniu?

Am raspuns la intrebarea asta imediat, dar se pare ca am uitat sa apas pe butonul de trimitere, pentru ca nu-mi vad raspunsul pe forum.

Din aceeasi clasa cu F601, dar capabile sa controleze diafragma, ar fi F80 si F100, ambele scoase din productie, deci disponibile doar pe piata de second hand. F80 e mai ieftin decit majoritatea obiectivelor Nikon, F100 se "asorteaza" mai bine cu D300.

Pe de alta parte, Ken Rockwell sustine ca F601, desi afisaza Fee daca are montat un obiectiv G, ar functiona OK cu el in modul P. Mergi la http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm si cauta stringul "**** N6006" (fara ghilimele). Nu te costa nimic sa incerci...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective Nikon F601

Mesajde birbal » Sâm Aug 08, 2009 8:48 am

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si in sfarsit am capatat si eu putin timp liber sa ma documentez. Intradevar F100 pare destul de Ok si am citit numai de bine despre el si cu siguranta ca va fi urmatoarea achizitie insa ceva mai tarziu dupa ce folosesc la maxim F601 pe care il am in dotare in momentul de fata. Dupa cum am zis sunt incepator in domeniul 35mm si sunt tare curios ce o sa iasa. Astazi merg sa imi scot primul film facut cu acest aparat si abia astept.
Da, intradevar obiectivele G pe care le-am incercat in modul P, imi sta in eroare FEE. Daca merg in modul prioritate diafragma (A), e ok, imi dispare eroarea dar ramane pe diafragma maxima deschisa si il pot folosi in focalizare manuala, ceea ce nu ar fi o problema asa grava. Nemultumirea mea era ca vroiam totusi sa mai inchid din diafragma in anumite cazuri, de exemplul la obiectivul 70-300mm pe care il am in dotare, devine sharp de la f6, f7 incolo si daca il tin in maxim f4.5 sau 5.6 nu ma satisface pe deplin. Oricum mi-am mai cumparat un obiectiv la mana a doua, foarte ieftin 35-80mm cu inel de diafragma care merge perfect pe F601.
Multumesc mult pentru sfaturi si cred ca asta e solutia cea mai optima. Sa ma obisnuiesc cu acest aparat, cu cele 2 obiective care merg la el si cand sunt cat de cat stapan pe mine incat sa pot afirma ca stiu sa fac poze pe film, o sa trec la F100. Nu stiam de acest model pana acum.
Am plecat sa-mi scot filmul si poate revin cu o parere!
Numai bine!
birbal
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:52 pm

Re: Obiective Nikon F601

Mesajde birbal » Sâm Aug 08, 2009 8:49 am

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si in sfarsit am capatat si eu putin timp liber sa ma documentez. Intradevar F100 pare destul de Ok si am citit numai de bine despre el si cu siguranta ca va fi urmatoarea achizitie insa ceva mai tarziu dupa ce folosesc la maxim F601 pe care il am in dotare in momentul de fata. Dupa cum am zis sunt incepator in domeniul 35mm si sunt tare curios ce o sa iasa. Astazi merg sa imi scot primul film facut cu acest aparat si abia astept.
Da, intradevar obiectivele G pe care le-am incercat in modul P, imi sta in eroare FEE. Daca merg in modul prioritate diafragma (A), e ok, imi dispare eroarea dar ramane pe diafragma maxima deschisa si il pot folosi in focalizare manuala, ceea ce nu ar fi o problema asa grava. Nemultumirea mea era ca vroiam totusi sa mai inchid din diafragma in anumite cazuri, de exemplul la obiectivul 70-300mm pe care il am in dotare, devine sharp de la f6, f7 incolo si daca il tin in maxim f4.5 sau 5.6 nu ma satisface pe deplin. Oricum mi-am mai cumparat un obiectiv la mana a doua, foarte ieftin 35-80mm cu inel de diafragma care merge perfect pe F601.
Multumesc mult pentru sfaturi si cred ca asta e solutia cea mai optima. Sa ma obisnuiesc cu acest aparat, cu cele 2 obiective care merg la el si cand sunt cat de cat stapan pe mine incat sa pot afirma ca stiu sa fac poze pe film, o sa trec la F100. Nu stiam de acest model pana acum.
Am plecat sa-mi scot filmul si poate revin cu o parere!
Numai bine!
birbal
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:52 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron